Událost roku: milánské Salony

Událost roku: milánské Salony

Na milánské Salone del Mobile čekají každým rokem všichni milovníci nábytku, obchodníci i novináři. Právě zde se totiž dozvíte, jaká barva bude po celý rok „in“, jestli se nosí pohovky rozměrné nebo docela titěrné. V hlavním městě italské Lombardie mají premiéru mnohé novinky. Letos se Salony konaly od 10. do 14....

Na milánské Salone del Mobile čekají každým rokem všichni milovníci nábytku, obchodníci i novináři. Právě zde se totiž dozvíte, jaká barva bude po celý rok „in“, jestli se nosí pohovky rozměrné nebo docela titěrné. V hlavním městě italské Lombardie mají premiéru mnohé novinky. Letos se Salony konaly od 10. do 14. dubna.

Světelné krychle
Nejzajímavější byl letos pavilon číslo dvacet. Měl několik pater a nabízel stánky nejzvučnějších firem. Pokud říkám stánky, nemyslím tím nijak malou výstavní plochu, ale často samostatnou halu, jakousi krychli o délce strany i několik desítek metrů. Podobné „kostky“ byly efektně nasvíceny či prosvíceny a nábytek stál nejen na zemi, ale někdy i visel od stropu, či byl vyzdvižen na pompézní sloupy. Každá ze společností lákala návštěvníky k vyzkoušení nových kolekcí (tedy pokud stály na zemi) a nabízela příjemné občerstvení, protože s plným žaludkem se i nábytek vnímá lépe.

Červená pohovka
Sedací nábytek hýřil barvami, zejména červenou a oranžovou, ale na rozdíl od loňských salonů k nim přibyla i hráškově zelená. Opomenuty však nezůstaly ani přírodní materiály a světlé nenápadné barvy, na které se dá v interiéru přece jenom hledět déle a bez výrazné újmy na psychice, než třeba na křiklavě červenou pohovku. Do popředí se draly plasty ve všech podobách. Designéři je použili na stolky, židle, ale i sofa. Plastová éra sedmdesátých let se zkrátka vrací.

Satellite
Zajímavý byl i pavilon číslo devět nazvaný Salone Satellite, kde se představili mladí začínající umělci. Jejich náklonnost k plastům byla ještě zřetelnější než u proslavených kolegů, takže až designérský dorost ovládne výrobu nábytku, budeme možná muset na tradiční přírodní materiály zapomenout. V rámci „devítky“ mohli návštěvníci také spatřit deset futuristických návrhů hotelových pokojů inspirovaných deseti zeměmi a navržených deseti designérskými hvězdami. Nechyběl ani Jean Nouvel – autor pražského obchodního centra Zlatý anděl.

Kuchyňský raketoplán
Zejména pro hospodyňky by mohla být docela inspirativní část Salonů nazvaná Technology for kitchen. Zapomeňte na tradiční řešení kuchyně s troubou a sporákem. Podle trendů musí být přípravna jídla inteligentní, vše je propojeno a vzájemně komunikuje a přesvědčit troubu, aby pekla je stejně komplikované jako nastartovat raketoplán. Mnohé nejnovější kuchyně také jako kokpit raketoplánu vypadají – samý displej, doteková tlačítka a světelná i zvuková signalizace zvýšené koncentrace nepříjemných par… Mimochodem, nepříjemné páry vznikají, pokud se něco pálí…, ale to většina hospodyněk obvykle zaznamená i bez vybavení, jímž by nepohrdla ani armáda USA.

Police a sklo
Mnohé společnosti zaujaly rafinovaným řešením ukládacích prostor a stranou zájmu nestály ani místa odkládací. Stolky a stolečky nebo poličky se připevňují přímo k sedacím soupravám, někdy jsou otočné či se dají nenápadně zasunout, takže docela zmizí z očí. Na policích, ale i stolech i letos dominuje sklo. Nebývá sice praktické z hlediska údržby, ale zase je poměrně efektní. V kombinaci s vhodným osvětlením zcela promění obývací pokoj a vtiskne mu dojem vzdušnosti.

-Helena Drešnerová-

Komentáře

Načítám komentáře...