Hledám mecenáše životního prostoru

Les

Autor: Thinkstockphotos.com

Mecenáš je člověk, který své prostředky (leckdy nemalé) či své síly investuje do podpory jiných osob či institucí bez nároku na odměny či protislužby. My hledáme mecenáše životního prostoru.

Žiji v Praze, na pomezí Vysočan a Libně. Na první pohled nic moc místo na život, ale tahle část se stává z průmyslové čtvrti místem velmi krásným. Postupem času se z nevzhledných míst stala pěkná zákoutí, parky jsou obležené matkami a otci s kočárky (i mne můžete spatřit v jejich zástupech) a život tu běží velkoměstsky rychlou dálnicí i klidnou pěšinkou příměstských oblastí.

Mrakodrap
Vážně potřebujeme další a ještě větší skleněná bussines centra? A kam se poděli architekti, kteří dokáží stavět z kamene?

Autor: Thinkstockphotos.com

Ovšem změny přicházejí. Investiční společnosti skoupily každou píď volného prostoru a plánují zde postavit gigantické obytné domy, nákupní centra a megalomanské kancelářské projekty. Jejich společným jmenovatelem je obyčejná rovnice „co nejvíc/co nejméně = náš zisk“. Bohužel zde neexistuje žádná centrální komise, která by plánovala. Která by dávala všechny vstupní a výstupní hodnoty do pořádku, srovnávala je nejen s profitem, ale také s občanskou vybaveností, funkčními celky, ekologickou zátěží nejen v těsném okolí stavby, ale i v relativně vzdálených lokalitách… Neexistuje tu zdravý rozum.

A tady se ptám vás, sám sebe nebo osoby kompetentní: Kde budeme žít? Slovy z jedné už celkem staré písně kapely Katapult: "a co děti, mají si kde hrát?"


HLEDÁ SE MECENÁŠ ŽIVOTNÍHO PROSTORU


Nedávno jsem poslouchal v rádiu rozhovor s mecenáškou Medou Mládkovou. Je fascinující, že na světě existují lidé, kteří dospěli k poznání, že to, co mají, mohou dát i ostatním. Že radovat se z něčeho sám je nic proti tomu, když se ze stejné věci mohou radovat ostatní. A co teprve, když se radují desítky či tisíce lidí.

Ptám se tedy znova všech, kteří poslouchají, čtou a myslí: Kde jsou mecenáši životního prostoru? Kde jsou ti, kteří by sdíleli svou radost s ostatními nejen při záchraně kulturního dědictví, ale také třeba životního prostoru.

Myslím, že celá Praha by byla vděčná mecenáši, který by místo plánovaných veleprojektů bytových a kancelářských domů, zívající prázdnotou finanční krize, skoupil pozemky a vysázel zde parky. Někoho, kdo by místo desetipatrové prosklené budovy postavil nízkou kamennou budovu školky, které naopak od kancelářských budov praskají ve švech.

Copak se nenajde nějaký názorový mecenáš v zastupitelstvu, který se nenechá zaslepit všimným od investorů a bude raději podporovat drobné podnikatele před obchodními centry?

Existuje mecenáš životního prostoru, který nekončí na jeho prahu, který se bude zajímat o to, co se děje kolem něj? Který se bude zasazovat o to, aby místo, kde žije, nebylo jen rýhami v železobetonu, asfaltu a špíně?

Hledám takového mecenáše už dlouho. Mezi politiky i lidmi kolem sebe. Hledám ho i v sobě. Snažím se. Snažím se, jak mohu. Mohu málo, ale snažím se.

Neznáte takové mecenáše vy? Pokud ano, ozvěte se. Rád se s nimi seznámím a třeba něco společně vymyslíme.

Váš Jan Čech, šéfeditor www.dumazahrada.cz

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...