Zaostřeno na truhlíky...

Květinové truhlíky, rostliny, květiny, muškáty
Květinové truhlíky, rostliny, květiny, muškáty

Dnes se zaměříme na truhlíky. Je čas s nimi něco udělat, osázet je, aby se okna rozzářila vodopády barev. Omezovat se jen na muškáty nemusíme, možností máme mnohem víc...

Kdo z nás by nebyl unesen rozkvetlými okny rakouských sousedů, která nás provázejí od hraničního přechodu na každém kroku. Není divu, že po takové malé zahrádce zatoužil i mnohý český turista. A proč také ne? Truhlík s nádherně kvetoucími květinami za okny si dneska může dovolit každý. Stačí si v supermarketu koupit potřebné „nádobíčko“ a vybrat nějaké pokud možno hodně kvetoucí kytičky a je vyhráno. Tak úplně jednoduché to ale zase není. Kdybychom si na základě pouhého obrázku s popiskem vybírali byt nebo manželku, pravděpodobně bychom je brzo reklamovali. Stejně rozvážně proto musíme postupovat i při výběru květin, i když se přece jenom snadněji vyměňují než životní družka.

Podmínky pěstování

Rostliny pěstované v truhlících mají poněkud jiné nároky než na zahrádce, přesněji řečeno, potřebují daleko větší péči. Je to především správně odhadnutá zálivka a kromě ní také pravidelné hnojení. To samo o sobě nemusí být ještě tak náročné, ale ze zalévání se nemůžeme vyvléknout. Chtě nechtě se musíme přizpůsobit rozmarům počasí a za slunných dnů zalévat i několikrát denně. Při dlouhodobých deštích je naopak třeba nádoby s květinami raději přikrýt nebo přenést na suché místo. Určitou úlevou mohou být samozavlažovací truhlíky, které „nám bodnou“ zejména o víkendech, za pošmourného počasí však mohou spíše přinášet problémy.

Počítejme proto s tím, že květinové truhlíky budou ozdobou našich oken všude tam, kde jim můžeme věnovat pravidelnou péči. Pokud v létě odjíždíme na měsíc či déle mimo domov, nemá smysl si je pořizovat.

Než se pustíme do sázení

Nejprve je třeba vybrat vhodný substrát. Můžeme si jednoduše namíchat vlastní ze stejných dílů kompostní zeminy, rašeliny a písku, určitě si s ním vystačíme. Pokud si nejsme jistí, že to správně zvládneme a nechceme si s tím zase tolik lámat hlavu, sáhneme raději po hotovém substrátu pro balkónové rostliny. Nezapomeneme však na menší drenážní vrstvičku ze štěrku, drcených cihel či keramzitu.

Umístění truhlíků

Při výběru vhodné sazby bychom měli vzít v úvahu nasměrování okna a průměrnou délku slunečního svitu během dne. V případě, že máme balkón či okna otočená na východ nebo na jih, vybereme světlomilné květiny, které mají rády pořádné sluníčko. Jsou to třeba, petúnie, pelargónie (muškáty), gazánie, eufonie či sporýš. Směřuje-li náš výhled na západ nebo k severu, bude se zde dařit rostlinám preferujícím stín, což jsou třeba fuchsie, hlíznaté begónie nebo balzamína. Na zastíněných místech můžeme také pěstovat nekvetoucí rostliny, které ozdobí náš výhled svými listy. Mezi ně počítáme třeba svlačec, popínavý břečťan, zimostráz, barvínek aj.

Květiny, rostliny, truhlíky, květinové truhlíky

Co kdy a kam zapíchnout?

Mějme na paměti, že okenní truhlíky jsou především pro okrasu. Pokud si mladé rostlinky pěstujeme sami ze semínek nebo množíme řízkováním, přesazujme je do truhlíků až ve chvíli, kdy budou mít narašená poupata.

Při volbě vhodných druhů se řiďme nejenom barvou a velikostí květů, ale též velikostí samotných rostlin. Je proto vhodné kombinovat různě vysoké rostliny tak, že dopředu dáme nižší nebo převislé a teprve za ně větší vzpřímené. Ještě většího efektu docílíme, když rostliny po okrajích vysadíme kolmo. Vznikne nám kvetoucí kaskáda, která bude odzdola nahoru zářit barvami.

Osazování podle roční doby

Přáním každého milovníka ozdobných květin je, aby mu krášlily okno od jara až do příchodu zimy. Toho však lze docílit pouze pravidelným střídáním odkvetlých rostlin za rozkvétající. Nebojme se proto několikrát za rok celý truhlík vysypat, obohatit půdu kompostem a znovu osadit. Je to mnohem snazší než vyměnit partnera a navíc to nikdo nebude pokládat za nečestné.

Březen – duben

Toto období je časem předjarních a jarních cibulovin. Jsou to především narcisy, prvosenky, krokusy, modřence, hyacinty, nízké rané tulipány a další cibulovité rostlinky. Zasadit je však musíme už na podzim, pak je třeba truhlíky uložit na chladné místo a s nástupem jara rostliny přirychlit. Hezky působí, když malé cibuloviny doplníme z jara kvetoucími dvouletkami, jako jsou sedmikrásky nebo macešky.

Květen

V těchto neopakovatelných májových dnech kvete kdeco, a proto by pozadu neměly zůstat ani okenní truhlíky, i když u balkónových květin nebude výběr tak široký. Můžeme je osadit třeba primulkami, kručinkami či popelkami. Po zmrzlých mužích lze bez obav vysadit ven také rychlené pelargónie.

Červen až srpen

Je časem mnoha kvetoucích letniček nejrůznějších barev. K tradičně nejvděčnějším balkónovým rostlinám patří stále kvetoucí begónie, salvie a lobelky. Spolu s nimi můžeme vysadit také pyskaté a převislé pelargónie nebo fuchsie.

Srpen až září

Jsou poslední letní měsíce, kdy letní teploty šplhají poměrně vysoko, ale během noci se začíná citelně ochlazovat. V této době se bude za okny dařit především otužilejším rostlinám, jako jsou afrikány, kopřivěnky a nízké odrůdy chryzantém.

Říjen až únor

Patří k chladnému zimnímu období, kdy mnozí z nás květinové truhlíky sundavají z oken a stěhují do sklepa. Kdo však má lodžii otočenou k jihu, může truhlíky umístěné těsně u zdi osázet zimními vřesovci, které v našich podmínkách mají šanci přežít. Ostatní je mohou ozdobit napíchanými větvičkami s ozdobnými plody, jehličnanů či nejrůznějších bodláků, na které napíchají šípky nebo trnky.

Hnojení nad zlato

Rostlinky stejně jako zvířata a lidé potřebují ke zdravému vývoji dostatek živin. Pokud chceme, aby nám okenní truhlíky přetékaly květy, musíme květiny během vegetační doby pravidelně hnojit. Nejlepší hnojiva jsou tekutá nebo krystalická, která rozpustíme ve vodě. Hnojivové tyčinky se pomalu rozpouštějí, a proto je používejme jen k hnojení rostlin, které ponecháme v truhlících po celé léto.

Květiny, rostliny, truhlíky, květinové truhlíky, muškáty

-šum-
Foto: www.thinkstock.cz

Komentáře

Načítám komentáře...