Interiér plný kontrastů

Interiér plný kontrastů

Nikde nenalezneme větší kontrasty než v přírodě samotné, nikde jich není více a ještě nikdy se tak dobře nevčlenily do výzdoby interiéru. Nový trend nabízí přímo pastvu pro vaše smysly – materiály, barvy i tvary. V interiéru vyzdobeném podle současného zimního trendu nalezneme přírodní materiály jako dřevo a kámen...

Nikde nenalezneme větší kontrasty než v přírodě samotné, nikde jich není více a ještě nikdy se tak dobře nevčlenily do výzdoby interiéru. Nový trend nabízí přímo pastvu pro vaše smysly – materiály, barvy i tvary.

V interiéru vyzdobeném podle současného zimního trendu nalezneme přírodní materiály jako dřevo a kámen velikosti člověka. Využívá výrazných vizuálních efektů doplněných o prvky stimulující i ostatní smysly. Jako příklad můžeme uvést nábytek se silnými liniemi a zvláště měkkým čalouněním, polštáře s gelovou výplní, kožešina na dřevě a doplňky z juty nebo krokodýlí kůže. Skuteční labužníci si mohou dopřát židli s teplocitlivou vrstvou, podle které lze poznat, že na ní někdo před chvílí seděl, nebo nábytek z pěnové gumy, který při styku s teplotou těla vydává příjemnou vůni. Důležité je zaměstnávat všechny smysly a nalézat stále nová překvapení.

Kontrasty materiálů se odrážejí i v kontrastech zelených rostlin umístěných v interiéru. Například rostliny s šustícím listím vedle rostlin s vonnými květy, hrubé listy vedle jemných plstnatých. Květináče jsou bez výjimek v neutrálních barvách, ale jsou k nim přidány originální a neobvyklé materiály. Zvláštně tvarované větvičky, korek, ozdobný mech, dřevo, květináče s plastickým povrchem, pěkné kamínky nebo kousky naplaveného dřeva. Snažíme se o výrazné vjemy: zajímavě tvarovaná větev na pozadí plastické omítky, rostliny zašpičatělého tvaru v kulatých květináčích. Atmosféra, kterou vytvářejí živé barvy v kombinaci s nenápadnými šedozelenými odstíny, je přátelská a teplá – atmosféra, která říká vítejte doma, pojďte dál a odpočiňte si.

Vhodné rostliny a péče o ně
Alocasia odrůda ‘Calidora’ má velké lesklé listy, které mají světle zelenou barvu, jež se později mění na matně šedozelenou protkanou výraznou bílou žilnatinou. Listy je potřeba pravidelně otírat vlhkým hadříkem a kořenový bal musí zůstat stále vlhký. Alocasia prospívá velmi dobře při pokojové teplotě na světlém místě, ale mimo přímé slunce.

Rada:Zvyšujte vlhkost rosením destilovanou nebo dešťovou vodou.

Schefflera arboricola - tato liána původem z Taiwanu je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Zde jí neposkytuje oporu strom, ale bambusové nebo mechové kmínky v květináči. Schefflera arboricola roste volně v lesnatých horách jihovýchodní Asie, kde teploty nejsou příliš vysoké. Teplé a světlé místo tedy není pro šefleru ideálním stanovištěm. Vyhovuje jí však pravidelné rosení a otírání listů vlhkou houbičkou.

Rada:Na dno květináče nasypte vrstvu štěrku, aby mohl kořenový bal nasát dostatek vláhy, ale nebyl přemokřený.

Jednotlivé listy rostliny Stromanthe sanguiea mohou být 30 až 50 cm dlouhé a 10 cm široké. Vyrůstají z vínově červených stonků a jsou na rubu matně červené. Domovinou Stromanthe jsou tropické deštné lesy, vyžaduje proto vyšší teplotu a vzdušnou vlhkost.

Rada: Umístěte ji na světlé stanoviště mimo přímé sluneční světlo a jednou za čtrnáct dní roste listy vlažnou vodou. Kdo okolo ní projde, uslyší šustot listů rozhýbaných vzduchem.

V přírodě se Scindapsus pictus ovíjí okolo kmenů a větví stromů. Srdčité, panašované listy vypadají jako přilepené na stoncích, které mohou být s trochou pomoci vzpřímené nebo převislé. Svědčí mu stinné stanoviště. Vlhký mechový kmínek pomáhá udržet vyšší vzdušnou vlhkost v okolí rostliny.

Rada: K rosení používejte převařenou vodu, zabráníte tak tvorbě nevzhledných skvrn na listech, které jsou pevné, na omak připomínají semiš. Listy neotírejte vlhkým hadříkem.

Kalanchoe thyrsiflora má silné, kožovité, jakoby ochmýřené listy, které na okrajích červenají a slouží rostlině jako zásobárna vody. Většina odrůd pochází z oblastí Afriky a Asie okolo Indického oceánu, přičemž nejvíce jsou rozšířené na Madagaskaru a v jižní a jihovýchodní Africe. Kalanchoe vyžaduje mírnou zálivku a světlé stanoviště (mimo přímé polední slunce) a zimní období klidu na chladnějším místě. Při správné péči je dlouhověkou rostlinou.

Některé orchideje rodu Cymbidium vydávají poměrně výraznou, sladkou vůni. Jsou rozšířené po celém světě kromě polárních a pouštních oblastí. Jejich název je latinským překladem řeckého slova kumbidion, což je zdrobnělina od slova kumbe (člun), a odkazuje na tvar spodního pysku květu. Vyžadují vzdušnou vlhkost okolo 60 % (pro porovnání: nad rozehřátým radiátorem je vzdušná vlhkost pouhých 10 %).

Rada: Dopřejte této krásce slunné stanoviště a zalévejte ji pravidelně, ne však příliš mnoho.

-Holandská květinová kancelář-

Komentáře

Načítám komentáře...