Bazén pro každého

Bazén pro každého

Zima byla nečekaně mírná a jaro přišlo brzy a dá se tedy očekávat, že i teplé léto na sebe nenechá dlouho čekat. Je na čase začít...

Zima byla nečekaně mírná a jaro přišlo brzy, dá se tedy očekávat, že i teplé léto na sebe nenechá dlouho čekat. Je na čase začít přemýšlet o tom, kam bude možné zajít ochladit se v letních vedrech. Máte-li už po krk zkaleného rybníka a přeplněných veřejných koupališť a bazénů, nabízí se ideální řešení: vlastní bazén. Malý vodní ráj hned za domem není už v dnešní době otázkou luxusu. Kvalitní zapuštěný bazén představuje pohodlí, které si v dnešní době může dovolit téměř každý, a to dokonce i na splátky. Rozhodnete-li se již jednou investovat do svého bazénu, je třeba správně vyhodnotit poměr cena – výkon. Většina lidí dnes považuje za rozhodující faktor při výběru peníze, ale určitě rozumnější, z dlouhodobého hlediska, je vsadit na kvalitu.

Bazén i pro další generace
Je samozřejmě jasné, že kvalita není zadarmo a něco stojí, ale to neznamená, že se jí musíme hned zříkat, když nemáme potřebné peníze v hotovosti. Zásadní vývoj prodělaly nejen stavební metody a technologie, změny se udály i v možnostech financování rodinných bazénů. Je sice pravda, že výstavbu venkovního bazénu není možné financovat ze stavebních úvěrů či hypoték na bydlení. Mnoho firem však nabízí možnost tzv. rozložené platby, takže si i s průměrným příjmem můžete dovolit bazén vyšší kvality, který bude bezproblémově sloužit 20 a více let. Některé bazenářské firmy dokonce nabízejí možnost získání výhodného úvěru na výstavbu bazénů.

Ceny zahradních bazénů se pohybují od několika tisíc u nadzemních až po několik set tisíc korun u bazénů zapuštěných do země. Rozdíl v jejich životnosti a odolnosti tomu ale také odpovídá.

Stavba na klíč, jakékoli tvary a velikosti podle přání klienta
Když se řekne stavba zapuštěného betonového bazénu, děsí mnohé majitele představa, že jim po zahradě budou několik dnů jezdit bagry a těžká nákladní auta a další týdny se tady usadí zedníci. Naštěstí už skončilo období, kdy méně či více šikovní zedníci stavěli na zahradách betonové nádrže, s kterými si jejich majitelé užili více starostí než radostí. Železobetonový bazén nejvyšší kvality lze postavit moderní metodou ztraceného bednění za jeden až dva týdny s minimálními zásahy do okolí. Konstrukce z polypropylenových dílů je samonosná, takže umožňuje postavit bazén jakéhokoliv tvaru a velikosti a umístit ho i do svahu nebo na ne úplně stabilní podloží (písek, jíl). Navíc tato technologie stavby dovoluje změnit tvar každých 25 cm. Konečný tvar, velikost i umístění bazénu závisí pouze na konkrétních požadavcích a fantazii investora. Bezpotrubní filtrační jednotka (druhý francouzský patent Jeana Desjoyaux) dovoluje provést kompletní stavbu bazénu do dvou týdnů.

Všemocné razítko stavebního úřadu
Zatím se však nezměnilo posuzování výstavby rodinných bazénů. Venkovní zapuštěný bazén o rozměru 16 m2 a více podléhá stavebnímu povolení. Takže například pro bazén obdélníkového tvaru, o rozměru 6 x 3 m (18 m2), je již třeba žádat o stavební povolení. Vyčerpávající vyjednávání s úředníky však můžete přenechat na jiných, neboť každá renomovaná bazenářská firma by vám měla dodat kompletní potřebnou dokumentaci a asistovat při žádosti o povolení.

Jak si vybrat firmu
Plánujete-li výstavbu bazénu, porovnávejte užitné hodnoty, nechte si všechno vysvětlit, požadujte ukázku funkčního bazénu, který je v provozu již několik let, a na základě těchto informací se rozhodujte. V neposlední řadě by vás měla zajímat doložitelná doporučení předešlých zákazníků a následný servis, který firma poskytuje. Určitou jistotou bývá dlouholeté renomé nadnárodních firem, které garantují certifikovanou kvalitu. V důsledku jistě také oceníte, pokud bude firma sídlit v blízkosti vašeho bydliště, ušetříte tak čas a vyhnete se případným komplikacím při nevyhnutelných konzultacích během přípravy, výstavby a provozu bazénu.

V současné době se v České republice specializuje na prodej a instalaci bazénů asi 270 firem. Na celém německém trhu jich však najdete „jen“ sedmdesát. I tato čísla mohou napovídat, jakým směrem se pravděpodobně bude nabídka bazénů u nás vyvíjet.

-td-
Připraveno ve spolupráci se společností Bazény Desjoyaux, s. r. o.
Foto: Bazény Desjoyaux, s. r. o.

Komentáře

Načítám komentáře...