Šetříme energií V. - Praní prádla

Šetříme energií V. - Praní prádla

Praní prádla patří k běžným činnostem každé domácnosti. Tento nepříliš oblíbený, ale nutný úkon je také značně náročný nejen na spotřebu elektrické energie, ale i vody. Průměrná roční spotřeba energie na praní prádla v běžné domácnosti elektrické energie je 1,9 GJ, nebo 520 kWh (a 22 000 litrů vody). Současné pračky...

Praní prádla patří k běžným činnostem každé domácnosti. Tento nepříliš oblíbený, ale nutný úkon je také značně náročný nejen na spotřebu elektrické energie, ale i vody. Průměrná roční spotřeba energie na praní prádla v běžné domácnosti elektrické energie je 1,9 GJ, nebo 520 kWh (a 22 000 litrů vody). Současné pračky mají při vyprání 4 - 5 kg prádla spotřebu 70 - 100 litrů vody a 1,5 - 2 kWh elektrické energie. Moderní pračky pak spotřebovávají do 40 litrů vody a 0,9 kWh elektřiny. Při ceně elektřiny ve výši 3,16 Kč/kWh je na praní vynaloženo za týden až 25 korun za spotřebovanou elektřinu a při ceně ve výši 33 Kč/m3 vody 9 až 13 korun za spotřebovanou vodu. Celkem tedy nás praní stojí týdně kolem 35 Kč. V tom není samozřejmě započtena hodnota pracího prášku ani cena vlastní práce.

Pojďme se tedy dnes podívat, jak je možné při praní ušetřit elektrickou energii a vodu.

Vlivy na velikost spotřeby energie a možnosti jejího snížení: Pořízení vhodného typu pračky
Nové typy jsou úspornější na spotřebu elektrické energie i vody - do 40 litrů na jeden prací cyklus. Vhodná je pračka s ventilem zvlášť na teplou a studenou vodu

Využívání plné kapacity pračky
Při praní např. 2 kg prádla nebo i při praní tzv. "úsporným programem" se spotřebuje téměř stejné množství energie i vody. Je proto vhodné si prací dny organizovat.

Omezení teploty prací lázně
Snížením teploty z 90oC na 60oC lze ušetřit kolem 25% energie.

Volba pracích prostředků
Používejte prací prostředky, které jsou účinné i při nižších teplotách. Úspora energie vyrovná cenu prášku.

Rozvržení prací doby
V domácnostech, které využívají sazby za odběr elektrické energie D01, D35, D45, lze snížit platbu za energii na praní odběrem v době platnosti nižší sazby za elektrickou energii.

Při dodržování uvedených zásad lze ušetřit 10 – 15 % spotřebované energie, to znamená do 0,5% z celkové spotřeby energie v domácnosti, anebo až 250 Kč ročně.

-Juraj Krivošík SEVEn-

Komentáře

Načítám komentáře...