Moderní pokojové rostliny

Moderní pokojové rostliny

Módy se mění někdy až zběsilou rychlostí a se stejnou vášní se po určité době vracejí. Platí to v oblékání, bytové architektuře, designu, hudbě i dalších oblastech a platí to i o rostlinách. Rostlina, která v současnosti prodělává svůj návrat, je parožnatka (Platycerium bifurcatum). U nás byla velmi populární na...

Módy se mění někdy až zběsilou rychlostí a se stejnou vášní se po určité době vracejí. Platí to v oblékání, bytové architektuře, designu, hudbě i dalších oblastech a platí to i o rostlinách.

Rostlina, která v současnosti prodělává svůj návrat, je parožnatka (Platycerium bifurcatum). U nás byla velmi populární na začátku osmdesátých let, kdy patřila společně s monsterou, asparagusem či tchýniným jazykem k nejčastějším rostlinám v domácnostech. Pak o ní nebylo dlouho slyšet a v poslední době se s ní začínáme setkávat opět i v květinářstvích.

Parožnatka má masivní, rozvětvené listy, které bývají až 1 metr dlouhé. Tím se velmi dobře maskuje, a proto jenom znalci vědí, že je to vlastně kapradina. Potřebuje sice dostatečné množství světla, avšak nemá ráda přímé sluneční paprsky. Jako každá kapradina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, a proto jí prospívá pravidelné rosení. Je ji možné pěstovat v květináči na okně nebo ji zavěsit v ozdobném košíčku ze stropu. Aby její listy byly skutečnou dominantou, je dobré jednou týdně ponořit květináč na půl hodiny do odražené vody. Lázeň může obsahovat také živiny.

Klasika zůstává
Mezi vůbec nejoblíbenější pokojové rostliny patří fíkusy. Jako každá správná klasika nikdy nevyjdou z módy. Lze je koupit po celý rok, a proto se staly doslova stálicemi domácností. Existuje totiž několik druhů, které mají mnoho odrůd a nejsou náročné na pěstování. Fíkusy mohou být převislé, popínavé, stromkovité s velkými či drobnými listy. Z velkolistých jsou bezesporu nejznámější F. elastica a F. lyrata. Z malolistých vítězí F. benjamina.

Tento druh je opravdu výjimečný, velmi dobře se hodí, pokud má dostatečně impozantní vzrůst, do hal či obývacích pokojů. F. benjamina je také možné pěstovat na kmínku nebo může být kmínek propletený.

F. benjamina má drobné oválné listy, které se na konci zužují, jsou lesklé a zelené, často na okraji zvlněné. Vyhovuje mu pokojová teplota. Stejně jako ostatní fíkusy má i tento druh rád hodně světla, avšak ne přímé slunce. Vyžaduje bohatou zálivku, ale mezi jednotlivými zálivkami je dobré nechat povrch zeminy v květináči proschnout. K jeho zálivce je vhodná vlažná voda. Aby fíkusu brzy nezačaly opadávat listy, je vhodné pravidelné rosení. Ve vegetačním období by se měl každé dva týdny přihnojit. Pokud je to možné, rostlinu nepřenášíme, neboť i v tomto případě hrozí opadávání listu.

Tento druh má velké množství zajímavých odrůd, které se liší zejména sytostí zelené barvy listů. Některé mají panašované lístky, například odrůdy ´Betty´ či ´Starlight´, které mají okraje lístků bílé.

-Holanská květinářská kancelář-

Komentáře

Načítám komentáře...