Květinové Velikonoce

Květinové Velikonoce

Velikonoce jsou prastaré pohyblivé svátky připadající na první neděli po jarní rovnodennosti. Letos tedy připadá Neděle velikonoční na 20. dubna. Pod vlivem křesťanství byl velikonočním svátkům vtisknut náboženský charakter a byly zasvěceny památce umučení a vzkříšení Krista. Proto se Neděli velikonoční říká také Boží...

Velikonoce jsou prastaré pohyblivé svátky připadající na první neděli po jarní rovnodennosti. Letos tedy připadá Neděle velikonoční na 20. dubna. Pod vlivem křesťanství byl velikonočním svátkům vtisknut náboženský charakter a byly zasvěceny památce umučení a vzkříšení Krista. Proto se Neděli velikonoční říká také Boží hod velikonoční.

Barvy a květy Velikonoc
Z mnoha důvodů, a to nejen křesťanských, jsou tyto svátky spojovány s radostí, optimismem a pestrými jarními barvami. K nim se téměř automaticky pojí i jarní květiny, například modřenec, hyacint, kosatec, tulipán, narcis, anebo i doplňkové květiny jako frézie a alstroemérie. Tyto květiny se mohou ve velikonočním období rozverně upravovat do aranžmá v barevných odstínech žluté, modré, ale i třeba růžové. Modrá barva, symbolizující optimismus a víru, je netradičním protikladem k ostatním, převážně žlutým jarním květinám.

Veselá aranžmá z těchto květin si můžeme nechat připravit floristou, a doma pak například doplnit vlastnoručně malovanými kraslicemi nebo mističkou s naklíčeným obilím. Kdo má rád voňavé květy, může si nechat připravit květinové překvapení z frézií, alstroemérií, modřenců nebo kosatců.

Doporučované tvary aranžmá nejsou dány, důležité je, aby vám aranžmá udělalo radost. Používají se mističky s květy na krátkých stoncích, několik malých váziček se stejným druhem květů seskupených u sebe, nebo i vysloveně velikonoční „hnízdo“ z proutí, ve kterém je usazena kytice, tak jako vejce v opravdovém hnízdě. Podle starých pohanských představ bylo právě vejce symbolem plodnosti. Jeho magická síla byla zvýrazňována i červenou barvou, která byla barvou krve, lásky a života. Ve velikonočním aranžmá by tedy rozhodně nemělo chybět.

-Holandská květinářská kancelář-

Komentáře

Načítám komentáře...