Zelený design aneb rostliny pod drobnohledem módy

Zelený design aneb rostliny pod drobnohledem módy

V jakém módním rytmu se bude pohybovat letošní podzim, jsme si nastínili již minule v článku Oranžový dům v luxusním rytmu a dnes si nastíníme, jaké pokojové rostliny udrží s tímto rytmem krok. Žádoucí vzhled Pokojové rostliny vhodné pro trend Rhythm Deluxe jsou většinou šedé nebo zelené a byly zvoleny pro svůj...

V jakém módním rytmu se bude pohybovat letošní podzim, jsme si nastínili již minule v článku Oranžový dům v luxusním rytmu a dnes si nastíníme, jaké pokojové rostliny udrží s tímto rytmem krok.

Žádoucí vzhled
Pokojové rostliny vhodné pro trend Rhythm Deluxe jsou většinou šedé nebo zelené a byly zvoleny pro svůj vzpřímený vzrůst, který kontrastuje s nízkými, širokými liniemi pohovky, odkládacího stolku či módní podnožky, která zároveň slouží také jako stolek. Tvary jsou pro tento trend rovněž typické: zašpičatělé, hladké a nepřerušované, podtrhují a opakují rytmus přímých linií. Mezi rostliny, které se výborně do tohoto stylu hodí patří například Calathea crocata, Dracaena, Alocasia Amazonica, Cordyline, Ceropegia woodii, Strelitzia Regina. Velkou výhodou všech šesti zvolených rostlin je jejich nenáročnost na pěstování.

Co potřebují
Noční chůva - Listy rostliny Calathea crocata ztrácejí při nedostatku světla barevnou kresbu. Calathea vyžaduje světlé stanoviště mimo přímé slunce a teplotu okolo 20oC. Doporučuje se pravidelné rosení a mírná zálivka odstátou vodou, protože rostlina nesnáší tvrdou vodu. Tvorbě bílých skvrn na listech zabráníte používáním převařené vody. Tato rostlina s vámi skutečně žije: večer vám řekne, že je čas jít spát tím, že se „uzavře“ vzpřímením listů.

Dračice
Latinský název Dracaena (dracéna, dračinec) je odvozený od řeckého slova drakaina (dračice). Dracaena draco pochází ze západních oblastí tropického pásma Afriky, vyskytuje se hojně i na Kanárských ostrovech. Někdy se jí říká „strom s dračí krví“ kvůli lepkavé červenavé šťávě, kterou roní při poranění. Vyobrazená odrůda se jmenuje ´Song of India´. Daří se jí při běžné pokojové teplotě na polostinném stanovišti. Kořenový bal musí být stále mírně vlhký.

Amazonka
Alocasia Amazonica svým květem nezapře příslušnost k čeledi áronovitých. Pořídíte si ji však spíše pro její okrasné listy, které jsou po rozvinutí lesklé a světle zelené, později však zmatní a změní barvu na šedozelenou s výraznou, vystouplou, téměř bílou žilnatinou. Navzdory jménu však nepochází z Amazonie - domovinou alokázie jsou ostrovy jihovýchodní Asie. Silné listy se vyrovnají s nižší vzdušnou vlhkostí, ale rostlině svědčí pravidelné rosení a zalévání destilovanou vodou.

Drsňák
Cordyline (dračinka) má malé, zašpičatělé, do široka rozložené listy, které dávají rostlině výrazný tvar. Její název znamená palice a zní poněkud drsně, ale ve skutečnosti se vztahuje na palicovité kořeny. Vyžaduje světlé stanoviště, kde si zachovává ozdobnou kresbu na listech. Zalévejte třikrát týdně měkkou, vlažnou vodou - kořenový bal musí být stále vlhký. Spodní odumřelé listy odstřihujte. Postupně zjistíte, že ve volné přírodě roste Cordyline na nízkém kmínku.

Čínské děvčátko
Květy svícníků, např. Ceropegia woodii, jsou jedny z nejpodivnějších na světě. Stejně jako u některých orchidejí květ na chvíli zadrží hmyz uvnitř a propustí jej až po opylení. Z hlíz vyrůstají drátkovité, převislé stonky se zelenými, šedě mramorovanými listy. Květy jsou hnědočervené, vrchní část vytváří „mříže“. Rostlinu zavěste na světlé místo a zalévejte až po úplném vyschnutí substrátu.

Tropické překvapení
V jižní Africe ptáci opylují roztodivný květ rostliny Strelitzia Regina: snadno se jim usedá na horizontálních listenech, z nichž se tyčí vzhůru oranžové a tmavomodré části květu. V létě a v zimě vyžaduje plné sluneční světlo. Kořenový bal nemusí být stále vlhký, ale nikdy nesmí zcela vyschnout. Rostlina nesnáší chladno, zalévejte ji proto vodou o pokojové teplotě. Přes léto ji můžete umístit na chráněné, teplé stanoviště na zahradě, kde však bude vyžadovat častější zálivku.

Hravost ve váze
Kytice uvázané v podzimním stylu Rhythm Deluxe jsou hravé a veselé. Dominují v nich jiřiny, chryzantémy, lilie a doplňují je větvičky keřové třezalky s barevnými plody. V tomto trendu se také hodně používá stylových květin, jako například anturie, strelície a místo má také exoticky oranžově kvetoucí Leucospermum. Vytvořené kytice a aranžmá zaujímají čestné místo na stole, nízký, široký nábytek, který odráží hojnost a rytmus sedmdesátých a osmdesátých let, vybízí k odpočinku s luxusním výhledem na dokonalé květinové vazby.

-Holandská květinářská kancelář-

Komentáře

Načítám komentáře...