Trávník tvoří součást téměř každé zahrady. Po zimě však můžeme sledovat, že obrostl mechem, někde prořídl, jinde se mohly utvořit dokonce lysé plochy. Přinášíme pár tipů, jak poctivou jarní péčí můžeme získat zdravý a hustý zelený koberec.

Tráva přestala být po zimě unavená a začala růst. Na konci dubna je vysoká 10-20 cm, je tedy nejvyšší čas sekat. Jarní sečení je velice efektivní, mladé listy přerušíme v jejich růstu, rostlina pak prudký růst zastaví a zesílí, tedy zhoustne. Sečeme vždy jen 1/3 výšky rostliny a častěji než v létě udržujeme výšku 3-5 cm. Určitě pak oceníte vedlejší efekt častějšího jarního sekání, kterým je znemožnění plevelným rostlinám dorůst a vysemenit se, a tím se na vašem trávníku rozmnožit.

Obsahuje váš trávník po podmáčeném podzimu a zimě místa se zplstnatělými zbytky trávy a mechové plochy? Všechny tyto nešvary brání travnaté rostlině přijímat živiny, sluneční světlo a hlavně vzduch. Nelze se pak divit, že takový trávník nebude přes sezonu správně prospívat. V takovém případě se doporučuje provést tzv. vertikutaci trávníku, tedy jeho vertikální prořezání do hloubky cca 3-5 mm. Benefitem takové úpravy je jeho omlazení, hustější prokořenění a omezení růstu dvouděložných rostlin, jako je pampeliška, bodlák, jetel apod. Na větší plochy je ideální elektrický vertikutátor. Na menší místa postačí zvláštní mechanický provzdušňovač. Například provzdušňovač trávníku Fiskars QuikFit je speciálně navržen pro provzdušňování menších trávníků s horším přístupem.

Po vertikutaci nechme trávník několik dní odpočinout, aby mohl nabrat sílu. V tuto chvíli můžeme celý trávník přihnojit a zavlažit. Tento okamžik je také vhodný pro nové osetí prázdných nebo řidších ostrůvků.

Během teplých jarních dní se daří všem zahradním rostlinám, tedy i plevelu. Při odplevelování platí dvojnásob, že pokud se toho zhostíme zjara poctivě, budeme mít během léta méně práce. Cílem našeho snažení je odstranit nežádoucí rostlinu i s jejím kořenem. Chcete-li předejít poničení trávníku v okolí plevele požitím klasických nástrojů, jako je motyčka nebo rýč, doporučujeme využít vytrhávač plevele. Například vytrhávač plevele Fiskars Xact umí rostlinu odstranit cíleně, bez větší námahy a hlavně i s kořínkem.