V PRÁCI I DOMA

Dnešní doba si ve velké většině žádá pracovnu v obytném prostoru. Způsobil to zejména životní styl nutící nás pracovat právě zde. Bohužel ale prostorové možnosti ovlivňují velikost a tvar pracovního místa, a tak ti, co mají pro tento účel vyčleněnou samostatnou místnost, nejsou při zařizování omezováni a mohou si ji...

Dnešní doba si ve velké většině žádá pracovnu v obytném prostoru. Způsobil to zejména životní styl nutící nás pracovat právě zde. Bohužel ale prostorové možnosti ovlivňují velikost a tvar pracovního místa, a tak ti, co mají pro tento účel vyčleněnou samostatnou místnost, nejsou při zařizování omezováni a mohou si ji vybavit přesně podle svých nároků a představ. O něco těžší situace nastává, když je nutné pracovnu začlenit do běžného obytného prostoru.

Pohled zpátky

Vše začalo u klasického jídelního stolu, který se časem přizpůsoboval tehdejším potřebám stolu pracovního. Prvotní dochované modely mají zesílenou stolní desku, v níž jsou umístěné zásuvky. Postupem času se vylepšovaly a přizpůsobovaly pracovním potřebám. Jako základ se nejčastěji využívala kredenc. Na nízkou skříňku, ve které byl úložný prostor, se položila pracovní deska se zásuvkovým lubem. Model se dále rozvíjel a přibyly další nástavce se zásuvkami a poličkami. Později se zrušila spodní skříňka, čímž vznikl větší a pohodlnější prostor pro nohy. Tento model se uchoval doposud a je nejčastěji využívaným typem starožitného nebo replikového pracovního stolu. Vrátíme-li se zpět k základnímu modelu - tedy kredenci - najdeme ještě jeho další různé vývojové etapy, z nichž nejčastěji můžeme vidět typ, u něhož byla spodní skříňka doplněna horní skříňkou, prostřední část se vyklápěla a poskytovala pracovní prostor.

Pro výrobu psacích kabinetů, sekretářů se sklápěcí deskou, psacích skříní a všech ostatních výrobků, které tehdy sloužily jako pracovní stůl, se nejprve používal kámen, který byl brzy nahrazen dřevem. Využívaly se všechny dostupné dřeviny od běžných, např. dubu až po vzácné (eben, cedr ad.). Stoly byly bohatě zdobené ornamenty a dalšími architektonickými drobnůstkami, které se vyřezávaly do dřeva (případně vytesávaly do kamene), nechyběly reliéfy a překrásné intarzie, které vytvářeli umělci, často sochaři a umělečtí tesaři. Jemná a náročná práce byla zúročena v konečném výsledku.

V rytmu doby

Základní míry pro pracovní stůl jsou konstantní - výška 68-76 cm, délka 160 cm, hloubka 80 cm - další volba pracoviště se odvíjí od celkového prostoru. Tam, kde musíme spořit místo, je nejpraktičtějším řešením pracovní stůl v rohu místnosti. Kde nejsme omezeni prostorem, používáme klasický rovný stůl a řešíme pracoviště "do délky", nebo volíme stůl ve tvaru "L". Základem je vytvořit pracoviště, které poskytuje co nejvíce pracovního místa a bohatý úložný prostor. Z tohoto důvodu je výhodné využívat také stěny nad stolem (pro umístění polic a skříněk) a další přídavné pojízdné kontejnery.

Dnes si pracovnu dokážeme jen stěží představit bez počítače. A právě pro něj musíme vytvořit optimální umístění, abychom viděli dobře na obrazovku, měli snadný přístup ke klávesnici, případně byla po ruce tiskárna (i když to není nutné). Umístění záleží na velikosti pracovního místa. Nemáme-li mnoho prostoru a obrazovka by na stole překážela (nebo stůl využíváme univerzálně k dalším činnostem, např. ke stravování), je výhodné pořídit pro počítačovou sestavu samostatný pojízdný stolek, který můžeme podle potřeby přesunout či přistavit. Pomoci mohou také různé nástěnné (rohové i rovné) prvky pro umístění monitoru či přídavné stolky.

Pracovní stůl není jen "pomůckou" při práci, ale tvoří součást interiéru. Jeho volba je proto důležitá nejen po stránce praktické, ale i estetické. V tomto ohledu se přizpůsobuje celkovému pojetí interiéru.

Sedavé zaměstnání

V optimálním případě lze u židle nastavit výška sedu a sklon opěrky (popřípadě výšku područek či podhlavníku), a to buď ručně, nebo pomocí synchronní mechaniky, která umožňuje při pohybu nastavit tyto parametry v ergonomicky správném poměru.

Opominout bychom neměli podnož, která je stejně důležitá pro pohodlné sezení a hraje významnou roli při přesunu. Vedle běžných typů na nohách se více osvědčily židle s kolečky (u kvalitnějších modelů lze zvolit typ, existují varianty na hladký či hrubý povrch).

Na pracovní židli by se nemělo šetřit, neboť je při sedavém zaměstnání absolutně nejdůležitější. Nesprávná volba je začátkem potíží s páteří, a odtud už není daleko k dalším zdravotním problémům (například bolesti hlavy apod.).

-ram-

Komentáře

Načítám komentáře...