Ohrožené památky: Barokní zámek stojí na lukrativních pozemcích. Proto chátrá


Autor: Fotobanka ČTK
Milovníci procházek dosud nedevastovanými přírodními zákoutími Prahy často vyhledávají červenou turistickou značku, aby se prošli podél břehů Hostivařské přehrady a pokračovali dále přes Petrovice a od Dobré vody uhnuli na zelenou do Pitkovic, kde je čeká už nefalšovaný venkov i se stádečkem huculských koní. V Petrovicích však stojí za to vystoupat ke kostelíku svatého Jakuba a za ním se už odkryje pohled na další z českých hříchů – zničený Petrovický zámek.
Chlouba Zdeňka Dannera
Autor: Stanislav Šumbera
Současnost
Kdo pohlédne na zříceniny zámku a zpustošenou zahradu, uvidí jen obraz bídy a zchátralosti. Tady je asi nejvhodnější citovat zprávu státní památkové péče z listopadu 2012: „Areál bez využití, neobydlen a bez jakékoliv údržby. Stav konstrukce kritický, statické narušení, progrese náletové zeleně. V areálu provedeny některé zásahy proti vniknutí osob, stav hlavní zámecké budovy havarijní, propadlá střecha, odcizená a poškozená sochařská výzdoba. Budova při hřbitovu vyhořela, stále bez zastřešení. Hospodářské objekty bez využití, havarijní.“ Přitom jde o nemovitost zapsanou do státního seznamu kulturních památek už v roce 1958. Kde je ale zakopaný pes? Nejlepší je podívat se na její historii, která při svém plynutí zanechala zámek svému osudu.
Fotogalerie
Dávná minulost Petrovic
Ještě před nástupem Karla IV. na český trůn se pravděpodobně zrodila ves a při ní byl postaven kostelík, obojí patřilo pražskému měšťanu Mikuláši Klementerovi a ten zde také vybudoval tvrz při vrchnostenském dvoře. V následujících staletích se rychle střídali majitelé panství, až počátkem 18. století koupil Petrovice František Pacelli z Adlersheimu. Nový majitel zde nechal roku 1716 vystavět místo tvrze barokní zámeček.
ČTĚTE TAKÉ:
- Chátrající památky: pražská Cibulka čelí eutanazii
- Půvab zašlých časů
- Bydlení pro prezidenta: Lumbeho vila
Původní podoba zámku
Šlo o jednopatrovou jednoduchou stavbu obdélníkového půdorysu. Kolem celé budovy vedla atika, která zakrývala pohled na střechu, a vytvářela tak iluzi dalšího patra. Hlavní průčelí zámku bylo postaveno tak, aby směřovalo na východ do dvora, a bylo ozdobené plastikami, vyvýšeným rizalitem s polosloupy a štítem, v něm pak byla umístěna klenutá nika se sochou svatého Floriana. Na stavbu zámku pak navazovala ohradní zeď zdobená ze strany dvora graffiti. Místnosti zámku nebyly už tak reprezentativní, stropy byly ploché a bez zvláštního architektonického i malířského zdobení. Přece jen šlo o zámek určený jen správcům, protože panstvo zde tehdy nebydlelo.
Zámek pak byl několikrát upravován v 19. století v romantizujícím duchu, tak přišel mimo jiné i ke své novogotické vstupní bráně do parku.
Větší úpravy a rekonstrukce pak proběhly právě za působení Zdeňka Dannera.
Smutná novodobá historie
Autor: Stanislav Šumbera
Po sametové revoluci se objevila celá řada dědiců, kteří žádali restituci zámku. Samotný majitel Roman Danner zemřel bez potomků, ale rodiny jeho sourozenců se začaly domáhat svých práv.
Autor: Stanislav Šumbera








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...