Nezoufejme nad malým bytem

Nezoufejme nad malým bytem

Snad všichni bychom si přáli bydlet ve čtyřistametrovém mezonetovém bytě s terasou, prostornou vstupní halou, krbem a jídelnou, velkou jako tančírna, jenže okolnosti píšou realitu za nás. Většina lidí se musí spokojit se standardními byty, až bytečky, kde každý metr je vzácný… a rozličné předměty sice tak potřebné,...

Snad všichni bychom si přáli bydlet ve čtyřistametrovém mezonetovém bytě s terasou, prostornou vstupní halou, krbem a jídelnou, velkou jako tančírna, jenže okolnosti píšou realitu za nás. Většina lidí se musí spokojit se standardními byty, až bytečky, kde každý metr je vzácný… a rozličné předměty sice tak potřebné, ale neskladné. Lepší než bezmocně truchlit nad nedostatkem místa, je přeorganizovat prostor.

Stohovat není totéž, co vršit
Již v šedesátých letech zažily obrovský boom stohovatelné židle. Na sedací nábytek bychom měli při zařizování myslet zejména. Především mladí lidé si zvou hosty a je užitečné, mít je kam posadit. Stohovatelné nejsou jen židle z plastu, ale také různá křesílka a na trhu se dokonce objevilo houpací křeslo za přijatelnou cenu, kterých můžeme vlastnit i několik a zatoužíme-li po prostoru, lze je úhledně uklidit do štíhlého komínku. Stohovatelnost uvítáme také u zahradního nábytku, který většinou na zimu musí opustit zahradu a až do jara nepříjemně překáží.

Skladebně úspěšná existence
Skladebnost je u nábytku vlastností číslo dvě. Skládací židle se dají zavěsit na zeď, stejně jako malé stolky. Některé jídelní stoly lze složit tak, že z prostoru docela zmizí a jiné sice zabírají nějaké to místo, ale když přijde jejich čas, dají se rozložit a ony z čista jasna zvětší svou plochu, takže návštěva prarodičů nemusí nutně jíst na zemi. Jako skládací bývají vyráběny i některé odkládací stolky, což oceníme například o Vánocích, kdy je najednou zejména v kuchyni místa nemilosrdně málo a mís, pekáčů a misek s různými ingrediencemi tak mnoho. O skládacích sušácích na prádlo a jiných pomocnících, kteří pomáhají jen občas a jinak jen trapně hyzdí byt, není ani třeba mluvit. Skladebnost je u nich vyloženě předpokladem úspěšné existence.

Od většího k menšímu
Předměty se ovšem nemusí jen skládat nebo vršit na sebe, ale i zasouvat do sebe. Typickým příkladem jsou tak zvané hnízdové stolky. V Orientu jsou velmi oblíbené a u nás se objevily v devatenáctém století, kdy začal být velmi oblíben Orient. Mnozí evropští designéři se inspirovali a navrhli hnízdové stolky pro řadu nábytkářských společností, od těch mimořádně drahých až po ty s demokratickým cenovým rejstříkem. Princip je skutečně jednoduchý, většinou tři stolky mají velikosti od největšího po nejmenší vypočítané tak, aby se bez problémů daly zasunout pod sebe.

Co ukrýt pod postel
Postel je základním kamenem každého bytu, ale ani ona nemusí překážet. Existují postele, které se dají sklopit a pak splynou se stěnou nebo takové, které mají výšku až přes jeden metr, takže pod ně zabudovali výrobci skřínky nebo různé police. Proč využívat prostor pod postelí jen jako zásobárnu prachu, když může účelně sloužit? Do dětských pokojů jsou pochopitelně ideální palandy. Výjimkou není v interiéru ani postel nebo dokonce dvojlůžko zvednuté nad metr a půl, pod něž se vejde ještě třeba pracovní stůl s počítačem, ale to už jsme velmi blízko…

Užitečná filozofie
Jsme velmi blízko filozofii, která velí, neuvědomovat si prostor jen v ploše, ale využívat ho opravdu trojrozměrně. Stačí jen pořídit polyfunkční sedátko, které slouží i jako schůdky a můžeme začít pořizovat police a s výjimkou stropu zabydlet velmi účelně i malý byt, o němž pak zjistíme, že není tak zoufalý – je útulný.

-das-

Komentáře

Načítám komentáře...