Kaktus, který vypadá jako jahůdka

Gymnocalycium mihanovichii

Autor:

Mezi kaktusy s botanickým názvem Gymnocalycium mihanovichii najdete i takové, které vypadají, jako by měly jahodový klobouček. Když se na ně podíváte zblízka, budou vám připadat, jako by to byly dva kaktusy na sobě. Nemýlíte se.

Vyšlechtěné kultivary kaktusu Gymnocalycium mihanovichii jsou specifické tím, že jim zcela chybí chlorofyl, zato obsahují pigmentaci, která jejich stonky zbarvuje do výrazných barev. Vedle jahodově červené najdete i oranžové nebo žluté kultivary. Kvůli chybějícímu chlorofylu by ale samy o sobě nepřežily, a tak se roubují na hostitelský zelený kaktus; většinou se pro tento účel používá odolný Hylocereus.

Kaktusy rodu Gymnocalycium patří k miniaturním rostlinám, které nikdy nedosáhnou větších rozměrů, zato ale tvoří odnože, jež se dají dále roubovat. Vejdou se takřka všude. Tradičně zdobí parapety a svou barevností vynikají mezi ostatními malými exempláři. Přestože jsou poměrně choulostivé, není těžké je pěstovat. Stačí dodržovat pravidla, která ostatně platí i pro většinu sukulentů obecně:

  • Gymnocalycium potřebuje hodně slunce, stavíme ho proto na světlé stanoviště, i když za horkých letních dní ho raději přistíníme. Běžná pokojová teplota mu plně vyhovuje po celý rok, můžete ho ale zazimovat při nižších teplotách. Důležité je, aby v místnosti nebylo vlhko. V létě tomuto kaktusu svědčí pobyt venku, nicméně je nutné zvolit stanoviště chráněné před větrem a deštěm.

  • Zálivka jednou týdně je postačující. Pokud kaktus zimuje v chladnějších prostorách, měli bychom ho zalévat jen jednou měsíčně. Nádoba potřebuje kvalitní drenáž, protože případné přemokření by rostlinu zahubilo.

  • Přes léto se Gymnocalycium hnojí jednou za měsíc. Stačí polovina dávky tekutého hnojiva určeného speciálně pro kaktusy.

Komentáře

Načítám komentáře...