Čáry a kouzla se zrcadly

Čáry a kouzla se zrcadly

Na některých hradech a zámcích v České republice v hlavní síni není zrcadlo zavěšené tradičně na stěně, aby se v něm návštěvník viděl, ale visí ze stropu. Provaděč pak s vážnou tváří vykládá historku o tom, že pokud se do zrcadla podíváte nezestárnete. A tak dav návštěvníků s vyhlídkou lepších zítřků utíká k modle,...

Na některých hradech a zámcích v České republice v hlavní síni není zrcadlo zavěšené tradičně na stěně, aby se v něm návštěvník viděl, ale visí ze stropu. Provaděč pak s vážnou tváří vykládá historku o tom, že pokud se do zrcadla podíváte nezestárnete. A tak dav návštěvníků s vyhlídkou lepších zítřků utíká k modle, aby se na sebe koukla. Na tom přeci není nic těžkého, honí se jim hlavou, když ji zdvíhají. Jenže….. nevidí se. Ať se postaví kamkoliv – nic. Prázdno, žádný obraz…. A tak nadšeni původní euforií pokračují dál, se snahou přijít na to, jak by se to dalo udělat…

Asi bychom měli stát nohama na zemi. Když se zamyslíme nad významem této historky - ti kteří tam stojí - si uvědomí, že to zas až taková výhra není. Opravdu chceme být nesmrtelní? Nikdo neví co nás v budoucnu čeká a zprávy v novinách nás dennodenně přesvědčují, že následující roky asi nebudou nejlehčí. A tak bychom se neměli snažit s pomocí zrcadla nezestárnout (stejně víme, že je to nesmysl), ale využijme jeho přednosti pro svůj prospěch. Můžeme u něj zkrášlovat nejen sebe, ale velká kouzla (a tentokrát reálná) dokáže i v interiéru.

Rychlá proměna
Nejdůležitější funkcí zrcadla v interiéru je možnost nenásilně a především rychle ho opticky zvětšit. Právě proto se nejčastěji umisťují do úzkých chodeb, kde se prostor každým krokem rozšiřuje a mění. Oblíbená jsou velká zrcadla v předsíních, které bývají malé, takže zrcadlo opticky zvětšuje i prodlužuje a navíc majitel v něm může při odchodu zkontrolovat svůj zevnějšek. V této místnosti je však nutné dávat pozor, aby nebylo umístěno přímo proti vstupu do bytu. Osoba vcházející dovnitř by se totiž vždycky lekla neznámé siluety, která je proti ní, a to by se opakovalo pravděpodobně pokaždé, přestože o tom majitel ví. Proto je lepší zrcadlo umístit na prodloužení prostoru do dálky, ale šikmo, aby odráželo nějaký hezký předmět (například květinu, obrázek apod.). Stejně působivá jsou velká zrcadla v koupelně a protože právě tady se většina z nás upravuje je výhodné umístit dvě zrcadla na protilehlé zdi, abychom se viděli i ze zadu a mohli pohodlně vše potřebné zkontrolovat.

Jeden čas byla velmi oblíbená zrcadla na stropě. Neměla zvláštní optickou funkci, uživatelé je sem připevňovali především proto, aby se mohli vidět, pozorovat… Zpravidla byla v ložnicích, ale neosvědčila se, a tak se znovu přestěhovala na zeď.

Zrcadlo a nábytek
Funkcí i estetických předností zrcadla se snaží využívat také designéři při návrzích nábytku. Velmi známé a osvědčené je jejich použití u šatních skříní, kdy se zrcadlo připevní na dveře, takže uživatel se obleče a rovnou vidí výsledek. Používá se také u obývacích stěn. Například v barové části je zadní stěna zrcadlová, prostor pak působí větším dojmem a i o obsahu můžeme najednou tvrdit že je ho víc. Podobné to je také ve vitrínách, kde si vystavujeme sklo a porcelán. Tam se zase v zrcadle odráží krása vystavených předmětů, které jsou vidět i z druhé strany. Samozřejmá jsou zrcadla v předsíňových sestavách, v koupelnových skříňkách apod., kde mají své praktické opodstatnění a jsou tu očekávána automaticky.

Zrcadla v rámu
I samostatná zrcadla zasazená do nejrůznějších rámů – od honosně zdobených z nejrůznějších drahých kovů až po jednoduší varianty třeba jen v plastovém rámečku s avantgardním tvarem - mají své estetické opodstatnění. Chodíte-li okolo nich každý den a i přestože se do nich nedíváte a nijak zřetelně je nevnímáte, když se sundají, najednou vám bude něco důležitého chybět. I když zrcadlo nahradíte hezkým obrazem, když půjdete kolem, pokaždé se do něj letmo podíváte.

Zrcadla jsou krásná věc. Mohou nejen vyzdvihnout a vylepšit interiér, ale mohou nám dodat i sebevědomí. A jakmile ho máme dostatek, svět se nám zdá hned lepší a hezčí.

-ram-

Komentáře

Načítám komentáře...