Uvažujeme nad bazénem – kde a jak ho umístit?

Uvažujeme nad bazénem – kde a jak ho umístit?

Přestože by se mohlo zdát, že přemýšlet nad novým bazénem je trochu předčasné, když je zima v plném proudu, tak je tomu právě naopak. Pokud se chystáme pořídit si bazén, je právě nejvhodnější čas si pořádně promyslet jaký, kde a jak ho pak umístit. S jeho správným umístěním nám mohou pomoci pravidla učení feng–shui...

Přestože by se mohlo zdát, že přemýšlet nad novým bazénem je trochu předčasné, když je zima v plném proudu, tak je tomu právě naopak. Pokud se chystáme pořídit si bazén, je právě nejvhodnější čas si pořádně promyslet jaký, kde a jak ho pak umístit. S jeho správným umístěním nám mohou pomoci pravidla učení feng–shui.

Kde a jak by umístili bazén ve staré Číně?
Již dávno předtím, než fyzikové 20. století definovali kvantovou teorii a objevili zákony nezničitelnosti hmoty a její přeměny v energii, žili ve staré Číně mudrcové, kteří pouhým pozorováním přírody odhalili základní principy proudění energie v živé i neživé přírodě, včetně postupů, jak ji ovlivnit a vyladit ve vztahu k životu lidí. Úkolem feng-shui je mimo jiné také harmonizovat protichůdné síly v jakémkoliv prostoru našeho domova či pracoviště. Voda je jako doslovný i symbolický zdroj života klíčovým prvkem ve feng–shui. Vodě a jejímu použití jako nápravného prostředku je třeba zvlášť dobře porozumět.

Podle něj se dá každý obývaný prostor rozdělit na osm trigramů, čínsky Pa-kua, které symbolizují všechny aspekty přírody: nebesa, zemi, oheň, vodu, horu, jezero, vítr, hrom. Toto učení nám dává návod, jak si najít nebo znovu zařídit optimální místo pro svůj domov tak, abychom v něm byli šťastní, zdraví a dožili se vysokého věku.

Současní odborníci feng-shui hledají cesty, jak tuto tradiční moudrost sladit s technologiemi 20. století a s nejnovějšími výzkumy, a tak vytvořit nové způsoby použití feng-shui v současném životě a práci lidí západní civilizace. Číňané věří, že to, co nás obklopuje, je promítnutím toho, co se děje v nás a také nad námi, čili jaké energie nás doprovázejí. A třeba i promyšleným umístěním domácího bazénu tak můžete ovlivnit nejen celkovou atmosféru domova, ale dokonce i úspěch, štěstí a spokojenost v osobním a rodinném životě.

Rané kultury byly na blízkosti vody závislé, svá sídla budovaly blízko dobrých vodních zdrojů, přičemž dveře situovaly směrem, z něhož k nim voda přitékala. V klasickém feng–shui voda symbolizuje blahobyt. A pokud jde o tvar, východní design se přísně vyhýbá všem ostrým hranám a pravidelným tvarům, které odráží negativní energii, a tím ji násobí.

10 praktických rad pro umístění bazénu:
1. Podle učení feng–shui se nachází trigram se symbolem vody v levém zadním rohu domu nebo zahrady. Právě zde je tedy nejvhodnější prostor pro umístění bazénu. Voda v jakékoli podobě představuje podle východní filozofie centrum pro hojnost a požehnání. Východní učenci věřili, že právě posílení tohoto prostoru přináší bohatství, a tím i svobodu a lehkost v osobním životě.

2. Bazén bychom nikdy neměli stavět uprostřed domu nebo zahrady, kde se nachází Tai-čchi střed nebo také jednota všech osmi trigramů. Vodní plocha by tak narušila prostor, kde se střetávají veškeré proudící energie, a negativně by tak ovlivnila především osobní vztahy a ostatní aspekty života (štěstí, vnitřní energii, poznání, atd).

3. Dveře nebo vchod do zahrady jsou chápány jako ústa, okna jako oči. Proto bazén nikdy nestavte přímo do dveří nebo vstupu, aby dobrá energie nemohla z prostoru ven a ta špatná zase dovnitř.

4. Zvláštně působí u vnitřních bazénů zrcadla a zrcadlové stěny, a to nejen proto, že zvětšují prostor. Zrcadla totiž odráží nejen obraz, ale i proudící energii. Zrcadla bychom měli používat oválná nebo osmiúhelníková. Zrcadlové kachle, z nichž je možné sestavit libovolně velké zrcadlo, se nedoporučují, protože dávají roztříštěný obraz, a ten nepřináší štěstí.

5. Z rostlin v okolí bazénu dávejte přednost těm, co mají velké kulaté listy. Špičaté a ostré listy různých palem a subtropických rostlin potřebují hodně místa, aby se jejich ostrá energie nevbodávala do psyché osob, sedících poblíž na pohovce nebo v křesle. Zdravé, svěží rostliny ve vašem domácím prostoru vyzařují životodárnou energii čchi, pozor si ale dejte na uvadlé nebo poničené listy, které mají naopak negativní vliv.

6. Z okolí bazénu bez milosti vyhoďte prasklé nebo rozbité předměty. Není to pouze z estetických důvodů, vzniká tu negativní ša. Jedním ze základních pravidel feng-shui je právě dodržování čistoty, pořádku, harmonie navenek přímo ovlivňuje harmonii vnitřní.

7. Pozitivní účinky zvukové kulisy proudící vody znali nejen staří Číňané. U bazénů pak tento zvuk supluje vířivka nebo protiproud. Uklidňujícím dojmem však působí už i pravidelný zvuk zapnuté filtrace. Směr proudící vody by měl být rovnoběžný s cestou, která vede do domu nebo místnosti.

8. Důležitá je i svěží vůně čisté vodní plochy. Vydýchaný vzduch přináší "vydýchané" myšlenky.

9. Na noc bazén pokud možno vždy zakrývejte. I tudy totiž z vašeho domova uniká energie.
|
10. A pamatujte: Aby do domu vstoupilo štěstí, počet schodů nejen v domě, ale i do bazénu by vždy měl být lichý.

-td-
ve spolupráci se společností Bazény Desjoyaux ČR
Foto: Bazény Desjoyaux ČR

Komentáře

Načítám komentáře...