Okrasná zahrádka v květnu

Okrasná zahrádka v květnu

Představit si květen bez objímajících se dvojic dokáže málokdo, ale bez rozkvetlých stromů a květin už vůbec nikdo. V ulicích kvetou kaštany a šeříky a v zahradách celá plejáda jedno i víceletých rostlin a okrasných dřevin. Nezapomeňme, že všechny teď potřebují zvýšené množství vláhy a živin. Zvláště v druhé polovině...

Představit si květen bez objímajících se dvojic dokáže málokdo, ale bez rozkvetlých stromů a květin už vůbec nikdo. V ulicích kvetou kaštany a šeříky a v zahradách celá plejáda jedno i víceletých rostlin a okrasných dřevin. Nezapomeňme, že všechny teď potřebují zvýšené množství vláhy a živin. Zvláště v druhé polovině měsíce jim musíme společně se zálivkou dodávat minerální hnojiva, která obsahují především dusík, fosfor, draslík, popřípadě vápník, kterým však nesmíme hnojit rostliny vyžadující kyselou půdu.

Pro krásu i užitek
Aby nám zahrádka vydržela co nejdéle krásná a nehyzdily ji ovadlé květy, musíme je pravidelně odstřihávat. Podpoříme tím další květenství a současně ochráníme rostlinu před zbytečným vysilováním tvorbou semen, o která nemáme zájem.

Co nás čeká na záhoncích?
Záhony trvalek i letniček zbavujeme plevele. Při té příležitosti zkontrolujeme spodní části listů a poupata, zda nejsou napadeny škůdci nebo obaleny jejich vajíčky. Kromě toho stále vysazujeme nové rostliny. Za všechny jmenujme například jiřiny předpěstované z řízků a mečíky, které můžeme z důvodu prodloužení květu sázet až do poloviny měsíce. Po "zmrzlých mužích" vysazujeme předpěstované choulostivější letničky a hlíznaté begónie. V tuto dobu můžeme rovněž vysazovat řízky růží přezimované ve sklepě.

Májový výsev
Bude se týkat především dvouletých rostlin, které mají vývojový cyklus delší než letničky. Jsou to například zimní fialy, slézová růže, hvozdík, zvonek nebo náprsník (známý jako digitális). Nejprve si je předpěstujeme na výsevném záhoně, když jim narostou první dva až tři lístky, přepícháme je na vzdálenost 10 cm. Za čtyři až šest týdnů je přesadíme na konečné stanoviště, kde do zimy obvykle vytvoří růžici přízemních listů. Na jejich květy si však většinou budeme muset počkat až do příštího jara. Aby zatím dotyčný záhon nebyl příliš fádní, můžeme je zkombinovat například s vhodnými kvetoucími letničkami.

Osazujeme jezírko
Nejlepší ozdobou zahradního jezírka jsou kvetoucí lekníny. Pokud s nimi teprve začínáme, měli bychom se o vhodném výběru nejdříve poradit. Především musíme vzít v úvahu hloubku a jí odpovídající velikost vodní plochy. Samozřejmě musíme přihlédnout i k poloze, míře zastínění a délce přímého slunečního svitu.

Při nákupu to zbytečně nepřehánějme, úplně stačí, když plocha jezírka bude zakryta do jedné třetiny, nejvýše do poloviny. Spíše se zaměřme na vhodnou kombinaci s rákosím a doplňme kvetoucí lekníny třeba o puškvorec, stulík nebo orobinec. Do vlhkých míst okolo jezírka pak můžeme vysadit vlhkomilné trvalky, jako je například pryskyřník, blatouch, ďáblík bahenní a celá řada vodních kosatců.

Péče o dřeviny
V blízkosti stromů a keřů vytrháváme plevel, upravujeme mísy kolem kmenů a za suchého počasí dostatečně zaléváme. V první polovině měsíce můžeme ještě vysazovat jehličnany a stálezelené dřeviny s kořenovými baly. Stále můžeme vysazovat i přesazovat nakvetlé rododendrony, které se dobře ujímají ještě v době, kdy už mají malá poupata. Nově vysazené dřeviny chráníme proti přímým slunečním paprskům. Koncem měsíce nebo začátkem června začneme řezat živé ploty, u nichž chceme omezit růst.

Ochrana růží
Omamná vůně kvetoucích růží nepřitahuje pouze člověka a medonosný hmyz, ale i celou řadu škůdců. Především mladé květní stonky bývají napadány mšicemi, které likvidujeme pomocí Pirimoru 25 WG, Mospilanu 20 SP, Zolone 35 EC nebo Metationu E 50, s jehož pomocí se můžeme současně zbavit i housenek různých druhů pilatek.

K nejčastějším chorobám pak patří černá skvrnitost, která se projevuje hnědými až černými okrouhlými skvrnami na listech a jejich následným žloutnutím až opadáváním. Tato choroba nejvíce ohrožuje za déletrvajícího vlhkého počasí přehoustlé záhony růží a podporuje ji i nadměrné hnojení dusíkem. Poměrně dobrou ochranou je postřik přípravkem Dithane DG nebo Baycor 25 WP, především však dodržování dostatečné vzdušnosti a v neposlední řadě i výběr rezistentních odrůd.

-šum-

Komentáře

Načítám komentáře...