Dobře ukryté baterie

Dobře ukryté baterie

Ačkoli se to nemusí zdát na první pohled patrné, některé baterie je lepší schovat. Nelekejte se, ne tak úplně docela. Je to něco podobného, jako například s ostrovem. Jeho hlavní část, bez které by vůbec neexistoval, je schovaná pod vodou, a protože není nijak výjimečná, není vidět. Zato shora – překrásné rostliny,...

Ačkoli se to nemusí zdát na první pohled patrné, některé baterie je lepší schovat. Nelekejte se, ne tak úplně docela. Je to něco podobného, jako například s ostrovem. Jeho hlavní část, bez které by vůbec neexistoval, je schovaná pod vodou, a protože není nijak výjimečná, není vidět. Zato shora – překrásné rostliny, exotická zvířata – zkrátka ráj na zemi. A co s tím mají společné baterie? Vzhled koupelny totiž nemusíte kazit jejím technickým zařízením. To můžete vtipně schovat a oko spočine jen na hezké části.

Jednou z možností jsou takzvané podomítkové baterie. Princip spočívá v tom, že jejich hlavní část, tedy kartuše, se zabuduje do zdi a připojí se k rozvodům vody. Teprve až po dokončení obložení zdi se na ni nasadí část, kterou ovládáme průtok a teplotu vody případně další připojená tělesa. Další možností jak schovat baterii jsou takzvané vanové okrajové systémy. Jak už z názvu vyplývá, princip spočívá v tom, že jejich „vnitřnosti“ se skryjí do okraje vany (nebo přizdívky) a vidět už jsou jen potřebné ovládací prvky.

Baterie ve zdi
Podomítkové baterie se používají nejčastěji ve sprchových koutech (v některých případech u van se sprchovou zástěnou), jednotlivé komponenty se pak určují podle individuální potřeby. Základem je podomítkové těleso (kartuše), ve kterém se míchá teplota vody a rychlost průtoku, na něj pak přijde vrchní sada s regulačními ventily. Výtok vody může zabezpečit ruční nebo hlavová sprcha (případně obě dohromady), přidat můžeme také boční masážní trysky a stejně jako kteroukoliv jinou baterii i v tomto případě můžeme pořídit termostat zajišťující přesně nastavenou teplotu vody a reagující na výkyvy tlaku vody v potrubí.

Instalace tohoto řešení je na první pohled stavebně náročná. Abychom totiž mohli technické prvky schovat do zdi, musíme sekat a následně obkládat. Provádí se proto v novostavbách nebo při rekonstrukcích, v ostatních případech se volí jiné varianty. Podomítkové řešení má samozřejmě své výhody. Jednotlivé části, totiž můžeme instalovat doslova a do písmene na vlastní tělo. Zvolit můžeme výšku hlavové sprchy či rozmístění jednotlivých spršek. Není to báječné? Další předností je estetický vzhled celé koupelny. Jejich použitím získáme kompaktní a hezký prostor, v němž je všechno „nehezké“ (ale důležité) schované pod povrchem a navenek vyčnívají jen nutné části, které jsou často v atraktivním designovém provedení.

Na okraji vany
V případě, že máte vanu postavenou v prostoru nebo dál než je obvyklé od zdi a vývod baterie nedosáhne dovnitř aby se mohla napustit, je nutné zvolit takzvaný vanový okrajový systém. Jak vypadá? Pracuje na stejném principu jako ostatní armatury, jen se integrují do těsné blízkosti vanového prostoru. Ke směšování vody se používá páka nebo klasické kohoutky, voda se napouští standardním způsobem nebo přepadem. Součástí je integrovaná ruční sprchová hadice, která se vysouvá z okraje vany.

K montáži se používají dva základní typy kompletů. Jednotlivé části si můžete pořídit samostatně a instalovat je do přizdívky nebo předem připravených otvorů ve vaně. Tato varianta vyjde levněji, je však nutné dbát na perfektní utěsnění (zvlášť u sprchové hadice), aby nezatékalo dovnitř. Druhou variantou jsou už z výroby připravené komplety vanových okrajových systémů obsahující všechny komponenty. Jsou v plastové schránce, která zároveň zajišťuje co nejvyšší vodotěsnost. U obou variant nesmíme při instalaci zapomenout na zadní vrátka, tedy zajistit snadný přístup pro případné opravy.

Co mate a na co dávat pozor
Uvedené varianty nejsou zpravidla nejlevnější záležitostí. Je to díky technickému provedení, které musí splňovat určité (vysoké) požadavky. Při výběru se vždycky ptejte na renomovaného výrobce, který svým jménem zaručí kvalitu baterie. Nezapomeňte, že jejich instalace je spojená se stavebními úpravami a málokdo by chtěl jen kvůli tomu, že někde šetřil, po krátké době znovu bourat část koupelny. Zaváděcí bývá také cena. Nezapomeňte, že baterie se skládají z několika komponentů, proto se vždycky ptejte na cenu celé sestavy. Především u podomítkových těles, kdy je cena uváděna zvlášť za podomítkové těleso, které je vždy stejné a zvlášť za vrchní sadu, která se liší funkcí a designem.

-ter-

Komentáře

Načítám komentáře...