Minizahrádka pro každého: Zelenina za okny

Minizahrádka pro každého: Zelenina za okny

Nemáte zahradu, ale přesto byste si rádi pěstovali vlastní zeleninu? Zkuste si vytvořit minizahrádku na balkoně nebo za oknem...

Pěstování zeleniny na balkoně nebo za oknem vlastního bytu přináší domácím zahradníčkům nejednu výhodu. Při vaření narychlo nemusejí spěchat do obchodu, jejich zelenina je vždy čerstvá a navíc mají jistotu, že není přeplácána dusičnany. Navzdory tomu je tento blahodárný počin především koníčkem, kde jednoznačně převažuje radost z podařeného díla nad hmotným ziskem. Rozumný domácí pěstitel se nehoní za výnosy, ale dává přednost kvalitě a vizuálnímu dojmu.

Co lze doma pěstovat?

Prakticky to můžeme zkusit s jakoukoliv zeleninou, ale musíme počítat s tím, že hlouběji kořenícím druhům se v nádobách příliš dařit nebude. Například s mrkví asi moc slávy neuděláme, ale ředkvičky se mohou naproti tomu za okny docela dobře vyvést. Dobré podmínky zde mohou mít také fazole a hrách, paprika a rajče nebo pažitka a salát. V domácích podmínkách lze rovněž pěstovat aromatickou kořenovou zeleninu, jako je cibule, petržel a celer, musíme však počítat s tím, že sklízet budeme především jejich nať. Dobře nám poroste také koření, ať už si vybereme bazalku, majoránku, saturejku či jiné.

Kam s nimi?

Může to být jakákoliv pěstební nádoba, nezáleží zda květináč, či truhlík, ale musíme její velikost přizpůsobit požadavkům té které rostliny. Zatímco zakrslé rajče nebo bazalku můžeme pěstovat i v menším hrnku, paprice nebo keříkovým rajčatům musíme dopřát větší květináč o průměru alespoň 20 cm nebo víc.

V každém případě ale musí mít nádoba na spodní straně otvor, aby mohla dnem odtékat přebytečná voda a rostlinám neuhnívaly kořínky. Rozhodně bychom měli svou minizahrádku během deštivého počasí kontrolovat, zda v miskách pod květináči trvale nezůstává voda. A ještě jedno důležité upozornění! Ať si dáváme sebelepší pozor, vždy pod květináči na podlaze zůstává vlhko, a proto je vhodné všechny nezavěšené nádoby podkládat plastovým roštem. To se vyplatí i u samozavlažovacích květináčů, protože vždycky nějaká ta kapka uteče a pod nádobami se pak drží sviňky, štěnice či jiná havěť, která nepatří právě k vítaným společníkům.

Jak je to s půdou?

Nejspíš si koupíme přímo zeleninový substrát, který můžeme eventuálně promíchat s trochou písku, ekrazitu nebo polystyrénových kuliček, ať je co nejvíce vzdušný. Pokud si chceme připravit substrát sami, použijeme k tomu dva díly zahradní zeminy ze záhonku, kterou smícháme s jedním dílem písku a stejným množstvím kompostu. Pamatujeme, že půda by měla být co nejbohatší na přírodní živiny, protože chemické přípravky se v malém množství země špatně vstřebávají a chlévská hnojiva v podobě sušeného koňského hnoje nebo kravince zase lákají mouchy.

A jdeme na to!

Nejprve si vybereme vhodné místo, kam nádobu s určitým druhem zeleniny postavíme nebo zavěsíme. Vycházíme přitom z přirozených nároků konkrétních rostlin na světlo a teplo. Zatímco rajčata a papriky s úspěchem umístíme na slunné stanoviště, bramborám bude svědčit spíše stín. Brát na vědomí budeme však i estetické hledisko! Sebevětší balkon má přece jenom k zahrádce daleko a měl by nás kromě jiného také reprezentovat.

Nádobky s jednotlivými druhy zeleniny je proto vhodné kombinovat nebo je prokládat okrasnými květinami. Naše „zemědělství“ pak bude nejenom lákavější pro oko, ale též odolnější proti chorobám nebo škůdcům.

Velice univerzální a zároveň krásnou doplňkovou květinou jsou třeba afrikány, které můžeme bez obav zasadit téměř k jakékoliv zelenině. Určitě si s ní budou rozumět a navíc nám pomohou zapudit škodlivý hmyz.

-ra-
Foto: www.profimedia.cz

Komentáře

Načítám komentáře...