Užitečné voskovky překvapí noční vůní

Hoya Bella
Hoya Bella

Autor:

Rostliny z rodu Hoya lidově přezdíváme voskovky pro zvláštní jakoby povoskovaný povrch jejich květů. Těch zvláštností je ale mnohem víc.

Voskovky patří ke květinám, na které nová doba trochu pozapomněla. Když se však prováděly experimenty, aby se zjistilo, které pokojové rostliny nejlépe čistí vzduch od škodlivých látek typu benzen, trichlorethylen a toluen, voskovky se v tomto ohledu umístily na předních místech. I z tohoto důvodu zájem o tyto pozoruhodné rostliny opět vzrůstá.

Ačkoli k nám byly voskovky dovezeny z Asie, velmi dobře se jim daří i v našich domovech a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Postavíte je na světlé místo a ony rostou. Pro kvetení potřebují dostatek slunečních paprsků, v zimě uvítají nižší teplotu a omezenou zálivku, aby si odpočinuly. U nás se nejvíc pěstuje popínavá Hoya carnosa, v závěsném květináči nebo v nádobě pro orchideje vynikne převislá Hoya bella.

V době květu ale možná nebudete chtít spát s voskovkou v jedné místnosti. Její vůně je totiž tak intenzivní, až to někomu může být nepříjemné. Zvláštností je, že voskovky mají převrácený režim a voní hlavně v noci, což botanici vysvětlují tím, že tyto rostliny ve svém původním prostředí lákají noční opylovače a přizpůsobily se jejich biologickému rytmu. Přes den odpočívají, v noci produkují nektar.

Až budete voskovku shánět pro svůj domov, dejte pozor na názvosloví. Raději ji hledejte podle latinského názvu, protože lidové označení voskovka může odkazovat i na rostlinu Cerinthe z čeledi brutnákovitých nebo na druh begonie, nazývanou také ledovka.

Komentáře

Načítám komentáře...