Řadové domy? Ano, ale...

Ramblog: řadové domy 2

Autor: Jan Rampich

Řadové domy se dají projektovat dvěma způsoby. Ten první, jednodušší a mnohem rozšířenější spočívá v aditivním řazení jednoho domu vedle sebe, až vznikne řada potřebné délky. Projektant tu spolupracuje hlavně s kopírkou: vymýšlí v podstatě jedinou dispozici a jediné průčelí, nanejvýš je tu a tam odzrcadlí.

Ten druhý, složitější a architektonicky pozoruhodnější spočívá ve vytvoření celistvé struktury, domovní kompozice, promyšlené a tvarované tak, aby se primární vjem takového domořadí nedal banálně obsáhnout jediným pohledem a připodobnit k tradičním „houskám na krámě“. Tyhle domy žádnou „odlišovací kúrou“ po nastěhování svých obyvatel většinou neprocházejí.

Zato „housky na krámě“, řady tvořené prvním popsaným způsobem, vox populi, puzen lidskou potřebou odlišení a individualizace, velmi často k obrazu svému upraví takřka okamžitě, někdy ještě před dokončením takového domu. Odnášejí to vchodové dveře, markýzy, osvětlení vstupů. Však se pokochejte…

Ramblog: řadové domy 1
Strukturálně prokomponované skupinové domy (tyhle jsou z obce Lety na Berounce), vytvářející zajímavé tvarové srostlice. Tohle by za „housky na krámě“ či „paneláky naležato“ neoznačil asi nikdo.

Autor: Jan Rampich

Ramblog: řadové domy 3
Z nedalekých Nučic jsou tyhle poněkud monotónní řady, které si jejich obyvatelé individualizovali po svém.

Autor: Jan Rampich

Ramblog: řadové domy 5
Základní plastové vchodové dveře prozrazují chvályhodnou střídmost projektového návrhu. I tady se už ale musela objevit alespoň ta odporná plastová lucernička…

Autor: Jan Rampich

Sousedé to už pojali po svém – jako přehlídku předvádivého nevkusu. Čím bizarnější tvary dveřních okének, tím lépe: orgie z plastu.

Také nevinné vstupní markýzy všelijací dovedové montují s všeprostupující touhou odlišit se od souseda.

Ramblog: řadové domy 17
Já hlasuji pro 403

Autor: Jan Rampich

Komentáře

Načítám komentáře...