Co nám teď kvete: Česnek

Česnek obrovský

Autor:

Štiplavá chuť na jazyku, vzpomínky na bramboračku, bramboráky, topinky. To jsou synonyma pro slovo česnek. Jenže stále víc se u nás prosazuje jako okrasná květina. Nejvíce asi česnek obrovský.

Okrasných česneků existuje na světě ohromné množství. Asi 500 druhů doplňuje velké množství poddruhů a kultivarů. Na našich zahradách se nejčastěji setkáme s česnekem obrovským, karatavským, zlatým či azurovým.

Nenáročně na suchu

Česnek obrovský
Česnek růžový ( Allium roseum )

Autor:

Česneky nejsou nijak náročné na pěstování. Snáší hlavně suché prostředí, naopak moc mokro jim nesvědčí. Cibule například přes zimu snadno uhnije a prostě v zemi zmizí, protože nevydržela to přemokření. Pokud tedy budete cibule sázet, zkuste je podsypat drenážním pískem a samotná půda by měla být také lehčí, písčitá.

Jak hluboko je sázet, vám asi neporadíme. Záleží na velikosti cibule. Třeba česnek obrovský má cibule i deset centimetrů v průměru, takže ty zákonitě musí hlouběji. Cibule jsou mrazuvzdorné (u většiny kultivarů), a tak se nemusí na zimu vyrývat ze země. Ale je lepší, pokud překryjete půdu chvojím.

Mohlo by vás zajímat

Řebčík královský

Na skalkách nám právě kvetou krásné převislé květy řebčíku královského, květiny, kterou v Turecku, Afghánistánu nebo Kašmíru najdete kvést planě ...

Nevoní

Velkou výhodou okrasných česneků je jejich vůně. Není sice tak výrazná, jako u kuchyňského česneku, ale i tak se nelíbí hrabošům. Myši, krtci a další havěť, která si ráda pochutnává na vašich květinách, se jim tedy vyhne raději obloukem.

Česnek obrovský
Krása zůstává i po seschnutí

Autor:

Kdyby ale viděli, jaká krása vyroste nad zemí! Na vysokých stvolech vyrůstají květy v rozmanitých barvách. Někdy jsou kulovité (ty nejčastěji), jindy jde o květné shluky i samostatné kvítky. Česnek obrovský (Allium giganteum) je asi nejtypičtější pro u nás pěstované druhy. Jeho velká koule kvítků na stvolu dlouhém až 120 cm osciluje mezi růžovou až tmavě fialovou barvou. V nabídce jsou ale i verze bílé.

Česneku se nejlépe daří ve společnosti dalších suchomilných rostlin. Na skalkách ho tak sázejte třeba poblíž levandule nebo skvěle doplní okrasné trávy.

Starost o česnek je minimální. Po odkvětu zežloutnou růžice přízemních listů, ty pak odřízněte. Hnojí se po odkvětu, který ale není třeba i v jeho suchém stavu odstraňovat. Nijak rostlině nevadí a vytváří zajímavou kompozici i na podzim.

Foto: Shutterstock.com

Komentáře

Načítám komentáře...