Hydromasážní vany pro zdraví i odpočinek I.

Hydromasážní vany pro zdraví i odpočinek I.

Kdybychom se pídili po historii vodní masáže, dostali bychom se až do starého Říma a možná ještě dál. Vodní masáž neoddělitelně patřila k lázeňství a spolu s ním procházela v různých podobách staletími. Celou dobu existovaly lázně veřejné a soukromé, které byly výsadou jen těch nejbohatších. Teprve v minulém století...

Kdybychom se pídili po historii vodní masáže, dostali bychom se až do starého Říma a možná ještě dál. Vodní masáž neoddělitelně patřila k lázeňství a spolu s ním procházela v různých podobách staletími. Celou dobu existovaly lázně veřejné a soukromé, které byly výsadou jen těch nejbohatších. Teprve v minulém století se s rozvojem moderní techniky začala vodní masáž stále více přesouvat i do běžných domácností a zhruba v posledních dvaceti letech dosáhla svého největšího rozmachu v podobě tzv. hydromasážních van.

Základní rozdělení
Dnes existují dva základní systémy domácí vodní masáže a sice klasická, nebo-li hydromasáž a podvodní masáž pomocí stlačeného tryskajícího vzduchu, čili aeromasáž. Systémy založené na principu hydromasáže mají vodní čerpadlo nasávající přes sací koš vodu, která je pod určitým tlakem vstřikována zpět do vany pomocí trysek umístěných na bocích vany nebo v partiích nohou a pod zády. Aeromasážní systémy mají svůj malý kompresor, který nasává vzduch a po ohřátí ho vhání pod tlakem do malých trysek umístěných na dně vany. Tím provádí vzduchovou nebo-li relaxační masáž.

Od těchto dvou základních systémů se postupem času začaly odvíjet další vylepšené, které si obvykle nechali jednotliví výrobci patentovat a nechtějí je přepustit nikomu jinému. Některé kvalitní výrobky dokonce spojují oba dva systémy dohromady, takže si jejich majitel může dopřát jak klasickou vodní, tak vzduchovou relaxační masáž.

Kdy masáž léčí?
Dříve než začneme hovořit o výběru masážních van, musíme si stanovit hranici mezi skutečnou masážní vanou a tzv. vířičem vody. Hydromasážní vana musí do určité míry nahradit ruční masáž, což kromě uvolnění svalů představuje, i optimální rozproudění krve. Z toho důvodu mívají špičkové výrobky nasměrovány trysky pod optimálním úhlem k tělu a výkon jejich čerpadla i rozvodů musí splňovat určité parametry. Libovolně nastavené trysky a nedostatečný výkon čerpadla mohou sice vyvolávat pocity uvolnění, ale skutečný léčebný efekt, který má přinést opravdová masáž, tu chybí. Ač je to pro mnohé z nás smutné, musíme se smířit s tím, že výrobky, které dostaneme za 15.000 až 20.000 Kč, nám skutečnou hydromasážní vanu nenahradí.

Podobně tomu bude i u aeromasáže. Různé probublávací vložky, jež se umísťují na dno vany, mohou být sice příjemným společníkem pro méně zámožné, nicméně i zde platí nemilosrdné tržní pravidlo, za málo peněz, málo muziky. Ať už se však rozhodneme pro jakoukoliv variantu, musíme rozhodně dbát na to, aby byl vháněný vzduch předehřátý na teplotu koupele. U špičkových výrobků je to samozřejmostí, u různých náhrad a vložek vždycky ne. Podvodní masáž studeným vzduchem lidskému tělu obvykle více škodí než pomáhá, nehledě k tomu, že ke konci koupele bude voda téměř studená.

Nabídka na našem trhu
Zahraničních i domácích výrobců, kteří u nás prodávají své výrobky, je celá řada. Dá se říci, že kvalitní neznačkové vany dostaneme v cenovém rozpětí od 45.000 až do 80.000 Kč, za osvědčenou značku si budeme muset ještě nějakou tu desetitisícovku připlatit. Mezi ně počítáme například firmy: Albatros, Jacuzzi, Hoesch nebo Kaldewei. Ke kvalitním výrobkům můžeme ovšem počítat i vany Riho a další. Pak jsou další výrobci, kteří mají své specifické systémy a konečně výrobci, kteří montují své systémy do standardních van. Tak vzniká například kombinace systému Koller s vanami různých výrobců.

O tom však více příště.

-šum-
Foto: archiv firmy LINK, s.r.o

Komentáře

Načítám komentáře...