Když je doma malé dítě, bez hraček to nepůjde

Když je doma malé dítě, bez hraček to nepůjde

Když máme doma malé dítě, stávají se hračky nepostradatelným doplňkem nejen dětských pokojů, ale i jiných místností bytu. Jaké by měly být? Především "chytré"...

Mluvící pokladna, chodící pejsek, zpívající panenka… to vše a mnoho dalších hraček zaplavuje český trh a vypadá to, že nápadům výrobců nebude jen tak konec. Důvod? Jednoduchý, zájem o hračky s funkcí za poslední dobu stoupl minimálně o padesát procent a čeká se, že bude ještě vyšší.

Máloco potěší dítě víc než hračka. A pokud umí něco navíc, stává se pro něj atraktivnější, navíc díky moderním funkcím se smysly ratolesti mnohem rychleji vyvíjejí. Uvědomělý rodič tedy na nic nečeká a kupuje, jenže kterou?

Co umí?

Nové technologie většinu technických vymožeností minimalizovalo, a tak není problém do hračky zabudovat MP3 přehrávač, díky kterému hračka mluví, zpívá nebo nahrává, a to i desítky minut. Dítě se tak snadněji učí rozpoznávat zvuky zvířat, vyslovovat obtížná slova apod.

Co by měla hračka s funkcí rozvíjet?

  • smyslové vnímání
  • motoriku
  • myšlení a řeč
  • pocity
Vynalezením LED diod zase hračka svítí, a to dlouho a takřka bez nákladů, tento moderní prvek zdroje osvětlení se totiž vyznačuje vysokou životností a minimálními požadavky na energii. Zároveň může svítit v odstínu milionů barev.
Technický pokrok samozřejmě vylepšil i pohyblivost, dávno nemusí být hračka spojena s ovládacím prvkem kabelem, ale je ovládána pomocí vysílačky, anebo reaguje na hlasitý povel.

Pro koho jsou vhodné

Tak jako ostatní věci i hračky vybíráme s ohledem na věk dítěte. Pro nemluvňata v prvních měsících života je ideální kolotoč, který se zavěšuje nad postýlku nebo kočárek. Ten se točí, svítí a hraje. Dítě se v této vývojové fázi učí vidět a rozeznávat předměty, jejich tvary a barvy. Rozvíjí sluch a od něj se odvíjejí první náznaky řeči. V tomto období má velký význam hmat. Projevuje se první schopnost koordinace zraku, hmatu a pohybu, první náznaky rytmizace. Vhodná jsou i svítící chrastítka, případně svítící plyšové hračky, které zároveň zastanou funkci svítidla zabezpečujícího přítmí v místnosti.

Jakmile začne dítko chodit, přicházejí na řadu další hračky. V tomto období ratolest pomalu začíná mluvit. Tehdy přijdou vhod věci, které vydávají zvuky, dítě se je snaží rozeznávat a napodobit. Umění koordinace těla zároveň dítko vyzývá k dalším hrám. Oblíbené jsou ty, co napodobují dospělácký svět. Kluci například ocení funkční nářadí, děvčata pak vše, co je spojené s domácností, například funkční kuchyň apod. Ke slovu se v tomto věku dostávají i hudební nástroje. Zejména u nich dítě ohodnotí funkci navíc – a to je ukazování pomocí světel, kterou klávesu zmáčknout, aby výsledkem byla příjemná melodie.

S věkem jsou pro děti k dispozici hračky s náročnějšími funkcemi a ovládáním, předpokládá se, že je budou umět obsluhovat. Jejich účelem je ovšem podobně, jako pro ty nejmenší, zdokonalovat smysly. Zejména pro děti předškolního věku jsou vhodné takové hračky, které rozšiřují vědomosti, a to například rozpoznávání jednotlivých písmen anebo slov v jiném jazyce.

Na co dát při výběru hračky pozor?

  • Na použitý materiál, pozor na plasty z měkčených ftalátů, olovo nebo nonylfenoly.
  • Na její životnost. Vyhýbejte se těm, které jsou určeny na jedno použití.
  • Na funkci. Přemýšlejte, jak funkce dítě ovlivní.
  • Na renomé výrobce a důvěryhodnost prodejce.
  • Soustřeďte se na údaj, od kolika let dítěte je hračka vhodná.
  • Více informací o spotřebitelských značkách kvality se dočtete ZDE.

-zal-
Foto: www.profimedia.cz, archiv

Komentáře

Načítám komentáře...