Cestičky oddělující rozdělí zahradu na funkční úseky - oddělí zeleninovou zahradu od zahrady květinové, ovocný sad od záhonů, záhony od trávníku. Každá cestička něco rozdělí. S tím musíte počítat. Takže musí dělit buď nenápadně, nebo naopak velmi nápadně.
Co tedy na cestičky dát? Možností je hned několik. Nedávno jsme tu měli seriál o přírodním i umělém kameni. Ale to my vynecháme, stejně jako betonové dlaždice, zámkovou dlažbu, zatravňovací bloky… Podíváme se na netradiční způsoby.
Litý beton
Autor: Českomoravský beton
Ovšem hlavní výhodou je možnost probarvení podle vlastních představ. Při probarvování se nejčastěji uplatňují červené, hnědé, černé, případně žluté pigmenty tvořené barevnými oxidy železa. Méně běžné jsou pigmenty bílé, modré a zelené, pro které se používají jiné chemické látky (bílá - oxid titaničitý, modrá - kobaltová modř, zelená - zelený oxid chromu). „Dnes si zákazníci žádají k využití v zahradách nejčastěji betony v různých odstínech červené, ale zájem je i například o barvu bílou nebo fialovou,“ potvrzuje Jan Veselý z Českomoravského betonu, který nabízí pigmentovaný beton pod obchodní značkou Colorcrete.
Kuláčové chodníky
Autor: Oficiální zdroj
Důležitá je také propustnost podkladu. Kulatinu musíte dát do písku a štěrku a zkusit vyspádovat, aby odtékala rychle voda. Pokud tam zůstane, bude vše o to rychleji hnít. Mezery mezi kuláči se také vysypávají pískem nebo jemným štěrkem.
Valounové chodníky
Autor: Thinkstockphotos.com
Stačí jen mít dostatek valounů, které následně budete skládat dohromady do pískového nebo ještě lépe cementopískového lože. Pokud je budete skládat napevno (tedy na dotyk co nejblíže k sobě), může být lože jen z písku. Při pokládce řidší budete muset celé lože více tvrdit. Nejlepší pak je vkládat valouny přímo do betonového lože, ale výsledek nemusí být tak efektní. Spíš by to mohlo vypadat jako naleštěná bída. Nebojte se tedy a zkuste se do skládání obrazců, jak je známe třeba ze zámků, také pustit.
Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...