Ložnice neomezených možností

Ložnice neomezených možností

Dávno odzvonilo době, kdy jsme ložnici takzvaně odbývali. Nejen, že jsme ji zařizovali „odloženým“ nábytkem, ale rovněž se tu a tam proměnila v pracovnu, žehlírnu… Zkrátka, jakmile jsme sem vstoupili, místo toho abychom tu našli pohodu nutnou k odpočinku, ocitli jsme se v místnosti, kde na nás čekaly další povinnosti....

Dávno odzvonilo době, kdy jsme ložnici takzvaně odbývali. Nejen, že jsme ji zařizovali „odloženým“ nábytkem, ale rovněž se tu a tam proměnila v pracovnu, žehlírnu… Zkrátka, jakmile jsme sem vstoupili, místo toho abychom tu našli pohodu nutnou k odpočinku, ocitli jsme se v místnosti, kde na nás čekaly další povinnosti. Změňte situaci a zbavte se starých návyků! Vždyť v místnosti, kde odpočíváme a prožíváme nejkrásnější chvilky života, potřebujeme intimní a útulnou atmosféru. A vlastně ještě něco navíc…

Ptáte se, co by to tak mělo být, když už jste vše co tam nepatří odstranili? Mnoho z nás dnes postel nepovažuje jen za ostrov pohody, v němž odbývá potřebu spánku a intimního života, ale zároveň tu probíhají rodinné debaty, čteme tu, píšeme, sledujeme televizi a provádíme různé další činnosti. Nevstávat z postele, dokud to skutečně není nutné, nám umožňují vymoženosti moderního designu, které přijdou vhod rovněž v situacích, kdy budeme mít vstávání z postele zakázáno, nebo to dokonce nebude ani možné. Tehdy skutečně oceníme mobilní, snadno ovladatelné noční stolky či variabilní úložné systémy, které se v momentě stanou praktickým pomocníkem.

Důležitá maličkost
Noční stolek kupujeme spolu s postelí v nedělitelné soupravě s pocitem, že je to kus nábytku, který nabízí jen minimum úložného prostoru a zbytečně zabírá místo. Jakékoliv přehlížení nebo dokonce jeho odstranění se může časem nevyplatit, navíc by byla škoda, nevyužít do sytosti všech nápadů, vtipů a triků, které vymysleli jejich návrháři.

Moderní člověk potřebuje změnu. Ta ho stále udržuje ve střehu a v duševní rovnováze. V interiéru ji poskytují kolečka. Není neobvyklé, že většina nábytku je dnes jimi obdařena. Usnadňují přesun z místa na místo, což ocení zvláště ti, kteří touží nejméně jednou za měsíc přestavovat nábytek z místa na místo, ale rovněž pořádkumilovní lidé, kteří potřebují každý kus nábytku doma odsunout, aby pod ním poctivě uklidili. I noční stolky, přestože bývají nejmenšími, dávají díky kolečkům možnost libovolně a velice snadno změnit interiér. Mobilita umožňuje nastavit a natočit ho do vzdálenosti, kam dosáhneme přirozeným pohybem.

Z našich ložnicí nevymizel ani klasický noční stolek na nohách, který rovněž koresponduje s rámem postele a poskytuje úložný prostor, jen jeho přesun je o něco obtížnější. I tak má stále své příznivce a v nejbližších letech z našich ložnicí rozhodně nezmizí. Možná, že bude alternativním doplňkem nejrůznějších přídavných polic, které jsou pevnou součástí postele. Nejčastěji pro ně nacházejí designéři místo v rohu postele, a to jak v nohách – kde můžeme umístit menší přenosný televizor, nebo v čele, kde napodobuje funkci odkládacího pultu. Častokrát jsou tyto desky otočné, sklopné, výsuvné apod., aby uživateli poskytly co největší komfort při využívání.

Kolejnice mimo trať
Kde by se proboha vzaly kolejnice v ložnici? Neděste se, to nejsou ty, po kterých jezdí vlak. Pravděpodobně si ani neuvědomujete, že je už vlastně znáte. Kolejnice se do interiéru dostávají postupně, jezdí po nich například dělicí příčky, posuvné dveře vestavěných skříní a v ložnici? Tam už dávno nejsou ničím zvláštním. Setkáváme se s nimi v bezprostřední blízkosti postele – instalované jsou v jejím čele, kde jsou zavěšené nejen noční stolky, které tak mají prodlouženou jízdní dráhu, ale rovněž lůžka a třeba i další police. Návrháři vycházejí z několika variant uspořádání nábytku, přičemž kolejnice usnadňují přesouvání jednotlivých částí. Prostor je tak využitý nadvakrát – přední viditelná část a místo za ní, které se získá jejím přesunutím.

Důvtip, který potěší
Postelový komfort tím ovšem nekončí. Důvtip a individualita návrhářů je bezbřehá, a tak se dnes z postele stal stroj nejen na odpočinek, ale i na mnoho jiných činností, přičemž stále jsou skryta její původní poslání. A tak kromě kvalitních matrací a polohovatelných roštů je součástí úložný prostor na peřiny, a to buď pod lehací plochou, v záhlaví nebo podle starodávných časů v nohách.

Světlo neslouží jen k osvětlení při činnosti, zároveň tvoří dekorativní část lůžka, stejně jako použitý materiál a samozřejmě i lůžkoviny. Moderní je dnes dřevo ve všech podobách a hliník v kombinaci se sklem. Povlečení je ušito z nežehlivých látek. Zkrátka, ložnice je dnes pojata jako polyfunkční místnost nabízející širokou možnost činností, ale i odpočinku a relaxace. Stres a starosti zůstávají za dveřmi, v jejím měkkém objetí se cítíme bezpečně, a to i v situacích, kdy vedle nás je prázdné místo.

-Veronika Rychlá-

Komentáře

Načítám komentáře...