Jak vytvořit stín

Zastínění

Autor: Archiv firem

Když se vydaří letní den a slunce je na nebi jako přišpendlené, může se pobyt na zahradě změnit na grilování zaživa. Jedinou ochranu poskytnou různá stínění: slunečníky, markýzy, pergoly, sluneční plachty.

Rozhodující kritéria

Než začneme nakupovat zahradní stínění, měli bychom si pár věcí ujasnit:

  • Jak velkou plochu je potřeba stínit
  • Počet osob, které stínění budou využívat
  • Kdy a jak dlouho chceme venkovní posezení na zahradě využívat
  • Jaké na ně máme požadavky, co se týče ovládání a údržby
  • Finanční náklady

Slunečníky

Stínění před sluncem 1
Aby splnily svůj účel, musí být kvalitní a velké: kruhové (mnohoúhelníkové) zahradní slunečníky s průměrem 290 cm a víc, čtvercové 250 x 250 nebo 300 x 300 cm. Kvalitní textilní povlaky jsou ze 100% akrylu či polyesteru vyšší gramáže. Mají různou úpravu (protišpinivou, protiplísňovou, vodoodpudivou, s UV filtrem kolem 50 SPF) a musí unést značnou zátěž, než prosáknou (výrobci uvádějí vodní sloupec až 300 mm).

Markýzy

Stínění před sluncem 4
Klasická červenobíle pruhovaná a jednobarevná kazetová markýza
Když terasa navazuje na dům, je výhodné zvolit k jejímu stínění venkovní markýzu, která zastíní velkou plochu. Jelikož jsou markýzy fixované do venkovní zdi, tudíž celoročně vystavené klimatickým změnám, je nutné, aby měly velmi kvalitní konstrukci z pevných a lehkých hliníkových slitin; navíjecí toč a zvláště namáhané části jsou ocelové.

Potah je z akrylové tkaniny s povrchovou protiplísňovou úpravou a vysokým SPF. Když má markýza mírně šikmý sklon (12°), chrání před sluncem i před deštěm, který stéká po vnější hraně.

Sluneční plachta (clona)

Sluneční plachta
Vývojový stupeň mezi markýzou a slunečníkem: není stavebně fixovaná k domu, ani nemá stojnou nohu. Název vychází z podobnosti s lodní plachtou. Je atraktivní ozdobou každé zahrady. Ukotvuje se do zdiva (šrouby musí proniknout zateplením!) ve 3 nebo 4 bodech v podchodné výšce, tj. 260 až 270 cm nad terénem.

Pergola

Stínění před sluncem 13
Pergolou se dá zastínit i poměrně velká terasa
Čím se liší pergola od markýzy (s výjimkou samostatně stojící)? Má nohy. Luxusní typy pergol mají dřevěnou nebo kovovou (hliníkovou) nosnou konstrukci a shrnovací textilní střechu. Špičkové modely jsou navíc vybavené zvláštními roletami, které ji uzavřou ze všech stran, takže vznikne jakýsi pokojíček nebo domeček. Zvláštní kategorii představují tzv. samostatně stojící pergoly s pohyblivou (shrnovací) střechou: mají čtyři nohy, nebo se montují na dvě protilehlé domovní zdi.

Zastínění a všem typům se budeme postupně věnovat v dalších článcích, nebo si pořiďte časopis Dům&Zahrada, kde v čísle 8/15 se tomuto tématu věnuje autor obšírněji.

Foto: Weishäupl, Maron, Gandia Blasco

Komentáře

Načítám komentáře...