EXOTIKA NA DOSAH RUKY

Orientální doplňky se v posledních deseti letech stávají stále vyhledávanějším zbožím, bez ohledu na to, zda se jedná o přívěšky, pestrobarevné oblečení, sošky, bytové doplňky či nábytek. Souvisí to především s východní filozofií, která v posledních desetiletích stále více proniká do evropských zemí. Lidé se snaží...

Orientální doplňky se v posledních deseti letech stávají stále vyhledávanějším zbožím, bez ohledu na to, zda se jedná o přívěšky, pestrobarevné oblečení, sošky, bytové doplňky či nábytek. Souvisí to především s východní filozofií, která v posledních desetiletích stále více proniká do evropských zemí. Lidé se snaží těsněji seznámit s východním myšlením, napodobují zdejší styl života, a to se odráží jak v oblečení, tak způsobu zařizování bytu. Zpravidla to začíná u pestrobarevných triček, ručně tepaných náramků a přívěsků, pak přichází na řadu keramika a různé exotické sošky a nakonec i kupujeme exotický nábytek. To samozřejmě, jako každý koníček, něco stojí. Ve srovnání s některými druhy luxusního bytového zařízení a v neposlední řadě i se starožitnostmi to ale zase není tak moc.

Kde nakupovat
Vybírat je opravdu z čeho. Kromě klasických prodejen s klenotnickým zbožím nabízejících různé vázy a keramiku se objevila řada firem, které se specializují přímo na dovoz orientálního zboží především z Indie, Nepálu, Indonésie a Thajska. Zejména ve velkých městech rozhodně není problém sehnat jakékoliv orientální doplňky, je ale třeba si dát pozor na kvalitu. Kdo lacino prodává, většinou také lacino nakupuje, a tak bychom se už při výběru měli zajímat o to, má–li zboží ze zákona stanovenou půlroční záruku a jak lze uplatnit reklamace. S posuzováním kvality to bude horší než u zboží západního světa, nicméně vždycky se najde nějaký záchytný bod. Je dobré navštívit třeba firmy, které zadávají své zakázky přímo v Indii nebo Nepálu a samy kontrolují kvalitu dodaného zboží.

Nabídka trhu
Orientální zboží začíná tyčinkami, pokračuje přes keramiku, textil, koberce, polštáře, přehozy, hudební nástroje, sošky, lampiony a končí u stylového nábytku. Kdo si chce zpestřit byt pouze jednotlivým doplňkem, může si vybrat například z celé řady sošek zpodobňujících božstvo hinduistického panteonu či posvátná zvířata.

Plastiky
Nejčastějším motivem je Buddha, s jehož podobiznou se můžeme setkat v nejrůznějších variantách od majestátně vyhlížejícího boha v jogínské pozici – většinou vyrobeného z bronzu a s pozlacenou hlavou, až po obézní figurky v odpočinkové pozici s věčným úsměvem blaženosti. Takové plastiky se většinou vyrábějí ze dřeva nebo měkkého kamene, jako je například mastek. Vedle klasických podobizen se v poslední době začíná objevovat tzv. Tribal Art, což jsou sošky, které se vyrábějí výhradně pro turisty a vyznačují se veselými, často až pitoreskními tvary. Kromě toho Indové tradičně kopírují africké plastiky. Ty se v původní vlasti vyráběly výhradně ze dřeva, indické napodobeniny však mohou být i z kovu.

„Proti zlým duchům“
Od sošek je jen maličký krůček k maskám, které si můžeme uložit do vitríny nebo pověsit na stěnu. Nejčastějšími motivy jsou ochránci před zlými duchy, nebo-li Bhairabové, jež se k nám dovážejí zejména z Nepálu. Masky se vyrábějí v nejrůznějších velikostech od 20 cm až po obrovské výjevy, které měří třeba i dva metry. Jejich pořizovací cena se pak pohybuje třeba okolo 80000 korun, nicméně ze sběratelského hlediska jsou ještě cennější, protože v Nepálu je dřevo samo o sobě velice vzácným materiálem.

Malováno zlatem
Překrásnou nástěnnou ozdobou jsou rovněž Tibetské tanky, což jsou ručně malované obrazy 24 karátovým zlatem. Jedná se o dva typy výjevů, zaprvé ze života Buddhy a dále zobrazení různých zvířat a rostlin, které se používaly pro výuku v klášterech. Vyobrazení podléhají z tradice přísným zásadám, jaké musí ten který znak splňovat. Dnes tyto nástěnné výjevy většinou vyrábějí Tibeťané žijící v exilu.

Nejenom pro kuřáky
Vhodným bytovým doplňkem se může stát i vodní dýmka. Dýmky dovážené z Indie se tradičně vyrábějí ze skla a bývají menších rozměrů. Pokud zatoužíme po něčem dekorativnějším, můžeme si vybrat tepanou dýmku z mosazného kovu, jejíž vzor Indové převzali většinou od zemí Středního Východu. Tyto výrobky bývají bohatě dekorovány a vybarveny. Někdy jsou veliké až dva metry a mohou z nich kouřit až čtyři lidé najednou.

Orient se vším všudy
Chceme-li, aby náš pokojík vypadal skutečně exoticky, nabízí se nám spousta pestrobarevných koberců, ručně tkané přehozy nebo vyšívané polštáře. Skuteční milovníci orientu si pak mohou vybrat celé kusy nábytku od taburetek přes židličky a křesílka, stolky až po stylové postele. Pak už jen zbývá zavěsit na strop lampión z rýžového papíru a exotický Orient máme doma. Někdo si ještě ozdobí stěnu původním hudebním nástrojem, ať už se jedná o sitar, flétnu, bubínky nebo tibetské trouby měřící od jednoho až do tří metrů. Jelikož většina z nás není aktivními muzikanty, rozhodně přivítáme podmanivou orientální hudbu od indické klasiky až po New Age znějící z magnetofonu nebo CD. Začátkem i koncem naší cesty za východní exotikou je pak voňavá tyčinka, jejíž namodralý dým nás alespoň na chvilku přenese do exotických dálek, byť žijeme třeba v paneláku.

-šum-

Komentáře

Načítám komentáře...