Encyklopedie rostlin: Pryskyřník velký rozzáří zahradní jezírka

Encyklopedie rostlin: Pryskyřník velký rozzáří zahradní jezírka

Pryskyřník velký, kterému věnujeme dnešní díl naší encyklopedie rostlin, prozáří svými zlatožlutými kvítky každý břeh zahradního jezírka...

Encyklopedie, rostliny, pryskyřník, RanunculusPryskyřník velký (Ranunculus lignua) je typickou vodní rostlinou, kterou lze pěstovat ve středně velkých zahradních jezírkách nebo v pobřežní zóně větších nádrží. Má krásně miskovité květy zlatožluté barvy složené z pěti dělených okvětních lístků, kde ze stejně zbarveného středu vyráží spousta pylových tyčinek. Kvítky sice nejsou příliš velké, dorůstají v průměru 3,5 cm, ale ve specializovaných zahradnictvích lze občas sehnat i nápadnější velkokvěté odrůdy. Tato poměrně velká rostlina, dosahující výšky okolo 1 m, upoutává také pozornost svými kopinatě špičatými listy o délce 15 až 10 cm, které vyrážejí z nadzemní i ponořené části stonku.

Ve volné přírodě se s pryskyřníkem velkým můžeme setkat na okrajích rybníků, tůní, pomalu tekoucích vod a všude tam, kde se vyskytují bažiny. Roste obvykle ve společenství rákosin, bažinatých ostřic a vysokých olšin. Je rozšířen prakticky po celé Evropě kromě nejteplejších oblastí a územních celků, jako je Řecko. U nás se nejvíce vyskytuje v Polabí a na Kokořínsku.

Květenství
Encyklopedie, rostliny, pryskyřníkObvykle od června do září, pak se začínají objevovat 2,5 až 3 cm veliké plody ve tvaru vejcovité křídlaté nažky.

Pěstování
Pryskyřník velký patří mezi rostliny mělké zóny, a proto nám nejlépe poroste v hloubce mezi 40 až 80 cm. Stejně jako v přírodě se bude i na zahrádce hezky vyjímat ve společenství ostatních rostlin jako například modrásku srdčitého, šmele okoličnatého, orobince anebo žabníku. Aby dobře kvetl, potřebuje plné slunce nebo alespoň polostín.

Při osazování dáme z estetického hlediska přednost velkým nádobám - nejlépe zatíženým plastovým košům, které zapustíme do příslušné hloubky. Výjimku můžeme udělat pouze u skutečně velkých vodních ploch, ale ani pak to nebude příliš vhodné, protože volně vysazené rostliny bývají invazivní, a nelze je tak snadno redukovat jako na záhonku. Rostliny v nádobách mají navíc tu výhodu, že je můžeme během sezony přemísťovat a na zimu ukládat na chráněné místo, abychom mohli vypustit jezírko.
Tato vodní rostlina vyžaduje hlinitopísčitou půdu s organickými zbytky. Namíchat takové „poctivé bahno“ však není příliš snadné, a proto si ušetřeme námahu a poohlédněme se po substrátu pro vodní rostliny. Většinou se k nám dováží ze zahraničí a přes internet je nabízen profesionálním pěstitelům.

Pryskyřníky lze poměrně snadno množit jarním výsevem, nebo podzimním dělením trsů či odebráním kořenových řízků z podzemní části stonku (oddenku).

Ochrana
Dříve byl pryskyřník velký na našem území hojně rozšířen, nyní se následkem zpevňování břehů a vysoušení mokřin stává značně ohroženou rostlinou. S jeho největšími lokalitami se proto setkáme většinou na chráněných územích. Je zařazen mezi silně ohrožené druhy, a proto je chráněn zákonem.

Vlastnosti
Pryskyřníkovité rostliny tvoří rozsáhlý botanický rod zahrnující okolo 400 druhů, z nichž všechny jsou více či méně jedovaté. Na našem území se vyskytuje celkem 17 druhů a skupin, v léčitelství se však využíval hlavně prudce jedovatý pryskyřník prudký. Odvar z jeho listů sloužil k léčení kožní vyrážky.

-šum-
Foto: www.thinkstock.cz, www.isifa.com

Komentáře

Načítám komentáře...