Jarní detoxikace v infrasauně

Jarní detoxikace v infrasauně

Jak se cítíte po probuzení? Jste naplnění vitalitou, energií a chutí do nového dne? Pokud je tomu právě naopak, pak vaše tělo...

Jak se cítíte po probuzení? Jste naplněni vitalitou, energií a chutí do nového dne? Pokud je tomu právě naopak, pak vaše tělo zřejmě ovládají toxiny, a to se projevuje i na stavu mysli. Ačkoliv letos vlastně žádná zima nebyla, i tak se v našem organismu nastřádaly škodlivé látky a nečistoty, které je v zájmu zdraví třeba odstranit. Jarní období je k celkové očistě těla nejvhodnější, neboť činnost mnoha důležitých orgánů, především jater, se zvyšuje a organismus přechází na jiný způsob fungování než v zimě.

Přestože je naše tělo od přírody uzpůsobeno k vlastním detoxikačním cestám, civilizační neduhy mnohdy představují pro náš organismus větší zátěž, než kterou je schopno zpracovat. Je tedy potřeba celý proces trochu podpořit. A jednou z nejmodernějších alternativ pro celkovou očistu organismu může být infrasauna, blízká příbuzná sauny klasické.

Infračerveným světlem k pročištění
To, že saunování napomáhá k rychlejšímu pročištění našeho organizmu a zvýšení odolnosti proti nemocem, je známá věc – zvyšuje se potivost a spolu s potem jsou z těla odplavovány nežádoucí látky. Každý však nesnáší vysoké teploty a suchý horký vzduch, který v klasické sauně je. Proto po staletí známá forma saunování získala nový rozměr v podobě infračerveného světla, jehož tepelná složka má výrazně léčebný účinek. Nový systém v termoterapii je založen na principu prohřívání lidského těla pomocí přenosu tepla infrazářením, které s UV zářením ovšem nemá nic společného. Zářící teplo zde působí jako forma energie, která prochází přímo objekty bez toho, aby se měnila teplota vzduchu. Infračervený systém nevytváří zbytečně nadměrné teploty vzduchu, které dlouho ohřívají pouze naši pokožku, ale proniká přímo do tělní tkáně do hloubky přibližně tří centimetrů. Při této formě prohřívání se ohřívá nejen povrch těla, ale i hlouběji uložené tkáně, a dochází tak k rychlejšímu prohřátí požadovaných částí těla než při klasickém saunování. Díky teplotě vzduchu do šedesáti stupňů Celsia je tato terapie zpřístupněna i lidem, kteří nemohou užívat klasické sauny ze zdravotních důvodů (astmatici, alergici či kardiaci), či lidem, kteří špatně snášejí vysoké teploty.

Dlouhodobým výzkumem bylo prokázáno, že složení potu v klasické sauně z 95 – 97 % tvoří voda. V infrakabině pak jen 80 – 85 %, zbytek tvoří tukové buňky a cholesterol, v tucích rozpustné jedy, těžké jedy, kyseliny, sodík a čpavek. Z toho vyplývá, že v klasické sauně se vyloučí potem jen 5 % škodlivin, kdežto v infrakabině 15 %. Mezi nejdůležitější účinky používání tohoto typu saunování patří posílení imunity, eliminace škodlivých látek z těla, ústup celulitidy, mobilizace obranného systému a okrášlení kůže.

Infrasauna spaluje kalorie a ovlivňuje nadváhu. Středně trénovaný člověk může v sauně vypotit 500 gramů potu, čímž spotřebuje 300 kcal – ekvivalent běhu na 3,5 až 5 kilometrů. Teplem trénovaný člověk může lehce vypotit 600 až 800 kcal bez nežádoucích účinků. Zatímco pokles váhy způsobený ztrátou vody je lehce nahraditelný pitným režimem, spálené kalorie už do organismu dodány nebudou. Teplo vznikající v průběhu pobytu v infrakabině přijímají krevní cévy uložené v tukové tkáni, lépe se rozšiřují a lépe se prokrvují. Tukové kyseliny hromadící se v tukových buňkách jsou tímto procesem vyloučeny lymfatickým systémem z těla ven. Protože infračervený termální systém zvyšuje produkci potu 2 až 3krát oproti tradiční sauně, spaluje tak 600 a více kalorií za 30 minut.

V čem je rozdíl
V běžné sauně je zdrojem energie ohřívaný vzduch, který pak druhotně ohřívá pokožku, zatímco v infrakabině je vzduch ohříván minimálně a 80 % infračerveného záření proniká přímo do hloubky tkání našeho těla. Naše tělo samo produkuje infračervené paprsky, které vstřebává tkání, a zlepšuje tak svůj výkon. Infračervené světlo nevidíme, ale můžeme ho cítit, neboť ho vnímáme jako teplo.

V běžné sauně je tělo ohříváno jen na povrchu, v infrakabině do hloubky zhruba 3 cm. Pokud budeme porovnávat teploty, tak se v sauně klasické pohybují v rozmezí 90 – 105 °C, zatímco v infrakabině dosahuje teplota vzduchu pouze 55 °C. Navíc infračervená energie zvyšuje 2 - 3krát potivost ve srovnání s běžnou saunou, a potem se tak vyloučí 3 - 7krát vyšší množství ve vodě nerozpustných látek. Lépe se v ní i dýchá. Může se používat i s otevřenými dveřmi. Pokud požadujeme jen svalové prohřátí bez dosažení potivosti, je možno ji používat i v plném oblečení. A nakonec asi to nejzajímavější - provozní náklady při třicetiminutovém saunovacím cyklu se pohybují kolem cca pěti Kč. Provoz je tak 10x levnější než u klasické sauny.

Lze si vybrat
Infrakabiny se vyrábějí ze severského smrku, ty kvalitnější a dražší z dřeva cedrového. Vnitřní vybavení – lavice mohou být z olše, lípy, nebo cedru. Kabinu, pro snadnější sladění s ostatním vybavením místnosti, je možné nechat opláštit laminem. Toto řešení je sice paradoxně dražší než dřevo, ale nabízí mnoho barevných variant. Dveře jsou obvykle vyráběny z kouřového bezpečnostního skla. Keramické zářiče by se pak měly vyznačovat co možná nejnižším příkonem a velmi rychlou dobou rozehřívání. Topné desky fungují na 230V.

Kabiny se vyrábějí v mnoha rozměrech, vejdou se prakticky kamkoli, nejmenší kabinka vystačí i s místem o málo větším než jeden metr čtvereční. Zařízení se dá zapojit do obyčejné zásuvky s běžným napětím 220 V a spotřebuje stejné množství energie jako lepší varná konvice (takže jedno saunování v ní vyjde na pouhou pětikorunu). Nemusí se dopředu rozehřívat, dokonce v ní můžete zůstat oblečení - paprsky oděvem proniknou a k pocení dochází jako v sauně.

Na co vše působí:
• Ihned snižuje ztuhlost a bolest kloubů, zad a končetin.
• Snižuje svalový spasmus, svalové napětí.
• Zvýšením tělesné teploty se mobilizuje obranný systém našeho těla.
• Poskytuje snížení bolesti.
• Zvyšuje cirkulaci krve.
• Podporuje krevní oběh a posiluje kardiovaskulární systém.
• Eliminuje toxické látky z těla.
• Posiluje imunitní systém (zvyšuje se obranyschopnost těla).
• Zlepšuje vzhled pleti (vyplavování hluboko uložených nečistot, kůže má nový lesk a elasticitu, zlepšuje se akné, ekzémy, popáleniny a otevřené rány se lépe hojí zmenšením velikosti jizvy).
• Efektivně odstraňuje celulitidu, kterou tvoří vodní a tuková usazenina pod kůží. Hlubokým prohřátím tkání a následné pocení pomáhá odbourávat tyto vodní a tukové usazeniny. Používání infrakabiny urychluje jakýkoliv program proti celulitidě.
• Spaluje kalorie (30minutový pobyt spálí asi 600 kcal).
• Relaxace těla (energie pro naše buňky).
• Odstraňuje stres.

-td-
ve spolupráci se společností Sapho
Foto: Sapho

Komentáře

Načítám komentáře...