Tak tedy v ateliéru Living in Green nám navrhli zahradu, udělali vizualizace a já s mamkou jsme si vybraly jeden z návrhů. Následovala další fáze, ve které nám byl vypracován osazovací plán a ukázky zahrady během jednotlivých ročních období, abychom s mamkou měly představu, jak se zahrada během roku bude měnit. Nyní nastal čas poptat se, jak by to bylo s realizací. Jak by probíhala pod vedením profíků. Dohodla jsem si tedy se zahradní architektkou Lenkou Musilovou, dnes již Vyhnálkovou, schůzku. Zajímala jsem se samozřejmě o to, kolik by to stálo...

Paní ing. Lenka Musilová mi řekla toto: „Zpracování rozpočtu pro realizaci zahrady není vždy tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát. Cena se odvíjí od značného množství faktorů, které se musí zohlednit. První fází, která je nezbytná při zakládání nové zahrady, je příprava půdy. V závislosti na aktuálním stavu pozemku se půda může vylepšit navezením tenké vrstvy kvalitní ornice, která rostlinám poskytne dostatek živin pro rozvoj. Pokud je půda příliš těžká, je třeba svrchní vrstvu promísit s pískem a poté navézt vrstvu substrátu.“

Orientační cena substrátů

pytlovaná zemina 70 l - 130 Kč

volně složená zemina m3 - 750 Kč

Tolik tedy k přípravě půdy. Potom přichází na řadu „modelace terénu“. Nejdříve hrubá modelace, při které je třeba použít těžkou techniku (vyhloubení jam pro jezírka nebo rybníčky). Poté jemná modelace, která se dělá většinou ručně. Důležité je, aby v této fázi byly hotové zpevněné plochy kolem domu. Jen tak lze docílit precizního navázání terénu a dlažby, aby se trávník okolo nepropadal.

Na řadu přichází výsadba rostlin. K tomuto tématu jsem se dozvěděla následující: „Důležitá je hustota výsadby. Většinou se udává v počtu kusů na m2. Cena rostlin se odvíjí od jejich velikosti a stáří. Pokud klient nespěchá a je ochotný počkat několik let, než se spojí porost - použijí se mladé rostlinky. Když je kladen důraz na rychlý efekt, použijí se velké rostliny v hustém sponu. Tomu odpovídá cena.“

Kolik, za jaké a jak vysoké rostliny můžeme zaplatit: Orientační tabulka cen

Po zasazení rostlin následuje zamulčování záhonů. Mulčovací kůra se pokládá ve vrstvě 8 - 10 cm. Má velmi pozitivní vliv na půdu - zabraňuje odpařování vody a svým postupným rozkladem dodává půdě živiny. „Předmětem častých diskuzí je možnost položit pod mulč černou netkanou textilii. Mezi výhody jejího použití patří omezení růstu plevelů. Ty nemohou z půdy prorůstat na povrch. Plevelné rostliny, které zakoření v mulči shora, pak lze snadno odstranit, protože jejich kořeny se nedostanou do půdy. Také se jim v mulči tak nedaří. Důležité je nepokládat textilii na plánované záhony s trvalkami. Ty totiž rostou trsovitě a textilie by je omezovala v růstu a propojování. Není ji vhodné pokládat ani na pozemcích s vysokou úrovní spodní vody, protože kořeny rostlin pak uhnívají. Naopak pod štěrkovými záhony je nezbytná, aby se štěrk neztrácel.“

Cena netkané textilie, jak jsem se dozvěděla, závisí na gramáži, pohybuje se ale zhruba okolo 15 - 20 Kč za metr čtvereční. Co se ceny mulčovací kůry týká, osmdesátilitrové pytlové balení vychází cca na 90 Kč, sypaná pak 800 Kč/m3.

Schůzka byla příjemná a já odcházela o dost chytřejší. Nevypadá to tak složitě, jak se mi to zdálo zpočátku, ale je to kopa práce...

V dalším díle vám předám rady zahradní architektky ohledně založení trávníku, závlahy a následné údržby. Přikládám orientační ceník některých rostlinek.