Po zimě je třeba zahradu probudit

Jarní zahrádka

Autor:

Co máte udělat po zimě na zahradě? Především ji musíte přivést k životu. Pořádně se o ni starat, aby vyrostla do krásy.

Jarní údržba zahrady má mnoho podob. Především musíte zjistit, jestli někde nenapáchala zima škody. Zlomené větve, vyvrácené obrubníky kvůli příliš vlhké půdě nebo zmrzlé ovocné keře, které v únorovém předjaří začaly pučet. To všechno je třeba zkontrolovat a ošetřit.

Začněte od podlahy

Jarní zahrádka
To, že vylezou ven sneženky neznamená, že půda už není zmrzlá. Na osev trávníku raději ještě počkejte.

Autor:

S jarní přípravou rostlin začněte, až bude opravdu nad nulou, a to pár dní. Zmrzlý trávník spíš poškodíte, než byste mu pomohli. Když je venku kolem pěti stupňů, už ale můžete začít pěkně od podlahy. V téhle době je nejlepší stavět obrubníky a pokládat nebetonované chodníky.

Pod dlaždice chodníků je vhodné nejdřív odstranit půdu, podloží zhutnit, navézt hrubší štěrk a zarovnat ho vrstvou písku. Pokud nemáte štěrk, doporučujeme uválcovat podloží cestiček, vysypat pískem a přeložit netkanou geotextilií, která zamezí prorůstání trávou. Pak položte dlaždice, přesypte pískem a koštětem vmeťte písek do spár. Cestička se však může postupně kroutit. Čím víc zhutníte podklad, tím lépe.

Letničky a dvouletky

I na jejich záhoně můžeme začít za teplého počasí s odstraňováním přikrývky z chvojí. Pod ní nás potěší krčící se květy prvosenek a macešek, které jsme zasadili na podzim. Ve skleníku, v pařeništi, popřípadě na okenní římse (ne nad radiátorem) zatím začneme s vyséváním letniček, které potřebují dlouhou dobu k předpěstování. Je to například hvozdík zahradní, lobelka, petúnie, nestařec, begónie a další. Jejich semena vyséváme do misek nebo plochých truhlíků o výšce asi 5 cm naplněných prosetou pařeništní zeminou.

Z trvalkového záhonu postupně odstraníme zimní přikrývku z chvojí a shrabeme napadané listí a zbytky rostlin. Od března také již můžeme začít s výsadbou stálezelených trvalek. Používáme pokud možno hrnkované sazenice či rostliny s dostatečně velkým kořenovým balem. Rostliny s malými kořeny by nám už nejspíš v tomto roce nekvetly. Nízké trvalky sázíme na vzdálenost 20 až 25 cm, středně veliké na 30 až 40 cm a vysoké na 40 až 60 cm.

Co se stromy?

V březnu ještě pokračujeme v zimním postřiku a hnojíme ovocné stromy kompostem a průmyslovými hnojivy. Pokud je na zahrádce ještě sníh, nahrneme ho okolo kmenů ovocných stromů, aby je ochránil před jarními mrazíky v době rašení. V této době rovněž provádíme řez broskvoní, mladých a tvarovaných stromků a začínáme s roubováním peckovin. Třetí měsíc v roce je i vhodným obdobím pro zmlazovací řez starých stromů.

Příště se podíváme na trávník

Komentáře

Načítám komentáře...