Raflézie: Největší a nejpodivnější květina světa

Raflézie

Autor:

Pokud se někdy budete toulat pralesy na Sumatře nebo Borneu, možná narazíte na obrovskou prapodivnou květinu páchnoucí po rozkládajícím se mase. Raflézie na první pohled člověka trochu vyleká.

Ačkoli raflézie působí jako masožravá Adéla, ve skutečnosti jde o vegetariánku. Mouchy využívá jen k opylení - a právě z toho důvodu vydává pach zkaženého masa. Moucha s vidinou velké hostiny vklouzne do vnitřku samčího květu, kde se na její hřbet nalepí pyl. Když potom, stále hladová, zkusí štěstí u květu samičího, pyl se z jejího květu setře na bliznu.

Vychytralá raflézie však nevyužívá pouze mouchy. Jde o parazitickou rostlinu, která roste na liánách z rodu Tetrastigma. Nepotřebuje stonek ani listy, vytváří jen svazky pletiv v těle hostitele. Na povrchu se objevují pouze květy, jež mohou vyrůst do obřích rozměrů. Světový rekord drží raflézie Arnoldova, jejíž květ dosahuje přes 1 metr v průměru a váží okolo 10 kg. Nejen ženu - ani muže byste neměli takovou květinou uhodit!

Raflézie nefascinuje jen botaniky, zajímají se o ni také genoví inženýři. Jak ukázala studie vědců z USA, Singapuru a Malajsie, raflézie přebírá od svého hostitele kromě vody a živin také genetickou informaci. Analýza byla provedena na zástupkyni rodu Rafflesia cantleyi, která získala od hostitelské liány hned několik desítek genů.

Vzhledem k tomu, že raflézie obvykle kvete pouhý týden, nemá moc šancí na rozmnožování. Pro úspěšnou reprodukci je totiž nezbytné, aby poblíž sebe vykvetl ve stejnou dobu samčí i samičí květ. Z tohoto důvodu jde o rostlinu vzácnou a chráněnou. Malajsie dokonce prohlásila za chráněnou rostlinu i liánu, na níž raflézie parazituje. Borneo zase vytvořilo z území, kde se raflézie vyskytují, státní přírodní rezervaci. Raflézie za odměnu láká do těchto oblastí více turistů, a přispívá tak k rozvoji místní ekonomiky.

Komentáře

Načítám komentáře...