Umyvadlo v koupelně

Umyvadlo v koupelně

Umyvadlo používají všichni členové domácnosti několikrát denně, a proto je jeho tvar i umístění velmi důležité. Jejich správnou volbou se totiž uživatelé cítí pohodlně a mají veškerý potřebný komfort při mytí. Nahlédneme-li zpět do minulosti, zjistíme, že umyvadlo prošlo podobně jako ostatní koupelnová zařízení...

Umyvadlo používají všichni členové domácnosti několikrát denně, a proto je jeho tvar i umístění velmi důležité. Jejich správnou volbou se totiž uživatelé cítí pohodlně a mají veškerý potřebný komfort při mytí.

Nahlédneme-li zpět do minulosti, zjistíme, že umyvadlo prošlo podobně jako ostatní koupelnová zařízení řádnou proměnou. Z dřevěných džberů či plechových lavorů ho lidé přetvořili na polyfunkční zařízení, dnes už vyráběné z nejrůznějších materiálů a jehož tvary se v nejmodernější podobě znovu vracejí k původnímu pojetí.

Umístění
Než zvolíte tvar umyvadla, musíte předem vědět, kam ho v koupelně umístíte. Vždycky byste měli zachovat pohodlnou přístupovou cestu, přičemž před ním ponechat alespoň 80 cm volného místa, po stranách pak 10 cm, použijete-li nástěnné držáky ručníků, pak by okolo mělo být cca 20 cm. Umyvadla mohou stát samostatně, tam kde není dostatek místa, doporučují odborníci zvolit rohové varianty.

Tvary umyvadel
Jakmile najdete vhodné místo, pak můžete vybírat z obrovského množství tvarů a nejrůznějších provedení, přičemž vycházíme z mycího prostoru, velikosti a umístění odkládací plochy. Mycí prostor by měl být natolik velký, že do něj uživatel pohodlně vloží obě ruce, aniž by voda cákala ven. Může mít nejrůznější tvary (záleží na fantazii návrháře) – klasickou elipsu, kruh, kužel apod., některá umyvadla dokonce mají vnitřní prostor dvojitý (uvnitř je tvar rozdělen na jedno malé a jedno velké umyvadlo).

Odkládací prostor je buď standardně za mycí částí nebo po stranách. Tehdy může být vlevo i vpravo nebo pouze na jedné straně, tzv. asymetrické provedení. Výběr se řídí především prostorovými možnostmi. Podobný komfort poskytují také rohová umyvadla, u nich můžeme navíc používat také obě stěny.

Provedení
Dnešní technologie umožňují návrhářům vyrobit snad všechny jejich nápady. A tak už dnes na trhu nenajdeme jen samostatná umyvadla vybavená polosloupem nebo sloupem. Umyvadla se zasazují do desky koupelnového nábytku, v nejnovějším pojetí se stavějí na něj (napodobuje minulá léta, kdy lavor stál na malém stolku). Všechny popsané typy pak mohou být navíc vybaveny spodní úložnou skříňkou.

Materiály
K výrobě umyvadel se už dlouhá léta používá sanitární keramika. Její povrch je hladký a neporézní, moderní technologie přinesly dodatečnou úpravu zajišťující snadnější údržbu (společnosti je představují pod různými názvy). Zpravidla jde o to, že povrch je dodatečně nebo při výrobě upraven tak, že se nečistoty na něm nedrží a společně s kapkami vody stékají do odpadu. V současné době jsou velmi módní dřevo, nerez a sklo – umyvadla jsou buď z jednoho materiálu nebo jejich kombinací. Pravdou je, že všechny působí velmi efektně, jejich údržba je však bohužel prozatím náročná, a tak se hodí do koupelen s menším provozem. V nabídce firem jsou také umyvadla z akrylátu či různých směsí, jejich povrch je teplý, lze ho v některých případech opravit, v prodejních číslech je jejich objem ale minimální. Zpravidla se používají (kromě akrylátu) do atypických koupelen, kam se umyvadlo vyrábí na míru prostoru. Syntetické materiály dovolují přizpůsobit konečné provedení. Oblibu si získávají také díky široké škále nejrůznějších barev, v nichž je lze pořídit.

Je-li k výrobě umyvadla použito víc materiálů, pak je důležité provedení spoje, které nesmí dovolit, aby voda při používání zatékala. To by samozřejmě zkrátilo jeho životnost na minimum.

Rozměry
Trh nabízí širokou škálu rozměrů, velikost umyvadla se samozřejmě odvíjí od prostoru, kde bude použito. Umyvadla s kratšími rozměry, tzv. umývátka, se používají na toaletu, kde slouží pouze k rychlému umytí rukou. Šíře jsou cca 20 až 40 cm. Větší rozměry jsou určené do koupelen, standardní šíře je 60 cm, kratší patří do menších koupelen, širší pak do prostorných místností.


Cíl
Z obecného hlediska doporučuji zvolit takovou variantu, která je nejen hezká na pohled, ale zároveň praktická. Ideální je, když má umyvadlo dostatečně velký mycí i odkládací prostor a nechybí ani úložné místo. Samozřejmě zvolte materiál méně náročný na údržbu.


Rada
Tam, kde se koupelna zaplní ve stejnou hodinu (např. ráno), je praktické použít dvě umyvadla (samozřejmě dovolují-li to podmínky). Můžete si pořídit takzvané dvojumyvadlo, což je již z výroby připravený produkt se dvěma oddělenými mycími prostory. Máte-li dostatek místa, pak raději zvolte dvě na sobě nezávislá umyvadla, která poskytují mnohem více prostoru při používání.

-Erika Bláhová-

Komentáře

Načítám komentáře...