Založte si sad

Sad

Autor:

Dnes vám dáme dobrou radu, jak vysázet sad. Je totiž vhodná doba na začátek příprav, pokud budete chtít sázet už na podzim.

Především je třeba zjistit, jestli máte dobrou půdu pro založení sadu. Každý strom potřebuje jinou půdu. O tom, jak poznáte druhy půdy, jsme psali ve zvláštním článku. Každopádně je třeba, abyste zjistili, jak je půda nasákavá. Těžké a nepropustné půdy jsou pro stromy špatné. Propustnost zjistíte jednoduchým testem – vykopejte díru o velikosti jednoho klasického kbelíku a stejný objem vody do ní nalijte. Pokud se všechna voda vsákne do osmi hodin, je vše v pořádku. Pokud ne, je půda příliš hutná a nepropustná.

Problém v takových půdách je kořenomorka, která se drží v příliš vlhkých místech. Je dobré tedy zapravit do půdy rašelinu nebo jemný štěrk.

Příprava půdy

Sad se musí připravit a nechat odpočinout. To je ten důvod, proč je třeba myslet na sad už dnes. Půda by se měla hluboce zorat, nechat odpočinout a pak srovnat terén do požadovaného tvaru. Ideální pro sad je mírně svažitý terén s pěknou provzdušněnou půdou. Ideální je, když na místo budoucího sadu zasadíte nyní plodiny, které zvýší procento živin – například žito nebo luštinatou sóju. Ideální je také červený jetel, který je dobrý v sadech vlastně neustále.

Dejte pozor na chlévskou mrvu. Ta musí být vyzrálá, protože stromy nemají rády čerstvou.

Zasazujte do mokra

Stromy zasazujte na podzim nebo na jaře. Vytvořte jámu s větším průměrem, než je kořenový bal mladého stromku. Díru pořádně prolijte vodou. Tím se zamezí odtečení zálivkové vody, která tak zůstane u kořenů, protože okolní půda už bude nasáklá.

Sad

Autor:

Stromky vsaďte do země a zahrabejte. Je dobré je připevnit k podpěrné tyči, u které budou růst přibližně dva roky. Ještě lepší je však trojstojánek, který drží strom ve vzpřímené poloze ze všech stran. Jde o trojnožku kolem celého stromu do výšky asi jednoho až jednoho a půl metru.

Stromy nikdy nepřivazujte drátem! Ten by velmi brzy zarostl do kůry a poškodil by růst. Na trhu jsou široké tkalouny, kterými plochou stranou obepnete kmínek a přivážete ke vzpěře.

Kolem stromu dejte mulč. Ten nenechá vyschnout kořeny a postupně bude pouštět živiny. Ideální je třeba mulč z vojtěšky, ale poslouží dobře i sláma nebo seno.

Nezapomeňte na ochranu před srnkami a zajíci. Kolem stromků dejte pletivo s hustým okem, aby je zvěř nezničila. Podzim až jaro pomůže přečkat třeba i pytel z brambor nasazený na koruně stromů.

Mezi stromy řeřichu

Opylování je základní potřebou stromů. Včely nejlépe přilákáte na velké množství květů. Vhodná je tak vysetá klasická luční tráva mezi stromy a hodně pampelišek. Ty prý navíc stimulují ovoce k rychlejšímu zrání.

Zajímavou variantou je pěstování řeřichy. Ta je vhodná jako lákadlo pro včely. Nezapomeňte na pažitku. Ta odpradávna pomáhá proti strupovitosti jabloní. A to jak rostoucí v blízkosti stromů, tak i jako postřik z jejího odvaru.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...