Encyklopedie rostlin: hořec jarní

Encyklopedie rostlin: hořec jarní

Jaká další rostlina se může objevit na naší zahradě? Může to být koniklec jarní, který si dnes v encyklopedii rostlin představíme…

Hořec jarní je vytrvalá, drobná, asi 10 cm vysoká bylinka, už z dálky nápadná azurově modrými kvítky ve tvaru pěticípé hvězdy s bělavým středem. Jednotlivé kvítky tvoří trubkovitý kalich vyrážející z krátké přímé lodyhy, která se však po odkvětu značně prodlužuje. Oddenek (vybíhající podzemní stonek) je obklopen četnými růžicemi přízemních eliptických listů připomínajících otevřenou dlaň.

Hořec jarní, Gentiana vernaRoste na horských stráních a středně vlhkých loukách s nízkou trávou. Často se vyskytuje na vápencích v půdách s bohatým obsahem minerálů. Můžeme se s ním setkat v Evropě i v Asii, většinou na úpatí větších pohoří, jako jsou Alpy nebo Karpaty. Na Slovensku je soustředěn především v horských oblastech Tater nebo Velké a Malé Fatry, v Čechách jeho lokality v poslední době mizí, takže ho nejspíš najdeme pouze v Hrubém Jeseníku a některých partiích jižních Čech.

Doba květenství
Na jaře a začátku léta, od dubna do června.

Pěstování
Jako zahradní rostlina se hořec pěstuje především na skalkách v neutrální půdě nebo pod většími rostlinkami, pokud tam má dostatek světla. Potřebuje přímé slunce a častou zálivku. Přes zimu nezatahuje, ale přezimuje celá jeho nadzemní část.

Ochrana
Hořec jarní, Gentiana vernaV naší republice patří ke kriticky ohroženým druhům, které v poslední době těžko odolávají konkurenci „dravějších“ rostlin. Často bývá vytlačován z horských luk, které se dříve kosily. Z toho důvodu je přísně chráněn.

Zajímavosti
Hořec byl tradičně využíván v lidovém léčitelství zejména proti zažívacím potížím, žaludeční slabosti a nadýmání. Obvykle se připravoval nálev ze sušené natě nebo z prášku kořene. Ten se také osvědčil jako účinný prostředek proti hlístům. Při obdobné diagnóze byl rovněž s úspěchem podáván domácím zvířatům.

Hořec jarní, detail květuHořec jarní, květ, poupěHořec jarní, skalka

-st-
Foto: www.profimedia.cz

Komentáře

Načítám komentáře...