Ochranné postřiky pro kvalitní úrodu

Ochranné postřiky pro kvalitní úrodu

Máj je čas lásky a každá láska, jak je známo, prochází žaludkem. Aby nám do něj zbylo také něco chutného, musíme svoji budoucí úrodu pečlivě chránit proti chorobám a škůdcům, které se v poslední době vyskytují ve stále větší míře. Strupovitost I nadále pokračujeme v ochraně proti této chorobě, která napadá jabloně,...

Máj je čas lásky a každá láska, jak je známo, prochází žaludkem. Aby nám do něj zbylo také něco chutného, musíme svoji budoucí úrodu pečlivě chránit proti chorobám a škůdcům, které se v poslední době vyskytují ve stále větší míře.

Strupovitost
I nadále pokračujeme v ochraně proti této chorobě, která napadá jabloně, hrušně a peckoviny a ničí jejich plody. V tuto dobu si jí nejpravděpodobněji všimneme podle okrouhlých šedých šedočerných nebo rezavě červených skvrn na listech. Z doporučených ochranných prostředků můžeme použít třeba Baycor 25 WP nebo Rubigan 12 EC a řady dalších, které vybíráme podle konkrétního druhu ovoce.

Padlí broskvové a jabloňové
Patří k nebezpečným houbovitým chorobám, které zpočátku poznáme podle bílých skvrn na listech, které často kopírují jejich žíly. Z ochranných prostředků pro broskvoně můžeme použít Rubigan 12 EC nebo Thiovit, jabloně můžeme ošetřit například přípravky Beaton 25 WP, Karathene LC, Thiovit nebo pomocí soupravy Zdravé jablko.

Pilatka
Způsobuje červivost malých jablek, hrušek a švestek. Po odkvětu jabloní a slivoní provádíme postřik, abychom zničili její vajíčka, která mají bílou lesklou barvu a můžeme je najít pod lemem kališních plátků. Účinnou a bezpečnou ochranu nám nabízí například přípravek Zolone 35 EC, který neškodí včelám. Na postřik švestek se ještě používá Sumithion Super, na jabloně Reldan 40, který ovšem ničí i užitečný hmyz, a proto se smí používat jen v době, kdy stromy nekvetou.

Obaleč jablečný
Patří k častým škůdcům, jeho housenky poškozují nejenom jablka, ale i hrušky, meruňky a někdy i vlašské ořechy. Ochranný postřik sice provedeme až na začátku června, ale již nyní je třeba zavěsit do korun stromů feromonové lapače, které nás na výskyt škůdce upozorní. Jinou možností je prohlídka náhodně vybraných listových růžic, kde můžeme objevit dvě i více asi 1 mm velkých vajíček, tvaru ploché čočky, která bývají zprvu mléčně bílá, později se uprostřed objevuje červený kroužek. Z vhodných ochranných prostředků je možné použít například Actellit 50 EC, Zolone 35 EC, Redlan 40 EC a další.

-šum-

Komentáře

Načítám komentáře...