Architektura je sexy


Autor: www.thinkstock.cz
Asi to už řekl kdekdo. Naposledy jsem to slyšel asi před půlrokem v rozhovoru, který jsem dělal do časopisu Dům a zahrada. Chtěl jsem to dát do titulku. Architekt byl proti. Prý je to moc bulvární. Není. A který architekt to byl? Neprozradím.
Ale je to pravda. Jen kolik akcí probíhá! Kolik se toho děje na internetu! A proto se snažíme věnovat architektuře a designu více jak na webu, tak v časopise. Ale o tom jsem podrobně psal minule. V tomto směru mě zaujal dům polského architekta, který lze přeměnit v nedobytnou pevnost ZDE.
Další byrokracie, další peníze
Zkusím ještě stavařinu. Respektive realitní byznys a paragrafy. Víte, že od příštího roku bude muset mít (pokud bude schválena příslušná legislativa) každý prodávaný či pronajímaný dům (a tedy i třeba váš po babičce) průkaz energetické náročnosti budov? Pokud tedy budete chtít prodat dům, vypláznete navíc 5000 Kč, a nemáte-li stavební dokumentaci, ze které lze ENB spočítat, ještě více. Za nedodržení hrozí pokuta až 100 tisíc (fyzické osoby) a až 200 tisíc Kč (právnické osoby).
Proč? Nevím. Stát pečuje o kupující? Pro novou výstavbu je PENB povinný už dnes (platí od roku 2009), ale ani tam mi to není zcela jasné. O koho tady stát pečuje? Možná je to jen dělostřelecká příprava. V roce 2020 bude zřejmě možné postavit jen dům s max. 30 kWh/m² za rok. Když bude v průkazu 40? Nebo 100, jak je dnes běžné? Prostě vám ho nepovolí. Anebo si pořídíte cinknutý.
Drahá krása
Pan architekt Smola otevřeně kritizuje nové veřejné budovy, vyprojektované jako energeticky NEúsporné stavby. V této souvislosti mluví také o pražské Fakultě architektury (!) a o Národní technické knihovně.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...