Čas zahradního nábytku

Čas zahradního nábytku

Dny se prodloužily, sluníčko nabírá na síle, vzduch se prohřívá a nás jarní počasí láká ven. Máme čím dál tím větší chuť si...

Dny se prodloužily, sluníčko nabírá na síle, vzduch se prohřívá a nás jarní počasí láká ven. Máme čím dál tím větší chuť si sluníčko užít v pohodlí své zahrady či terasy. Vždyť není nad to nasnídat se o víkendu pod širým nebem nebo si večer jen tak posedět s rodinou či přáteli. A je jasné, že toto všechno se neobejde bez zahradního nábytku, na jehož nákup se v této době, jako každoročně, chystá mnoho z nás.

Obcházíme obchody, zásobujeme se katalogy a hledáme kvalitní, pohodlný, na údržbu nenáročný a ne příliš drahý zahradní nábytek, který by se k nám hodil. Naštěstí dávno již jsou pryč doby, kdy jsme měli na výběr jen z nekvalitního plastového nábytku, který, když pod námi rovnou neprasknul, změnil po jedné sezoně svou barvu jako nějaký chameleon, a nám pak místo sněhově bílého nábytku zbylo barevně neurčité cosi. Zájem o nábytek do zahrad rok od roku stoupá, a tak se firmy snaží na každou sezonu přijít s něčím novým. A letošní rok není výjimkou – zahradní nábytek je zas o trochu kvalitnější, odolnější a takřka bezúdržbový.

Moderní plast
Plast už rozhodně není žádnou popelkou. Ve světě zahradního nábytku je jedním z nejpoužívanějších materiálů, a to především díky své ceně. Pokud budeme chtít ale kvalitu, rozhodně se vyplatí i za plastový nábytek trochu připlatit. Takový nábytek je zpravidla opatřený speciální povrchovou úpravou (například Nanoclean®) - jemnou strukturou nanokrystalů, které zabraňují jakémukoli usazování nečistot hluboko do pórů materiálů. Nečistoty volně ležící na špičkách krystalků lehce spláchne déšť nebo sprška ze zahradní hadice. Nábytek z kvalitního plastu lépe odolává UV záření, zachovává si tedy svou původní barvu a jen tak pod námi nepraskne.

Dřevo bez starostí
Klasikou mezi materiály vždy bylo a asi i bude dřevo. Mnoho lidí si na své zahrádce nic jiného ani neumí představit. Při koupi je nutné počítat s tím, že dřevo je ze všech používaných materiálů nejcitlivější na vnější vlivy, tzn. počasí a fyzické poškození. Při používání je proto potřeba s dřevěným nábytkem zacházet jemněji, aby se předešlo jeho nechtěnému poškození. Nábytek, není-li tedy vyrobený z teaku, je také vhodné uklízet před deštěm, nebo ho alespoň přikrýt. Některé dnešní technologie zušlechťování dřeva však velmi dobře odolávají vlivům počasí i z dlouhodobého hlediska. Příkladem může být nová technologie Rotimber®, která je založena na nejmodernějším procesu zušlechťování přírodního akátového dřeva, původem ze Severní Ameriky, při níž je dřevina zbavena kyseliny tříslové a následně lazurována nebo barvena. Nábytek z takto zušlechtěného akátu je odolnější proti vlivům počasí než mnohá jiná dřeva. Disponuje přirozenými vlastnostmi vysoké odolnosti proti vlhkosti a poškození, které jsou ještě dále podpořeny ve speciálním procesu zušlechtění. Takovýto nábytek je prakticky bezúdržbový.

Ovšem čím lepší péči nábytku nabídneme, tím se úměrně prodlouží doba, po kterou bude vypadat jako nový. U materiálů bez povrchové úpravy, jako je tomu u známého teaku, je vyžadována mnohem vyšší péče, a to v podobě broušení a napouštění dřeva speciálním teakovým olejem. U levnějšího posezení z borovice nebo smrku jsou pak nutné opakované nátěry specializovanými mořidly.

Hliník se odstěhoval do Humpolce!
Ale kdepak. Tento materiál má v oblasti venkovního nábytku velmi dlouhou tradici. Starší generaci stačí zavzpomínat na mladá léta, kdy byl lehký kempinkový nábytek s hliníkovou konstrukcí velmi oblíbený. Na nějaký čas se sice dostal do pozadí, ale teď se vrací v ušlechtilejší podobě, a to nejen do interiérů, ale i exteriérů. Nábytek z tohoto materiálu určený do zahrad se může lišit mnoha parametry. Tím nejdůležitějším je síla použitého materiálu. U nejlevnějších modelů, kdy jde většinou o dovoz z asijských zemí, je často používán až nebezpečně tenký materiál, který dosahuje šíře stěny 0,8 mm. Rizikem těchto produktů je brzké narušení konstrukce a znehodnocení celého křesla. Kvalitnější výrobky disponují silou stěn 1,2 až 2 mm, což se samozřejmě projeví na výsledné ceně. Jedná se však již o velmi spolehlivý zahradní nábytek. Hliník lze velmi elegantně opracovávat – na spojích nejsou žádné sváry, vše lze dohladka obrousit a následně vyleštit. Povrchová úprava se provádí stříkáním barvy, v mnoha případech doplněné o metalický lak. O hliníku je známo, že na dotek studí. Proto je často kombinován s hřejivými materiály v místech, kde dochází ke kontaktu těla s kovem, tj. na područkách a sedací části. Těmito materiály jsou nejčastěji dřevo, plast a speciální syntetické výplety v sedací části.

Chladná ocel a luxusní nerez
Rovněž dlouhou tradicí se může pochlubit zahradní nábytek vyrobený z ocelových profilů. Tento materiál má jednu důležitou vlastnost a tou je jeho neuvěřitelná pevnost a dlouhá životnost. Toto platí, pokud byl zvolen kvalitní výrobní proces, tzn. pevné sváry jednotlivých dílů a kvalitní povrchová úprava, která je jedním z nejdůležitějších prvků ocelového nábytku. Není totiž neobvyklé narazit na židli korodující již po první sezoně na zahrádce.

Běžnou praxí u levného ocelového nábytku je nanášení práškové barvy elektrostatickou cestou. Značnou nevýhodou této úpravy je fakt, že barva je velmi křehká – netrvá dlouho a v nejvíce namáhaných místech se objeví první mikrotrhlinky, které jsou vstupní bránou pro vlhkost, a tím i celkovou zkázu nábytku. Proces koroze se rychle a nenápadně rozšíří pod barvu, která se pak loupe ve velkých plátech. Naštěstí jsou dnes známy důkladnější postupy ochrany kovových částí, například Thermosint®. Jedná se o důmyslný systém více ochranných vrstev. Prvním krokem je tzv. fosfátování ocelového podkladu za vysokých teplot, které má za následek rovnoměrnou ochranu povrchu před korozí. V druhé fázi prochází takto ošetřené křeslo lakovací linkou, kdy je výsledkem naprosto hladký a přilnavý povrch pro závěrečnou fázi. V té se ocelová konstrukce ponoří do speciální práškové směsi, jež se skládá z polymerů a hliníkových částí. Následně stačí nános zapéct při vysoké teplotě, čímž se vytvoří vrstva 10x silnější než u práškové barvy. Ta je díky své polymerové podstatě pružná, a proto účinně předchází nebezpečným mikrotrhlinám. Navíc dojde-li k mechanickému poškození, koroze se díky vysoké přilnavosti nešíří dál pod povrchem. A že je kov studený a na slunci pálí? I tento problém Thermosint® řeší.

Nerezový nábytek pak patří do velmi luxusní kategorie, je však poměrně zajímavé, že v našich krajinách vzbuzuje u uživatelů minimální zájem. Jedná se spíše o záležitost malé skupiny lidí, kteří vyžadují špičkový minimalistický vzhled a dokáží ocenit vlastnosti nerezové oceli. Z názvu materiálu je totiž jasné, že s důsledky nepříznivého počasí si není potřeba dělat starosti. Nevýhodou nerezu je jeho chladnost na dotek, proto se vyskytuje v kombinaci se dřevem, především s teakem. V některých případech se používá na sedací část hi-tech materiál zvaný Alucobond, což je odolná syntetická látka s př

Komentáře

Načítám komentáře...