Jak zbavit vaše pokojové rostliny smutnic?

smutnice

Autor:

Zdroj: Shutterstock.com

Malé černé mušky, zvané smutnice, mohou vaše rostliny oslabit víc, než byste si mohli představit. Neškodí totiž ony samy, ale hlavně jejich larvy. Jak nad nimi vyhrát zdánlivě marný boj?

Larvy smutnic, ukryté v půdě, oslabují rostliny tím, že ožírají jejich kořenový systém. Zejména tenké vláskové kořínky jim padnou za oběť a rostliny (především mladé sazeničky) mohou dokonce uhynout. Často to ani nevíme, ale larvy nebo vajíčka smutnic si můžeme přinést už v koupeném substrátu. Jak se tedy smutnic zbavit?

Smutnice mají tři vývojová stadia: vajíčko, larva a muška, a na každé z těchto stadií lze použít jednu metodu.

Dospělé smutnice můžeme chytat na speciální optické lapače. Jedná se o lepové desky, ve většině případů žluté barvy, na které se smutnice nachytají a přilepí. Tím se přeruší rozmnožovací cyklus, stejně jako u většiny jiného hmyzu. Abychom předcházeli usazování smutnic na rostlinách, je třeba udržovat v místnosti přiměřeně vlhký vzduch, pravidelně větrat a rostliny nepřelévat. Smutnicím (muškám i larvám) totiž dělá velmi dobře velké teplo a vlhko.

smutnice

Zdroj: Shutterstock.com

Na larvy můžete samozřejmě použít insekticidy, ale mnohem vhodnější a také šetrnější je biologická ochrana. Tou je využití parazitických hlístic Steinernema feltiae. Sáček s hlísticemi zakoupíte v zahradnictvích, hobby marketech i přes internet. Rozmícháte jej ve vodě a rostliny touto vodou zalijete. Hlístice jsou miniaturní a jejich potravou jsou právě larvy smutnic. Poté, co hlístice všechny larvy vyhubí (a to včetně těch, které se právě líhnou z vajíček), samy ze substrátu vymizí. Nemusíte se obávat, jiným organismům (teda ani člověku, ani domácím mazlíčkům) nejsou škodlivé a ani není šance, že by se dostaly ven z květináčů. Tato „léčba“ je nejšetrnějším a také nejspolehlivějším způsobem, jak larvy smutnic zlikvidovat.

Jak preventivně chránit substrát před smutnicemi?

Jak už bylo řečeno, smutnice milují vlhko a teplo. Je proto dobré nechat pěstební substrát občas zcela vyschnout. Přílišná zálivka nejen že svědčí smutnicím, ale zároveň není ani zdravá pro samotné rostliny, kterým takto často uhnívají kořeny a rostliny odumírají. Zalévejte proto rostliny spíše ve větších časových intervalech než každý den trochu.

Pokud si nejste jisti, že v substrátu nezůstala ještě vajíčka smutnic, můžete substrát prohřát v mikrovlnce nebo na plechu v troubě. Suchem a horkem se vajíčka definitivně zničí, jen musíte být připraveni na poněkud větší zápach, který může ze substrátu vycházet.

Komentáře

Načítám komentáře...