Pěstujte naťovou cibulku. Je zdravá a můžete ji mít celý rok

cibule

Autor:

Právě je období, kdy se sklízí jarní či naťová cibulka. Je to takový první posel jarní zeleniny a její čerstvá štiplavá chuť oživí mnoho jídel. Ale pěstovat ji můžete vlastně pořád. Nejen na jaře.

Jarní cibulku máte už jistě i vy na svých záhoncích. Záleží na nadmořské výšce, jak vysoko už vyrostla. Třeba na naší chatičce, těsně nad čarou stálejší sněhové přikrývky, vyrazila a má jen pár centimetrů. V nížinách se ale už sklízí a prodává. Samozřejmě nemluvíme o sklenících, kde se už dávno začalo s hromadnou sklizní.

Jenže jarní cibulka, nebo též naťová cibulka nemusí být na vašich záhonech od dubna do června. Je to rostlina, která nemá tak vysoké nároky. Samozřejmě, že v parných létech se jí dařit na záhoncích nebude, ale pokud ji dáte na stinné místo a budete ji vydatně zalévat, můžete úrodu prodloužit prakticky na celý rok.

Mohlo by vás zajímat

Plněná cibule

Cibule pochází ze západní Asie, prokazatelně ji pěstovali již staří Sumerové 4000 let před naším letopočtem. Vedle chleba byla hlavní ...

Naťová v květináči

Pak tu je ale naťová cibulka, která může velmi jednoduše zastoupit pažitku. Je štiplavější, ostřejší a aromatičtější. Takže stačí trocha do polévky nebo na brambory a budete spokojeni.

cibule

Autor:

V nabídce obchodů bývá naťová cibulka hojně zastoupena. Její cibulky jsou menší a nad zem vykukují asi tak z poloviny svého objemu. Jenže nemusíte kupovat zrovna speciální cibuli. Můžete zasadit úplně obyčejnou sazečku.

Pěstování je jednoduché – do zahradního substrátu napíchejte hustě sazečku. Vyklíčí vám a zelené výhonky můžete stříhat a používat. Postupně cibulky ztrácí svou sílu a růst je pomalejší. Tak nezbývá, než cibulky vydloubnout a zasadit nové. Pokud je budete mít ve velkém květináči nebo v truhlíku, můžete si jej rozdělit viditelně na několik oddílů, které postupně budete osazovat a stříhat.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...