Okrasná zahrádka v červnu

Okrasná zahrádka v červnu

Po letošním studeném máji snad konečně přichází teplotně zajímavější červen. Kromě náročné ale zajímavé práce uprostřed záhonů...

Po letošním studeném máji snad konečně přichází teplotně zajímavější červen. Kromě náročné, ale zajímavé práce uprostřed záhonů nám zbude i trocha času, abychom se na chvilku posadili třeba pod loubí nebo pergolu a pokochali se krásou pestrobarevných květů. Po chvilce nám to však nedá a okamžitě začneme přemýšlet, čím svoji zahrádku vylepšit a na co bychom neměli zapomenout.

Výsev macešek
V červnu a červenci máme poslední příležitost k výsevu raných macešek. Už při nákupu semínek se zaměříme na barvu květenství. Optimálním místem pro zdárné klíčení je dobře větrané pařeniště nebo výsevný záhon nacházející se v polostínu. Můžeme však využít i výsevných truhlíků. Půdu volíme středně těžkou a výživnou, nejlépe promíchanou s rašelinou. Můžeme si však zakoupit v zahrádkářských prodejnách i speciální výsevný substrát. I když je zem přiměřeně vlhká, před výsevem ji ještě jednou zalijeme. Macešky vyséváme řídce v doporučeném rozmezí podle návodu na obalovém letáčku. Optimální je výsevný pásek, který jenom zakryjeme menší 0,5 až 1 cm silnou vrstvou zeminy.

Protože macešky potřebují ke zdárnému vyklíčení tmu, je dobré během prvních 5 až 6 dnů záhon přikrýt vlhkou pytlovinou či netkanou textilií černé barvy a výsevné truhlíčky umístit do temné místnosti. Asi po týdnu, kdy se objeví klíčící rostlinky, je začínáme postupně odkrývat, aby se nevytáhly. Ve stínu je však necháme až do tří týdnů, a teprve pak je začneme zvykat na přímé světlo. Na okrasný záhon, kde za jara pokvetou, je přesadíme v druhé polovině září.

Šeřík po odkvětu
Voňavé chomáče sytě vybarveného šeříku už odkvetly nebo jejich kvítky alespoň nezadržitelně žloutnou a usychají, takže se nám rozkvetlý symbol jara pomalu mění před očima na koště k zastrašování ptáků. To samozřejmě nechceme, a tak odkvetlá květenství střiháme zahradnickými nůžkami až k silnému mladému výhonku. Aby nám keř zbytečně nepřehoustl, odstraníme těsně u země slabé vzájemně si překážející dřevo. A když už jsme ve stříhání a řezání, můžeme provést zmlazovací řez a zmenšit stromek na šířku i na výšku, aby během léta v zahradě zbytečně nestínil. Bohatou násadu květních pupenů na příští rok můžeme podpořit nejen stříháním květenství, ale i odpovídající dávkou plného hnojiva a důkladnou zálivkou.

Čas růží
Růžím v tomto období prospívá vlhčí prostředí. To jim můžeme dopřát pomocí vrstvy mulčovací kůry, kterou rozhrneme na zkypřenou a zalitou půdu růžového záhonu. Zvláště nově vysazené růže jsou daleko náročnější na vláhu, a proto je musíme při suchém počasí minimálně jedenkrát týdně, lépe častěji, zalévat. Za horkých letních dnů si raději přivstaneme a provedeme zálivku v časných ranních hodinách nebo zase až večer. Studená sprcha by poledním sluníčkem rozpáleným rostlinám rozhodně neprospěla.

Přesazování
Pokud jsme se po letošním studeném jaru konečně odhodlali k přesazení koniferů a rostlin pěstovaných v nádobách do volné půdy, nedělejme to těsně před odjezdem na dovolenou. Nově vysazené rostliny totiž potřebují větší pozornost a hlavně pravidelnou zálivku. Při prudkém sluníčku je dobré použít zastínění z rákosu či textilie, kterou natáhneme přes dřevěnou kostru. Po měsíci až 5 týdnech stačí rostliny už natolik zakořenit, že nebudou potřebovat naši ochranu. Přesto bychom si měli při delší nepřítomnosti domluvit zalévání.

Pletí a zase pletí
Chceme-li, aby naše květinové záhonky lahodily oku, musíme chtě nechtě vyhlásit usilovný boj plevelům. Zaručenou a současně ekologickou metodou boje zůstává i přes postupující techniku a různé chemické vymoženosti stále ruční pletí. Tedy sehnutí se nad záhonkem a mechanické zbavování půdy nežádoucích příživníků. Jde sice o nepříliš oblíbenou a časově náročnou práci, ale okamžitý a nepřehlédnutelný úspěch budiž nám odměnou. Nezapomeneme-li na pravidelné pletí, nebude tato neoblíbená činnost zase tak náročná, a navíc plevele častými zásahy oslabíme. Chceme-li se přece jen pletí alespoň zčásti zbavit, můžeme si pomoci nastýláním například borkové kůry, posekané trávy či černé nastýlací fólie. Ta se však vyplatí pouze u rostlin, které ji zakryjí svými listy nebo květenstvím, jinak nepůsobí příliš esteticky.

Trávník
Díky častým dešťům jsme v květnu museli trávník sekat přibližně jednou za 14 dní. Nyní tuto činnost ještě zintenzívníme a budeme vyjíždět se sekačkou alespoň jedenkrát týdně. Trávník také budeme pravidelně zbavovat plevelů - především sedmikrásky, pampelišky a jitrocele. Tyto rostliny ho ochuzují o živiny a mohou ho dokonce i dusit. Můžeme je zlikvidovat chemickým posypem, případně ručním vypichováním třeba pomocí nože připevněného na holi. Když po odstranění plevelných rostlin vznikne menší prázdné místo, přihodíme tam trochu zeminy a osejeme ho ihned trávním semenem. V této době můžeme také dokoupit celé trávní „polštáře“ a s nimi svůj zelený koberec vylepšit.

-šum-
Foto: Archiv In 

Komentáře

Načítám komentáře...