Chaty a chalupy zabezpečené proti vloupání

Zabezpečení chaty

Autor: www.thinkstock.cz

Člověk z toho nevyjde: přes léto je na chalupě a jeho domov ve městě je tak často terčem zlodějů. Na podzim a zimu je třeba postarat se naopak o zabezpeční chaty nebo chalupy.

Ve městě zloději často uspějí, protože využijí anonymity, lidé si jejich chování často ani nevšimnou, protože se chovají suverénně. Dalším mínusem je to, že se sousedi často ani neznají a podobně. Na chatě nebo chalupě by si třeba i sousedé řádění zloděje všimli, problém tkví ale zase v tom, že někdy bydlí příliš daleko, chata nebo chalupa je na samotě a tak má zloděj volné ruce a hodně času, aby do objektu vnikl. Za rok se běžně eviduje někdy až 3000 vloupání do chat na území republiky. A koncem září začíná hlavní sezóna vloupání do víkendových obydlí.

Opatrnost není zbytečná

Stále platí, že v chalupě a chatě, ať honosné nebo spartánsky zařízené nenecháváme přes zimu nic drahého, jedinečného, o co nechceme přijít. Příležitost zlodějům nedáváme ani nabídkou věcí v interiéru. Všechno, co z cenných věcí můžeme odvézt, odvezeme s sebou. Zloději mohou odnést notebook i zásoby vína. Je pak otázkou, co nenechavci v chatě pohledávají – pokud chtějí přespat, hrozí, že chatu zapálí. Hledají-li pár konzerv, výsledkem bude rozbití okenních skel anebo okenice. Jestliže sem vpadne tlupa ničitelů, můžeme se nadít rozbitého nábytku, stěn i podlahy, pokud programem chuligánů bude jen ničení pro ničení. Aby nám ale do chaty a chalupy nevlezl nikdo a to s jakýmkoliv cílem, opět (tak jako doma) poprosíme sousedy o občasné dohlédnutí, i když to pro ně bude možná náročnější. Souběžně bychom si ale určitě měli pořídit některý z bezpečnostních systémů.

Zásady bezpečí víkendových obydlí

  • v době mimo sezónu chatu a chalupu co nejlépe zabezpečit
  • nenechávat v nich nikdy věci vyšší hodnoty
  • chatu nebo chalupu jezdit průběžně kontrolovat nebo tím pověřit místní sousedy

Různé systémy zabezpečení víkendových objektů

Systém David pracuje po zapojení čidel v objektu jako mobilní telefon. Po případném překonání dveří nebo oken a vniknutí do domu zlodějem vám pošle SMS a navíc zatelefonuje. Při instalaci se jen připojí pohybové čidlo anebo čidlo otevření dveří. Systém to pak umí rozlišit a pošle přesnou zprávu, kde byla ochrana chaty či chalupy překonaná - například dostanete zprávu o tom, že je otevřené okno nebo dveře. Systém se ale nespoléhá jen na elektrickou síť, je zálohovaný baterií, tedy budete informovaní také v případě výpadku elektrického proudu. Za tento systém zaplatíte asi 10000 korun.

Další systém Alexor nabízí několik balíčků rozlišených podle velikosti domu, například pro malé nebo větší chaty a chalupy. Do menších chat se tak třeba hodí balíček Bungalov. Souprava obsahuje bezdrátovou ústřednu s vnitřní sirénou, ovládací klávesnici, magnetický kontakt pro kontrolu otevírání dveří, dva detektory pohybu, venkovní sirénu s majákem a teploměrem a také bezdrátovou klíčenku k ovládání celého systému. Cena souprav začíná zhruba na 10000 korunách a zahrnuje montáž a zaškolení majitele chalupy coby obsluhy systému.

Zabezpečovací systém SimCam je vhodný speciálně do chat a chalup. Poskytuje zabezpečení a dohled přes mobil prostřednictvím nainstalované kamery. V případě vloupání poskytuje okamžitou informaci prostřednictvím SMS a MMS zprávy. Dostanete na mobilní telefon ihned obrázky z místa vloupání a můžete také využít přímého odposlechu, bezprostředně tak uvidíte i uslyšíte, co se v chalupě děje.

Vybíráme pokud možno systémy informující bezprostředně o vloupání, přičemž informace má mít několikanásobné jištění (současně SMS, MMS a přímý odposlech). Rychlost je přitom vždy důležitá, protože se může ihned reagovat na vniknutí do objektu a obratem zavolat policii nebo pult centralizované ochrany, pokud na něj nejste přímo připojeni.

Komentáře

Načítám komentáře...