Encyklopedie rostlin: hlaváček jarní

Encyklopedie rostlin: hlaváček jarní

Sluníčko se konečně rozzářilo a přináší do našich zahrad život. Hlaváček jarní je rostlinou, jejíž žluté květy rozjasní každý záhon.

Hlaváček jarní je rostlinou, kterou nelze přehlédnout. Je nápadná nejenom velkými zářivě žlutými květy, ale též drobnými, několikrát zpeřenými a hustými listy, které zdánlivě připomínají heřmánek. Obvykle dorůstá do výšky 20 cm (výjimečně až 50 cm), květy mají v průměru 8 cm a jsou složené z 20 okvětních a z 5 kališních lístků. Kořenový bal se skládá z bohatě větvených silnějších kořínků.

Rozšíření
Vyskytuje se na slunných travnatých a kamenitých stráních a stepích s vápnitou půdou ve střední a jihovýchodní Evropě, i na četných místech Asie. U nás se s ním setkáme na jižní Moravě, zejména v okolí Pálavy, ale též na teplejších místech Českého středohoří až po Polabí. V zahrádkách je pěstován především na skalkách.

Doba květenství
Už ze samotného názvu vyplývá, že kvete především na jaře. U nás to bývá obvykle duben až květen.

Množení
V zahrádkách ho lze pěstovat na slunných místech, kde mu připravíme lehčí výživnou a vápnitou půdu promísenou s pískem. Množit lze jak ze semen, která se sklízejí krátce po dozrání a bezprostředně se vysévají, tak dělením trsů - nejlépe v červnu.

Ochrana
Hlaváček jarní je jako ohrožený druh v přírodě přísně chráněn, a proto jsou využívány výhradně uměle pěstované rostliny.

Zajímavosti
Hlaváček obsahuje glykosidy, které ovlivňují srdeční činnost, a proto je jako droga využíván ve farmacii. Dříve byl lidovými léčiteli používán též k povzbuzení jako náhražka španělských mušek, ale to dnes rozhodně nelze doporučit, protože je jedovatý. Sebemenší přehmat by mohl způsobit vážné poškození zdraví i smrt.

-šum-
Foto: www.profimedia.cz

Komentáře

Načítám komentáře...