Necudná okna

Tak jako lidé se oblékají do šatů a získávají tím na přitažlivosti i interiér je půvabnější, když v něm s citem použijeme látky.ouzla a čárybr/> A jak postupovat při správném výběru záclon a závěsů? Než se pustíme do výběru látky a barvy, musíme si uvědomit jaký druh okna je v místnosti. Na zřetel v tomto případě...

Tak jako lidé se oblékají do šatů a získávají tím na přitažlivosti i interiér je půvabnější, když v něm s citem použijeme látky.


Kouzla a čáry
A jak postupovat při správném výběru záclon a závěsů? Než se pustíme do výběru látky a barvy, musíme si uvědomit jaký druh okna je v místnosti. Na zřetel v tomto případě bereme velikost, tvar, umístění a způsob otevírání okna. Pokud jim už při výběru budeme dávat dostatečnou váhu, pak v konečném efektu můžeme proporce okna i místnosti vnímat jinak, než jaké jsou ve skutečnosti.

Malé okno - chceme-li okno opticky zvětšit, pak použijeme lehký jednobarevný materiál, případně s drobným vzorem. Závěsnou konstrukci umístíme dostatečně vysoko a použijeme prodlouženou verzi (cca 30 až 60 cm za oba rámy okna)

Široké okno - závěsy necháme dlouhé až k podlaze, neřasíme je ani nezatahujeme, hezké jsou výrazné lemy po stranách. Závěsy umisťujeme tak, aby vnější okraje těsně zakrývaly rám okna

Vysoké a úzké okno - rozšíříme jednodílným závěsem, který asymetricky stáhneme k jedné straně

Úzké okno - širšího dojmu dosáhneme, když závěsnou konstrukci prodloužíme z obou stran okna o cca 30 až 60 cm

Nízké okna - prodloužíme, když závěsnou konstrukci upevníme asi 15 cm nad rám okna a společně s lemem schováme pod garnýž (ozdobný rám zakrývající závěsnou konstrukci). Vhodné jsou také látky s proužkem, které opticky prodlužují

Záclony

Záclony se vyrábějí z bavlněného, lněného či umělého vlákna nebo z hedvábí, přičemž látka může mít různou strukturu, barvu i vzor. Trendem posledních let je bílá v různých tónech, krémová či béžová. Pestrými barvami dosáhneme mocnějšího optického dojmu, zvláštní efekt způsobí vrstvení více či méně průsvitných látek (lze použít dvě látky kontrastních barev nebo dvě až tři látky v různých tónech jedné barvy).

Záclona se prodává v rolích, přičemž šířka látky je délka záclony. Horní a dolní okraje jsou začištěné a zároveň tvoří lem, takže začišťujeme pouze boční lemy.

Závěsy
Úkolem závěsů je zpravidla zastiňovat místnost ve večerních hodinách tak, aby nebylo vidět dovnitř ani ven. Přes den se odsouvají na stranu a tvoří ucelenou součást ozdobení celého okna. Musí se proto vybírat v estetickém souladu se záclonou.

Závěsy mohou na první pohled upoutat nebo naopak jen nenápadně podtrhnou estetický dojem celé místnosti. Používají se různé materiály, těžší např. hedvábí, taft, satén či brokát jsou spjaty spíše s klasickým nábytkem a je nutné brát na zřetel právě první dojem, který může místnost vyzdvihnout nebo naopak doslova a do písmene utopit. Nekonvenčně a lehce působí materiály z bavlny nebo vlny. Na každý pád necháme látku při výběru pověsit, abychom viděli, jak je splývavá a jak působí ve větší ploše.

Barvy a vzory

Tmavé barvy místnost opticky zmenšují, světlé odstíny ji naopak zvětší, rozjasní, navíc méně kontrastují se stropem a stěnami. Jasné barvy místnost prokreslí a opticky zkrátí, zatímco tlumené odstíny ji protáhnou.

Svislé pruhy zvyšují strop, takže osoba má pocit, že je místnost vyšší než ve skutečnosti je, vodorovné pruhy místnost naopak snižují. Velké vzory místnost zmenšují a působí lépe ve větších prostorách, malé vytvářejí dojem prostornosti a vzdušnosti

Závěsné konstrukce
Konečný efekt závěsu i záclony do značné míry ovlivní způsob zavěšení. K tomu používáme různé výrobky, jejich volba se odvíjí od typu okna, způsobu zavěšení a v konečné fázi také od finančních možností.

Použít můžeme klasické tyče, které se vyrábějí ze dřeva nebo kovových trubek (nejčastěji mosazných či ocelových), které se pomocí konzol připevňují ke zdi. Vhodné jsou i plastové či kovové kolejničky s jednou nebo dvěma drážkami, které se instalují do stropu. Jejich výhodou je, že se snadno tvarují podél zaoblených oken.

Úchyty na závěsy a kolejničky by měly být zakryty garnýží či drapérií. Garnýž je z pevného materiálu (dřeva či překližky), v rámci sladění ji lze potáhnout použitou látkou nebo barevně natřít. Drapérie je obvykle nařasená, skládaná či jinak naaranžovaná látka. Používá se jako efektivní zakončení u slavnostnější výzdoby a aranžujeme ji na dřevěnou tyč nebo laťku a věšíme přes závěs.

Tyč či jakákoli jiná závěsná konstrukce musí být dostatečně pevná, aby udržela váhu záclony i závěsu a manipulaci s nimi. Konstrukce by měla být širší než je okno, aby závěs po zatažení neclonil.

-ram-

Komentáře

Načítám komentáře...