Rodinná zahradnická firma Starkl má za sebou poměrně dlouhou historii, která sahá až do roku 1912. Zeptali jsme se majitele Zahradního centra Starkl v Čáslavi, pana Franze Starkla, kterou rostlinu pro zdraví může doporučit pro nenáročné pěstování v našich klimatických podmínkách.

„Asi nejzajímavější z námi nabízených snadno pěstovatelných rostlin je bezesporu medvědí česnek. Aby se této rostlině dařilo na zahradě, je potřeba vybrat pro ni stanoviště co nejvíce podobné přirozeným podmínkám. Tedy stinné až polostinné místo, dostatečně vlhké, nejlépe v zapomenutém koutě zahrady. A protože se ještě před příchodem léta rostliny zatahují, je vhodné zvolit takové stanoviště, kde nebudeme pěstovat nic jiného, abychom okopáváním a kypřením půdy v místě výsadby cibulky zbytečně nepoškodili. Pokud se nám to podaří, nebude pěstování nijak náročné. Je třeba počítat s tím, že medvědí česnek má vcelku krátkou vegetaci. Na jaře vyroste, odkvete a po odkvětu v krátké době opět zatáhne do cibulek. Ze záhonu se tak sice postupně nadzemní část vytratí, ale cibulky v půdě zůstávají. A v příštím roce bude plocha pokrytá medvědím česnekem širší a bohatší. Cibulky jsou v půdě plně mrazuvzdorné a není nutné žádné zimní krytí. A pokud na místo, kde je medvědí česnek vysazen, napadá na podzim listí, nevyhrabujte jej, ale nechte místo listím přikryté. Vytvoří přirozenou zimní ochranu a tlející listí na jaře doplní půdě živiny.“

„A pokud se týká použití,“ pokračuje dál pan Franz Starkl, „využívají se listy medvědího česneku jako první zelené koření jara. Chuť připomíná mix pažitky a česneku, ale nepálí tolik na jazyku a také nenadýmá.“

Zeptali jsme se, na co si dát při pěstování této rostliny pozor.

„Asi bych nedoporučil nádobové pěstování. Po zatažení nadzemní části by cibulka v nádobě buď uhnila, nebo vyschla. Přirozenou vlhkost substrátu ani zachování vegetačního klidu rostliny se totiž v nádobě většinou nepodaří udržet.“

Na naši otázku ohledně dalších rostlin pro zdraví, které se dají bez větších problémů pěstovat na zahrádkách, nám Franz Starkl doporučil především rakytník řešetlákový, užíváním jeho plodů lze posilovat obranyschopnost organismu, velkoplodou arónii upravující krevní tlak nebo na vitaminy bohatou moruši.

„Je dobře, že zájem zahrádkářů o ovoce, zeleninu a bylinky prochází na začátku 21. století recesí. Vdyť co může být lepšího, než mít zdroj vitaminů vždy po ruce,“ zakončil Franz Starkl náš rozhovor.