Dřišťály jsou ideální keře do nepropustného plotu

Dřišťál

Autor:

Je trnitý, je barevný, je pevný a je nepropustný. I kočky si rozmyslí, než se pustí na cestičku skrz dřišťál.

Nedávno si soused stěžoval, co vysázet, aby ty zatracené srnky nechodily na jeho pozemek hodovat na všech kytkách, které tam zasadí. Vzhledem k tomu, že kolem pozemku nemá nikde plot a sousedí s lesem, tak asi nic. Vždy někudy projdou. Ale pokud máte jen lokální problém a nechcete osazovat hektarové pozemky, pak je ideální třeba dřišťál – trnitý keř hrající různými barvami.

Všehochuť

Výrazným pozitivem dřišťálu je jeho různorodost. V nabídce najdete stálezelené, poloopadavé i opadavé. Najdete žlutě, zeleně či červeně kvetoucí varianty. Opadavé verze pak jsou na podzim obaleny malými červenými plody.

A když chcete dřišťál na skalku, najdete malé zakrslé keříky. Na plot jsou vhodné vysoké druhy, jako stálezelený Berberis julianae. Tady můžete očekávat i třímetrovou výšku, ale radíme, že tohle je už opravdu moc. Dlouhatánské jehlice propíchnou i pracovní rukavice a dokonce i podrážku boty. Takže stříhat a stříhat a nenechat přerůst!

Plot na pět

Dřišťál
Berberis thunbergii Admiration

Autor:

Při výsadbě budete potřebovat tak pět sazeniček na metr. Počítejte ale s tím, že pokud budete chtít dřišťál stříhat ze všech stran, musíte mít k němu dobrý přístup. Už jen proto, že ostříhané větvičky jsou plné trnů a spadlé na zem představují ohromné nebezpečí pro nohy lidí a také domácích zvířat. Sázet dřišťál tam, kde budou běhat děti, hrát si s míčem, nebo tu budou běhat psi, není dobrý nápad. Dřišťály tak raději vysazujte na odlehlá zákoutí. Keře jsou nenáročné, snášejí i chudší a sušší půdu a rostou prakticky pořád.

U stálezelených dřišťálů je typické, že po zasazení shodí všechny listy. Nebojte, keř neumřel. Další rok bude poloopadavý a třetí už neshodí ani lísteček.

Pokud budete sázet víc dřišťálů v řadě, zkuste střídat různé barevné i (ne)opadavé druhy. Například na podzim se krásně zbarví Berberis vulgaris, žlutě kvete stálezelený Berberis darwinii, červenými lístky se pyšní Berberis thunbergii Admiration…

Komentáře

Načítám komentáře...