PO ČEM DOMA ŠLAPEME

Základním prvkem interiéru, na kterém stojí bezpečné a pohodlné bydlení je podlaha. Velmi proto záleží na typu krytiny, kterou zvolíme do svého bytu. Vedle koberců, které jsou sice v interiéru efektní, nicméně z hlediska hygieny se nedoporučují, existují další možnosti, se kterými vás seznámíme, odhalíme jejich...

Základním prvkem interiéru, na kterém stojí bezpečné a pohodlné bydlení je podlaha. Velmi proto záleží na typu krytiny, kterou zvolíme do svého bytu. Vedle koberců, které jsou sice v interiéru efektní, nicméně z hlediska hygieny se nedoporučují, existují další možnosti, se kterými vás seznámíme, odhalíme jejich přednosti a možnosti použití.

Protože příroda je člověku velmi blízko začneme u přírodních materiálů. Na první místo můžeme zařadit podlahové krytiny ze dřeva, známé už z doby někdy před 4000 lety, jež si i v roce dva tisíce zachovávají stále svůj půvab. Vyráběny jsou v různých typech konstrukcí a způsobů pokládky. Od klasických lepených či přibíjených podlah (vlys, palubka) až po moderní plovoucí podlahy s nášlapem z masivu či dýhy, které jsou předem povrchově upravené ve výrobním závodě. Jejich údržba je snadná, stačí je setřít vlhkým hadrem, případně vysát, pokud dojde k mechanickému poškození, pak se oprava provádí buď lokálními metodami (především podlahy s dýhou), nebo profesionálními stroji, které povrch podlahy zbrousí (podlahy z masivu).

Dalším přírodním materiálem, který se používá jako podlahová krytina je korek. Vyrábí se z kůry korkového dubu a to tak, že se kůra pravidelně loupe, přičemž během devíti let na stromě opět doroste. Proto můžeme mluvit o korku jako o materiálu, který získáváme v přírodě, aniž bychom do ní zásadním způsobem zasahovali. Jádro korku má vzduchové komůrky pohlcující vzduch, které se po stlačení (sešlápnutí) vracejí do původního tvaru. Znamená to, že při chůzi našlapujeme na měkký pružný povrch. To dělá dobře kloubům, navíc kroky nejsou téměř slyšet. Korek je k dostání v několika provedeních. V přírodním bez jakékoli další úpravy, lakovaný, či se speciální fólií zvyšující jeho odolnost. Udržuje se vlhkým hadříkem, při poškození ho lze přebrousit a znovu nalakovat, fóliovaný korek se udržuje pomocí speciálního vosku.

V nabídce jsou také speciální podlahy, které mají korkový základ, tudíž mají i vlastnosti korkové podlahy (měkká, teplá, pružná a tichá), ale na povrchu je dýha dřeva. Je to pro ty zákazníky, kteří si oblíbili vlastnosti korku, ale dávají přednost dřevu.

Velmi oblíbené se v posledních letech staly podlahy s laminátovým povrchem. Jsou dodávány v široké škále dekorů, typů a uživatelských vlastností. Dodávány jsou ve dvou základních komstrukcích: přímý laminát a vysokotlaký laminát. Od sebe se liší především výrobním postupem a některými uživatelskými vlastnostmi. Podlahové krytiny s laminátovým povrchem se vyznačují některými vlastnostmi, které jsou z praktického hlediska velmi užitečné v domácnosti. Je to například stálobarevnost, kdy podlaha nemění svou barvu ani po dlouhodobém působení světelného záření, vysoká odolnost proti poškrábání a otěru, také odolávají některým agresivním látkám (např. kyselině) apod. Vysokotlaký laminát je navíc velmi odolný vůči velkému bodovému zatížení. V případě poškození těchto podlah se k opravě použijí speciální tvrdé vosky, nebo se lamela vymění.

Když řekneme linoleum či PVC mnozí si pod těmito názvy představí stejný materiál. Není to ale pravda. Linoleum je přírodní podlahová krytina vyráběná z přírodního drceného korku, lněného oleje, přírodní pryskyřice a juty. Je pružná, odolná, stálá vůči minerálním olejům a je antistatická. Udržuje se vosky na přírodní bázi a životnost je velmi vysoká. Podlahové krytiny z PVC se vyrábějí z polyvinilchloridu a dělí se na homogenní (jednovrstvená struktura) a heterogenní (struktura sendvičově vrstvená). Tato pružná podlahovina je k dostání v široké škále dezénů.

Další velmi oblíbenou podlahovinou je dlažba. Může být z přírodního kamene (např. žula, mramor) nebo keramická slinutá, která je náhražkou přírodních kamenů nebo je k dostání v široké škále barev a dezénů. Dlažba je tvrdá, pevná a odolná, udržuje se vlhkým hadrem případně se vysaje.

Volba podlahové krytiny je z hlediska užitnosti velmi důležitá. Vycházíme z prostoru, do které má být podlahovina umístěna.

Do místností, které jsou vysoce namáhány, např. předsíň, kuchyně i společenské prostory se doporučují materiály, které jsou pevné, vysoce odolné a snadno se udržují. Patří sem dlažba, některé typy laminátových podlah, fóliovaný korek a linoleum.
Naproti tomu, místnosti, kde očekáváme intimní příjemné prostředí, např. ložnice, obytné prostory apod. jsou vhodné měkké materiály, které tlumí hluk a jsou příjemné bosé noze. Patří sem korkové podlahy, dřevěné podlahy, ale i podlahy laminátové.

Speciální místností je dětský pokoj. Vzhledem k bezpečnosti při pohybu je důležité, aby podlaha nebyla moc kluzká a výrazně tvrdá a aby se snadno udržovala (s ohledem na alergie dětí). Zároveň ale musí být odolná. Proto se doporučují korkové či laminátové podlahoviny, případně podlahy z linolea.

Ani v jednom případě nebylo uvedeno PVC. Je to z toho důvodu, že ho můžeme použít do kterékoli místnosti, protože vyhovuje všem požadavkům. Nicméně díky jeho vlastnostem (PVC je měkké) nemůžeme očekávat dlouhou životnost. S tím ovšem počítají jeho výrobci, proto bývá jeho cena oproti jiným materiálům velmi příznivá.

-ram-

Komentáře

Načítám komentáře...