Leden v ovocné zahradě

První měsíc v roce většinou pobíháme s tyčí po zahrádce, střásáme z větví sníh nebo námrazky a krmíme ptactvo. Současně však v...

První měsíc v roce většinou pobíháme s tyčí po zahrádce, střásáme z větví sníh nebo námrazky a krmíme ptactvo. Současně však v našich představách uzrávají nové plány, co už velice brzo v našem malém království vysadíme nebo alespoň změníme. Nezapomínejme přitom, že k veškerému podnikání budeme potřebovat kvalitní nářadí, a proto je nejvyšší čas k jeho údržbě a opravě. Něco z toho však budeme potřebovat už teď. Určitě to budou zahradnické nůžky, pilka a nůž.

Zimní řez
Pokud delší dobu nemrzne a teplota se pohybuje v malém rozmezí okolo nuly, můžeme se směle pustit do prosvětlovacího řezu. Zaměříme se hlavně na starší stromy, u nichž odstraníme nejprve zaschlé a nemocné větve. Teprve pak se „dáme do větví“, které příliš zahušťují korunu. Při řezání však musíme dodržet určitá pravidla, a tak si raději nejprve označíme dřevo určené k odstranění, a teprve pak vezmeme do ruky pilku.

Jak tedy budeme postupovat?
Zaschlých větví si všimneme okamžitě, s nemocnými je to trochu složitější, ale při troše pozornosti zvládneme i to. K nejčastějším chorobám ovocných stromů patří monilióza, kterou poznáme podle tuhých a zaschlých výhonků, padlí je charakteristické tenkými a chabými pupeny, rakovina na sebe upozorňuje nápadnými zbytnělými nádory, klejotok zase typickými odumřelými větvemi a klejotokovými ranami a strupovitost, jejíž název už sám vypovídá, popraskanými strupy. Pokud nehodláme nemocné větve v rámci prosvětlení odstranit celé, odřízneme je minimálně 10 až 20 cm pod napadeným místem a ránu ošetříme štěpařským voskem, latexem nebo jiným doporučeným prostředkem.

Průklest není žádná věda
Snažíme se zachovat původní tvar koruny, ale přitom dopřát plodonosným větvím dostatek prostoru a světla, které potřebují k utváření zdravých plodů. Laicky řečeno, koruna našeho stromu by po takovém řezu neměla připomínat husté koště, ale kostru zdravých větví, mezi nimiž může proletět pták. Odstraňujeme proto především divoké výhony a tenké mladé větévky rostoucí kolmo vzhůru. Neodřezáváme však „terminál“, což je nejsilnější kolmá větev, která je vlastně pokračováním kmene v koruně. Z ní by pak mělo vyrůstat mírně vzhůru zhruba 6 postranních větví – neboli „ramen“ ve tvaru hodně rozevřeného velkého V. Správné vytvarování koruny je však již úkolem výchovného nebo zmlazovacího řezu, který zatím odložíme minimálně na přelom ledna a února.

Zásady správného řezu
Silnější větve, kterých se chceme úplně zbavit, musíme odstranit těsně u kmene – tzv. na větevní kroužek. Při řezání však musíme dodržet určitý postup a práci si rozdělit přinejmenším na dvakrát. Po prvním řezu by měl zůstat asi 5 cm dlouhý pahýl, který teprve napodruhé odřízneme těsně u kmene. Kdybychom to neudělali, podstupujeme veliké riziko, že se nám větev odlomí a zůstane po ní dlouhá tržná rána, která se zvláště v zimě velice špatně hojí.

Při zkracování mladých tenkých větví – resp. výhonů, dbáme na to, aby nejhořejší pupen, ze kterého vyroste nový výhon, byl orientován do takové strany, kam by měl směřovat růst budoucí větve. Samotný řez, přesněji „střih“, provádíme těsně nad horním pupenem směrem dolů k opačné straně výhonu. Volíme mírně zkosený úhel, tedy žádný bodec s ostrým hrotem ani kolmý řez, ale mírné zkosení jako „svah pro běžkaře.“

„Z jedné vody načisto“
Když už jsme v řezání a stříhání, očistíme současně železným kartáčem kmen stromu od borky (svrchní odumřelé kůry), pod kterou nejčastěji přezimují škůdci. Poté ho znovu nabílíme vápenným mlékem, abychom ho ochránili před ostrými slunečními paprsky a současně i drobnou zvěří. Vzhledem k tomu, že napadené či nemocné dřevo už nebudeme pro zahrádkářské účely více využívat, připravíme si na ně zvláštní nádobu nebo pytel a po odříznutí je vyhodíme do komunálního odpadu nebo ho spálíme v kotli. Odřezané větve ze zdravého dřeva by naopak bylo škoda vyhodit. Můžeme je rozšrotovat v drtiči, menší větévky pak předhodit zajícům, aby v případě návštěvy neměli chutě na něco jiného.

-ra-
Foto: Archiv In

Komentáře

Načítám komentáře...