Únor v okrasné zahradě je ve znamení přesazování

Únorové práce na zahradě

Autor:

V únoru se již viditelně prodlužuje den a slunných dnů přibývá, nastává tak ideální doba pro přesazení pokojových, ale i balkónových a přenosných rostlin, které jsme doma přezimovali. A nejen to. Je čas i na výsev letniček…

Přesazujeme (pokojové a přezimující) rostliny

Nejprve rostlinu vyklepneme z původní nádoby a rozrušíme kořenový bal a částečně odstraníme starší zeminu, pokud je bal hodně prorostlý kořeny, vezmeme ostrý nůž a odřízneme zespodu kořenového balu 2 cm tlustý věnec kořenů, tím se nám kořenový systém uvolní a snadněji se nám ho podaří narušit a obrat. Nový květináč vybereme o trošku větší, stačí o 2 – 4 cm, na jeho dno nasypeme asi 2cm vrstvu drenáže (hrubší písek, keramzit, střepy ze staršího květináče), poté rostlinu vložíme do květináče a kořenový bal obsypeme zemí, zeminu kolem balu mírně umáčkneme tak, aby nevznikly vzduchové kapsy. Po přesazení v žádném případě rostliny alespoň 14 dnů nepřihnojujeme a zaléváme opatrně, substrát udržujeme mírně vlhký.

Rostliny, jako jsou pelargonie, fuchsie a jiné, které jsme přezimovali v místnostech se špatným osvětlením, přesadíme, sestřihneme a přeneseme na světlejší stanoviště. Ze začátku rostliny chráníme před přímým slunečním zářením do doby, než si rostliny přivyknou na vyšší intenzitu světla.

Únorové práce na zahradě

Pokud jsme si koupili hlízy begonie hlíznaté - Begonia tuberhybrida, nebo je přezimovali, nastal čas je nasázet. Nejprve hlízy namočíme na půlhodinu do vlažné vody, potom naplníme truhlík nebo květináč substrátem do jedné třetiny a na povrch uložíme hlízu. Nezasypáváme! Substrát udržujeme vlhký, při běžné pokojové teplotě nám do dvou až třech týdnů začnou hlízy rašit. Teprve potom dosypeme substrát do plna.

V únoru nastává čas pro výsev dalších letniček, jako je např. petúnie - Petunia hybrida, starček - Cineraria maritima, šalvěj - Salvia splendens, lobelky - Lobelia erinus.

Únorové práce na zahradě

Pozor na škůdce

Svilušky - jsou to drobní roztoči, svou velikostí jsou malí, ale škodlivostí velcí. Jelikož se prodlužuje den, svítí více sluníčka, začínají se k životu probouzet i tito škůdci, zatím jen na pokojových rostlinách, vyhovuje jim totiž suchý vzduch a teplo. Napadené rostliny se poznají na první pohled, listy jsou světlé až stříbřitě zbarvené a spodní strana listu je pokryta jemnou pavučinkou, při silnějším napadení je rostlina obalená celá, nejvíce na konci výhonů, listy pak reznou, až hnědnou a usychají. Nejlepší ochrana proti tomuto škůdci je preventivní, stačí rostliny pravidelně rosit, nebo otřít listy vlhkým hadříkem, a to i zespodu listu, pokud toto nezabere, je na řadě chemie, z účinných přípravků jsou na trhu k dostání např. SVILUSTOP, který obsahuje dva přípravky, a to Vertimec 1,8 EC a Nissorun 10 WP, tyto přípravky aplikujeme podle příbalového letáku.

Na co ještě nezapomenout

Koncem února má sluníčko velkou sílu a mohlo by naše rostliny ve skleníku a zimních zahradách popálit, proto si připravíme a zkontrolujeme stínění. Totéž platí i pro venkovní dřeviny, které nejsou umístěny v zimním stínu a mohou na ně dopadat únorové sluneční paprsky, což může škodit zvláště neopadavým, jako jsou Rhododendron - pěnišník, Pieris - pieris, Euonymus fortunei - brslen, Erica carnea - vřesovec pleťový, Kalmia - mamota, Aucuba japonica a jim podobné. Rostliny chráníme proti sluníčku větvemi z chvojí nebo rohožemi z rákosu. Nejenomže tím snížíme odpařování vody, ale zamezíme i velkým rozdílům mezi nočními a denními teplotami, které bývají dost často důvodem praskání kmenů, větví a vzniku takzvaných mrazových desek.

Únorové práce na zahradě

Přestárlé keře a živé ploty můžeme zmladit. Keře seřízneme 20 cm nad zemí. Nemusíme se bát, že bychom rostlinám ublížili. Na jaře začnou bujně rašit a obrostou spoustou mladých výhonů. Jedná se o ploty z listnatých opadavých dřevin, jako je např. ptačí zob - Ligustrum, trojpuk - Deutzia, meruzalka - Ribes, pustoryl - Philadelphus atd.

V případě, že koncem února půda rozmrzne, zkontrolujeme alpinky a na podzim nasázené rostliny, zda je mráz přes zimu nepovytáhl ze země, pokud ano, umáčkneme kořenový bal kolem rostlin, předejdeme tím špatnému růstu a možnému zaschnutí.

Únorové práce na zahradě

Pokud není půda koncem února již zamrzlá, vyčistíme trvalkové záhony od zbytků rostlin a navátého listí, hlavně v místech, kde začínají rašit květy velmi raných rostlin, jako jsou např. šafrán - Crocus, tavolín - Eranthis, sněženky - Galanthus.

Přikrmujeme ptactvo, které se nám v době vegetace odmění redukováním stavu živočišných škůdců.

Sklepáváme sníh z rostlin, jako jsou živé ploty, sloupovitě rostoucí konifery, zamezíme tím rozvalení nebo rozlomení rostlin.

Foto: www.thinkstock.cz, www.isifa.com

Komentáře

Načítám komentáře...